Rumianek pospolity jest jedną z najpopularniejszych roślin leczniczych. Możemy spotkać go niemal na każdej łące. Jego prozdrowotne właściwości są najszerzej udokumentowane spośród wszystkich znanych nam ziół. Podejrzewa się, że rumianek wykorzystywano już w starożytności. Długa lista chorób i dolegliwości, na które pomagał rumianek, była powodem do przypisania mu boskiego pochodzenia. Rumianek pospolity wykazuje działanie przeciwzapalne, rozkurczające oraz stosowany jest w zaburzeniach trawienia. Napary z rumianku nadają się do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości wykazuje rumianek oraz na co warto go stosować.

Rumianek (rumianek pospolity) – pospolita roślina lecznicza

Rumianek to roślina jednoroczna o mocnym, specyficznym zapachu. Na ogół osiąga wysokość do około 60 cm. Łodyga jest silnie rozgałęziona, a na szczytach każdego rozgałęzienia tworzą się koszyczki kwiatowe o średnicy 1,5-2,5 cm ze stożkowatym, pustym wewnątrz dnem kwiatowym. Kwiatostanem jest koszyczek składający się z białych kwiatów języczkowych (brzeżnych) i żółtych kwiatów rurkowatych (wewnętrznych). Okres kwitnienia rumianku przypada od maja do września.

Surowcem zielarskim pozyskiwanym z rumianku są wysuszone koszyczki, które pozyskuje się zaraz na początku kwitnienia. Zbiory przeprowadza się w suche i słoneczne dni, najlepiej w godzinach popołudniowych, gdyż to właśnie wtedy rośliny zawierają najwięcej substancji czynnych. Surowiec zawiera w sobie olejek eteryczny, w którego skład wchodzi chamazulen oraz bisabolol. Rumianek posiada także flawonoidy, kwasy organiczne, cholinę i sole mineralne. Rumianek wchodzi w skład wielu gotowych preparatów i mieszanek leczniczych.

Rumianek właściwości

Wartościowe zioła takie jak rumianek znajdują szerokie zastosowanie lecznicze. Od wieków wykorzystuje się go ze względu na przeciwzapalne, bakteriostatyczne i przeciwbakteryjne działanie. Antyseptyczne właściwości rumianku mają korzystny wpływ na trudno gojące się rany. Herbata rumiankowa jest niezwykle pomocna w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, w tym bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia i biegunki. Dermatolodzy często zalecają stosowanie rumianku zewnętrznie na skórę, gdyż wspomaga ona leczenie zranień, owrzodzeń, hemoroidów, wyprysków, zapalenia sutka, zapalenia spojówek, pieluszkowego zapalenia skóry niemowląt. Maść rumiankowa jest także niezastąpiona w łagodzeniu objawów schorzeń reumatycznych i neurologicznych – dny  rwy kulszowej. Picie rumianku przed snem ułatwia zasypianie oraz pozwala pozbyć się nocnych koszmarów, natomiast spożywanie naparu z rumianku przed podróżą samochodem eliminuje objawy choroby lokomocyjnej. Rumianek pospolity ma także właściwości przeciwwrzodowe i przeciwutleniające. Dotychczas przeprowadzone badania naukowe wykazały, że rumianek wykazuje działanie przeciwlękowe, dodatkowo wspomaga leczenie objawów abstynencji alkoholowej i narkotykowej.

Jak działa rumianek?

Rumianek jest skuteczny przy leczeniu wielu dolegliwości, m.in. łagodzi bóle brzucha i dobrze wpływa na nerki. Zawarte w kwiatach flawonoidy działają rozkurczowo na mięśnie jelit, co przywraca im prawidłowe ruchy perystaltyczne, w rezultacie zapobiega wzdęciom i wspomaga procesy trawienia. Rozkurcza mięśnie gładkie i w skuteczny sposób przyspiesza gojenie się ran. Koszyczki rumianku można stosować zewnętrznie przy stanach zapalnych skóry i błon śluzowych oraz bakteryjnych schorzeniach skóry i jamy ustnej, natomiast wewnętrznie w skurczach i stanach zapalnych żołądka i jelit. Rumianek pospolity ma działanie antyseptyczne, zwalcza bakterie. Działanie przeciwbakteryjne rumianku jest wynikiem obecności olejków eterycznych działających bakteriobójczo wobec bakterii Gram-dodatnich oraz grzybów Candida albicans. W kosmetyce rumianek wykazuje właściwości oczyszczające, ściągające, zmiękczające, ujędrniające i wygładzające.

