Alergia to problem, z którym boryka się wiele osób. Objawia się ona nadmierną reakcją organizmu przy kontakcie z alergenami.

Nie należy jej lekceważyć. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów charakterystycznych dla alergii powinno udać się do alergologa.

Alergia jest niewłaściwą reakcją układu immunologicznego na alergeny, które w normalnych warunkach powinien on ignorować. W tych reakcjach uczestniczy układ odpornościowy. Składają się na niego przede wszystkim granulocyty kwasochłonne, mastocyty, limfocyty oraz przeciwciała.

Alergia jest nazywana chorobą cywilizacyjną XXI wieku. W krajach wysoko rozwiniętych występuje u około 30% populacji.

Alergia – skąd się bierze?

Alergia jest reakcją nabytą. Występuję po kontakcie z czynnikiem ją wywołującym. Ma to miejsce, kiedy komórki układu immunologicznego nauczyły się rozpoznawać dany alergen.

Następny kontakt z alergenem powoduje gwałtowną rekcję. To właśnie wtedy dochodzi do uwalniania histaminy czyli substancji odpowiedzialnej za objawy związane z alergią.

Czasami alergia rozwija się po kilkakrotnym kontakcie z alergenem.

Rodzaje alergii

Rodzaj alergii jest zależne od czynnika, który ją wywołuje. Występują 4 rodzaje alergii:

  • alergia pokarmowa – to rodzaj uczulenia najbardziej popularny wśród dzieci. Do jej najczęstszych objawów zalicza się głównie kłopoty gastryczne oraz wyprysk alergiczny.
  • alergia kontaktowa – występuje wtedy, gdy alergeny wnikają do organizmu przez skórę. Do jej objawów zalicza się przede wszystkim zaczerwienie, pęcherzyki, ranki. Wywołują ją najczęściej nikiel, chrom, barwniki, zawarte w kosmetykach substancje zapachowe oraz konserwanty.
  • alergia wziewna – często łączy się z pokarmową. Do najczęstszych alergenów zalicza się roztocze kurzu, sierść zwierząt, pyłki roślin.
  • uczulenie na jad – objawia się reakcją miejscową, taką jak obrzęk, zaczerwienienie albo ogólnoustrojową, do której zalicza się wstrząs anafilaktyczny. Do owadów, które wywołują najwięcej uczuleń należą przede wszystkim pszczoła miodna, trzmiel, osa oraz szerszeń.

Alergia – objawy

W zależności od rodzaju alergii występują najczęściej objawy takie jak:

  • alergia pokarmowa u niemowląt i starszych dzieci – ulewanie, zwracanie pokarmu, refluks żołądkowo – przełykowy, kolka jelitowa, zapalenie odbytnicy lub jelita grubego, entropatia, atopowe zapalenie skóry;
  • alergia pokarmowa u dorosłych – pokrzywka, wstrząs anafilaktyczny, reakcja cytotoksyczna;
  • alergia kontaktowa u niemowląt i starszych dzieci – zaczerwienienie, łuszczenie się skóry, wysypka;
  • alergia kontaktowa u dorosłych – zmiany skórne takie jak pęcherzyki wypełnione płynem;
  • alergia wziewna – katar, zapalenie spojówek, kaszel;
  • alergia na jad – nasilona reakcja miejscowa, pokrzywka, ogólne osłabienie, świąd skóry, nudności, wymioty, obrzęk naczynioruchowy, ból brzucha, biegunka, zawroty głowy, zaburzenia mowy, świszczący oddech, duszności, osłabienie, chrypka, niskie ciśnienie tętnicze.

Testy na alergię

Testy alergiczne wykonuje się w celu wykrycia przyczyn objawów alergii. Najpierw należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, aby potwierdził alergię i wypisał skierowanie do alergologa.

Testy na alergię wykonać można również prywatnie.

Dotyczą one bardzo wielu alergenów. Należą do nich: konkretne produkty oraz składniki spożywcze, grzyby i pleśnie, roztocza, sierść zwierząt, jad owadów, pyłki, metale, toksyny środowiskowe, barwniki, konserwanty, środki kosmetyczne, leki.

