Wyobrażając sobie zioła, które od wieków pomagały w kuchni i apteczce naszych babć i prababć przeważnie widzimy ogromny koper włoski, melisę czy bazylię, która zawsze stała na oknie. Jest jednak znacznie więcej ziół, które czasem nawet znamy, ale nie mamy pojęcia o ich właściwościach dla ludzkiego organizmu. Czasem warto zainteresować się tematem, żeby móc dbać o siebie i swoich najbliższych w możliwie najzdrowszy i najbardziej naturalny sposób.

O niektórych ziołach naprawdę niewiele się słyszy, a ich nazwy znane są jedynie specjalistom w tej dziedzinie. O ile np. krwawnik pospolity zna każde dziecko, o tyle rzepik pospolity, tymol czy czyr brzozowy to już bardziej egzotycznie brzmiące nazwy, mimo tego, że nadal mamy do czynienia z roślinami, które są powszechnie dostępne. W tym artykule omówimy trzy z nich; pelargonię, poziomkę oraz chmiel zwyczajny.

Zastosowania pelargonii – nie tylko na balkon

Pelargonia pokojowa, niewymagająca roślina doniczkowa, której różowe, czerwone lub fioletowe kwiaty ozdabiają okna wielu domów i mieszkań, może pochwalić się niezwykle przydatnymi liśćmi, które mają właściwości antyseptyczne. W przypadku problemów z uchem, należy wsunąć do niego zwinięty liść pelargonii, który zadziała przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Bardzo dobrym pomysłem, kiedy jesteśmy przeziębieni, będzie wąchanie liści pelargonii, ponieważ składają się one przede wszystkim z olejków eterycznych. Ci natomiast, którzy zmagają się z bólami reumatycznymi mogą wykorzystywać liście do przygotowywania przynoszących ulgę okładów. Co ciekawe, nie tylko pelargonia domowa ma ciekawe właściwości, ale również jej niedaleki krewny, czyli bodziszek cuchnący, który nie jest tak popularny i zdecydowanie trudniej go znaleźć. Świeży sok z tej rośliny pozwala na tamowanie krwawienia, podobnie jak napar w przypadku krwotoku wewnętrznego. Nalewka natomiast, którą podaje się w postaci kilku kropel na kostce cukru najlepiej, będzie bardzo dobrze działała na problemy z górnymi drogami oddechowymi.

Poziomki – dlaczego warto ich używać?

Słodki, mały owoc, który uwielbiają wszyscy jest uznanym ziołem od XII wieku! W liściach poziomki znajduje się m.in. garbniki, kwasy organiczne oraz sole mineralne. Wśród właściwości leczniczych wymienia się zarówno działania wspierające układ odpornościowy, możliwość odżywiania organizmu, działanie moczopędne i bakteriobójczo. Liście poziomki będą również przydatne w przypadku biegunki, a sok oraz spożywanie owoców wpływa na prawidłowe działanie układu trawiennego oraz wspomaga oczyszczanie krwi. Jednym z najlepszych zastosować właściwości poziomki jest przygotowanie naparu. Wystarczy łyżeczka suszu lub kilka świeżych liści oraz wrzątek. Taki napar pije się przez cały dzień niewielkimi łykami. Dzięki niemu poczujemy się orzeźwieni! A dodatkowo substancja wpływa na rozpuszczanie kamienia nazębnego oraz pozwala na oczyszczanie naczyń krwionośnych z miażdżycowych złogów.

W czym pomoże Ci chmiel?

Szyszki chmielu przede wszystkim wykorzystywane są do produkcji piwa, jednak nie jest to ich jedyne, dobroczynne dla człowieka działanie. Przede wszystkim chmiel pozwala na oczyszczenie organizmu, bardzo pozytywnie wpływa na apetyt (często się go wykorzystuje w przypadku anorektyków lub osób, które zmagają się z pasożytami układu pokarmowego), regeneruje krew, uspokaja i pozwala zasnąć oraz wpływa na jakość włosów oraz intensywność ich wzrostu. W postaci okładów pomaga na bóle wywołane reumatyzmem, korzonki, zmiany skórne  o charakterze zapalenia, czy rany, które nie chcą się goić. Chmiel świetnie sobie radzi również z uspokajaniem, dlatego często był wykorzystywany w mieszankach ziół w postaci kropel, które miały pomagać w stanach stresujących, nadpobudliwości oraz zdenerwowania. Warto również pomyśleć o przygotowaniu odwaru z szyszek chmielu (które bez problemu dostaniemy w każdym sklepie zielarskim) jako kosmetyku wzmacniającego zarówno nasze włosy jak i skórę głowy. Regularne stosowanie takiego specyfiku pozwoli nam nie tylko pozbyć się łupieżu, ale również wyeliminować możliwość jego ponownego pojawienia się.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x