Zastosowania rumianku

Na co stosować rumianek? Rumianek na oczy łagodzi zapalenie spojówek i wszelkie uczulenia. Składniki naparu rumiankowego mają działanie antyseptyczne, ściągające i przeciwzapalne. Jak się okazuje, mogą hamować wydzielanie histaminy, dlatego rumianek jest doskonałym środkiem do przemywania i wykonywania kompresów na podrażnione oczy.

Nietrudno zauważyć, że rumianek jest składnikiem wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Rumianek na włosy przeciwdziała pojawieniu się łupieżu, w przypadku włosów przetłuszczających się. Blondynki, zdaniem których kolor włosów jest za ciemny, mogą zdecydować się na rozjaśnianie włosów rumiankiem. Szampon rumiankowy przywraca włosom naturalną barwę, nadaje utracony połysk i elastyczność, a także ułatwia układanie. Obecne w rumianku związki mineralne zapobiegają wypadaniu włosów, a przy tym wzmacniają ich cebulki.

Nie od dziś wiadomo, że rumianek ułatwia gojenie się ran. Pozyskiwany z kwiatów rumianku olejek ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, ale również pobudza przemianę materii w skórze. Rumianek pospolity pojawia się w składzie wielu leczniczych kremów, maści, czy żeli, gdyż dzięki niemu wykazują one działanie antyseptyczne i wspomagające proces zabliźniania się skóry.

Rumianek polecany jest także w walce z infekcjami gardła i jamy ustnej. Obecny w rumianku olejek eteryczny działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie na błony śluzowe jamy ustnej. Wystarczy 3 razy dziennie płukać gardło naparem z rumianku, aby złagodzić ból i zmniejszyć dyskomfort. Rumianek świetnie radzi sobie ze stanami zapalnymi dziąseł i grzybiczymi zakażeniami jamy ustnej, uznawany jest także za zioło wspierające organizm w walce z grypą

Herbata rumiankowa – jak zrobić i pić?

Rumianek do picia bardzo skutecznie uspokaja i koi stargane nerwy. Jest niezastąpiony w walce z bezsennością. Można wykorzystać go do pobudzenia apetytu szczególnie u dzieci. Ma działanie rozkurczowe, dlatego uznawany jest za zioła na wzdęcia. Napar z rumianku może posłużyć do płukania jamy ustnej w przypadku zapalenia dziąseł. Kuracje ziołowe nie są stosunkowo drogie, a wykazują wysoką skuteczność w walce z szeregiem chorób i dolegliwości. Rumianek w ciąży pozwala uporać się z dającymi się we znaki mdłościami.

Przygotowanie naparu z rumianku jest bardzo proste i szybkie w wykonaniu. Miej jednak na uwadze, że inaczej parzy się rumianek dla niemowlaka, a inaczej dla dorosłego. W przypadku dzieci należy 1 łyżkę ziół zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez około 15 minut, następnie przecedzić przez sitko. Podawać przy kolce jelitowej u niemowląt i dzieci w ilości ¼ ciepłego naparu 3 razy dziennie. Dla dorosłych można zwiększyć ilość suszu.

Ból żołądka domowe sposoby

Zioła na żołądek należy parzyć nieco inaczej, niż jak na inne dolegliwości. Do przygotowania naparu na trawienie należy wykorzystać 2 łyżki stołowe kwiatów rumianku i zalać pół litrem wrzątku. Parzyć pod przykryciem 15 minut, odcedzić, pić 5 razy dziennie. Napar z rumianku na bóle żołądkowe można wzbogacić dodatkiem mięty i szałwii.

Źródło:
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/rumianek-zastosowanie-rumianku-pospolitego_39863.html
https://portal.abczdrowie.pl/wlasciwosci-rumianku

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x