Post sponsorowany

Jedzenie uważane jest często za jedną z największych przyjemności w życiu. Jest także po prostu niezbędne do naszego normalnego funkcjonowania. Wraz z jedzeniem dostarczamy do naszego organizmu wielu składników odżywczych. Każdego dnia spożywamy białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne. Jednak to wartość kaloryczna posiłku sprawia czy jedzenie nie zmieni się z przyjemności w utrapienie.

Czym są kalorie?

W dietetyce kilokalorie zwane potocznie kaloriami oznaczają ilość energii, którą organizm może przyjąć z produktów spożywczych. Najwięcej kalorii powinniśmy dostarczać organizmowi z węglowodanów np. owoców i warzyw, następnie z tłuszczów – nabiał, ryby i wreszcie z białek czyli chociażby mięsa. Jeśli wartość energetyczna posiłków odpowiada naszemu dziennemu zapotrzebowaniu, wtedy nie przybieramy na wadze ani jej nie tracimy. Jeśli jednak pozwalamy sobie na jedzenie tak zwanych pustych kalorii, wtedy szybko pojawiają się zbędne kilogramy.

Najgroźniejsze bomby kaloryczne

Określenie puste kalorie oznacza produkty spożywcze, które zawierają dużo kalorii i mają przy tym niewielką wartość odżywczą. Zbyt wielka dawka energii nie zostaje przez nas wykorzystana, a jej nadmiar musi zostać zmagazynowany jako tkanka tłuszczowa. Do czołówki bomb kalorycznych należą przede wszystkim słodycze czyli np. cukierki, torty, ciasta, pączki, lody, desery. W kategorii słonych przekąsek wiodą prym chipsy i prażynki. Zbyt dużo kalorii zawierają również napoje gazowane, napoje energetyzujące i słodzone soki owocowe. Bardzo kaloryczny jest alkohol. I wreszcie na szczycie listy umieścić można jedzenie typu fast food czyli wszelkie smażone na głębokim tłuszczu frytki, kurczaki, a do tego także pizzę. Niestety, nasze poczciwe placki ziemniaczane i kotlet schabowy również wpisują się na niechlubną listę.

Jak się bronić przed pustymi kaloriami?

Zapotrzebowanie energetyczne organizmu jest kwestią bardzo indywidualną. Średnie dzienne zapotrzebowanie kobiet na energię wynosi 2300 – 2400 kcal na dobę, natomiast mężczyzn 2950 – 3050 kcal na dobę. Jednak dokładną wartość dopasowaną do siebie można obliczyć, korzystając z kalkulatora kalorii. Zależy ona nie tylko od płci, wieku i masy ciała, ale przede wszystkim od aktywności fizycznej.

Aby unikać dostarczania do organizmu pustych kalorii, warto zadbać nie tylko o ruch, ale przede wszystkim odpowiednią dietę. Większość produktów zawiera swoje zdrowsze i mniej kaloryczne odpowiedniki. Warto wybierać jak najmniej przetworzone produkty, ciemne pieczywo, chude mięso, wędliny i nabiał oraz pamiętać, że gotowanie na parze jest mniej kaloryczne niż smażenie. Kalkulator kalorii pomoże wam także w odpowiednim dobraniu diety.

Od tego, co jemy, w jakich ilościach i jak przygotowane pokarmy, zależy nasze zdrowie, samopoczucie i energia życiowa. Dlatego powinniśmy dostarczać organizmowi takie ilości kalorii, których potrzebuje przy zachowaniu wszystkich składników odżywczych i zadbać o zdrową dietę.

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x