Testy alergiczne powinno wykonać się wtedy, kiedy występują konkretne objawy cykliczne albo utrzymujące się po kontakcie z alergenem.

W celu rozpoznania alergii wykonuje się następujące testy:

Testy z krwi

Umożliwiają one oznaczanie przeciwciał dla głównych alergenów pyłkowych, pleśniowych, roztoczowych oraz zwierzęcych. Ich przeprowadzenie polega na pobraniu małej ilości krwi oraz poddanie jej analizie.Te testy wykonuje się przede wszystkim u dzieci do 3 roku życia i osób, które borykają się z bardzo silnymi objawami alergii, a także muszą mieć stałe leczenie preparatami antyhistaminowymi. Głównymi wskazaniami do badań są nasilone objawy alergii, zmiany skórne, a także znaczące różnice pomiędzy wynikami testów alergicznych skórnych a wywiadem.

Testy skórne punktowe

Ich przeprowadzenie polega na nasieniu kropli alergenów na skórę. Później w tym miejscach wykonuje się nakłucia. Wynik jest gotowy już po 15-20 minutach.W przypadku kiedy w miejscu ukłucia pojawi się zaczerwienie lub obrzęk wiadomo, że organizm niewłaściwie zareagował na dany alergen oraz powoduje reakcje uczuleniową.Zestaw alergenów posiada ok. 15 substancji. Możliwe jest również samodzielne skomponowanie zestawu tych substancji.

Testy skórne płatkowe 

Wykonuje się je za pomocą specjalnych plastrów, które przyklejane są na niezmienioną skórę. Alergany są natomiast umieszczane w wazelinie oraz nakładane w specjalnych komorach. Takie plastry muszą być w stałym kontakcie ze skórą. Kiedy minie 48 godzin, odkleja się plastry oraz dokonuje oceny skóry, po czym przykleja się plastry na kolejną dobę. W przypadku kiedy w miejsce przyklejonego alergenu okazało się, że pojawiło się zaczerwienie świadczy to o tym, że wynik jest pozytywny.

Próby prowokacyjne

To testy, podczas których poddaje się dany narząd działaniu określonego alergenu. Do jedynych z testów prowokacyjnych należą próby donosowe. Podaje się wtedy osobie badanej alergen na małżowinę nosową dolną oraz ocenia występujące objawy do których należy katar oraz kichanie. Test prowokacyjny przeprowadzić można także dospojówkowo. Podczas trwania takiej próby osobie badanej podaje się badany alergen do worka spojówkowego jednego z oka oraz ocenia objawy do których należą przekrwienie oraz łzawienie oka.

Alergia – metody leczenia

Do jednej z metod leczenia alergii należy odczulanie. Polega ona na podawaniu niewielkich dawek alergenów oraz stopniowemu powiększania tych dawek.

Ma to na celu wytłumienie reakcji organizmu na tę substancję.

W leczeniu alergii wykorzystuje się również leki alergiczne. Nie wyleczą one jednak uczulenia, ale łagodzą objawy alergii. Stosować należy je regularnie.

Domowe sposoby na alergię

Warto wiedzieć, że odpowiednia dieta może zdziałać cuda. Czasami przy odpowiednio zbilansowanym planie żywienia dochodzi do odwrotu alergii.

Należy przede wszystkim wyeliminować z diety jedzenie typu fast food, potrawy smażone, cukier, alkohol. Spożywać natomiast należy dużo warzyw, bogatych w witaminy oraz składniki mineralne.

Ponadto do złagodzenia objawów alergii przyczynić się mogą zioła. Napary ziołowe są bardzo skuteczne w walce z katarem siennym.

Do ziół o zbawiennej mocy należmy między innymi pokrzywa, rumianek.

Kolejnym sposobem na radzenie sobie z alergią jest pyłek pszczeli. Posiada on liczne minerały, witaminy, proteiny. Wykazuje właściwości antyhistaminwe. Działa też przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.

Źródła:

http://www.langsteiner.eu/pl/alergie/domowe-sposoby-walki-z-alergia/

http://www.medonet.pl/magazyny/abc-alergii,alergia—objawy–rodzaje-i-leczenie-alergii–uczulenie-na-pylki,artykul,1587489.html

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x