Przechodzimy obok apteki, wybieramy interesujące nas zioła, płacimy i wracamy do domu. Teraz wystarczy jedynie torebkę zalać wrzątkiem i gotowe. Mimo tego, że jest to najprostszy sposób na stosowanie ziół, to na pewno trudno nazwać go najlepszym.

Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na to, żeby chodzić po łąkach i jeszcze świeże, młode lub dorosłe rośliny suszyć w odpowiednich warunkach. Warto jednak trochę przyłożyć się do stosowania ziół, bo ich działania potrafią być naprawdę magiczne.

W dobie dostępności wielu produktów nie trzeba długo szukać, żeby znaleźć sklep oferujący wysokiej jakości susz z roślin. Tak przygotowane zioła będą mogły skorzystać z pełni swojej mocy. Pamiętajmy, że przecież robimy to dla zdrowia i naturalnego sposobu pozbycia się określonego problemu, więc traktujmy zakup odpowiednio przygotowanych ziół, jako inwestycję w samych siebie.

Jak przygotować zioła?

Kiedy mamy już dostęp do odpowiedniej jakości suszu z ziół to potrzebne będzie nam jeszcze kilka specjalnych narzędzi, takich jak np. moździerz lub młynek. Oba przedmioty mają swoje wady i zalety, chociaż na pewno miłośnicy w pełni ekologicznych i naturalnych rozwiązań wybiorą moździerz.

Młynek elektryczny jest o tyle problematyczny, że należy bardzo dokładnie czyścić go po zmieleniu jednego zioła, aby następne nim nie przesiąkło. Chociaż na to również znalazł się sposób: wystarczy, że pomiędzy ziołami będziemy dodawać do mielenia cukier. Oczywiście dodawanie białego cukru do leczniczych ziół nie wydaje się zbyt mądrym pomysłem, ale powszechnie uważa się, że akurat on ma wpływ jedynie na walory smakowe przygotowanego naparu i nie jest w stanie zmienić „siły” naparu lub zaburzyć jego działania.

Każde z ziół, które zostało już opisane, a jego właściwości są znane, ma swoją specyfikację: niektóre najlepiej działają w postaci nalewki, inne naparu lub odwaru. Czym tak naprawdę różni się napar od odwaru? W zasadzie jedynie formą zioła. Te, których „moc” w postaci czynnych związków bez problemu przechodzi do wody, wykorzystujemy w naparach. Odwar natomiast polega nie tylko na zalaniu wrzątkiem, ale również wodnej kąpieli, taki sposób najczęściej stosuje się w przypadku kory, korzeni lub owoców.

Stosowanie ziół – o czym trzeba pamiętać?

  • Niekorzystne jest stosowanie najtańszych mieszanek zielnych lub pojedynczych ziół, co może mieć wpływ na ich faktyczną „moc”.
  • Nie należy też stosować nieskończonej ilości ziół w tym samym czasie, ponieważ niektóre ich działania mogą się wzajemnie wykluczać lub zupełnie nie przynosić oczekiwanego efektu.
  • Bardzo ważne jest również to, żeby pamiętać o regularności spożywania naparów z ziół. Dwie herbatki wypite w przeciągu tygodnia to za mało. Najlepiej jest zaplanować sobie dokładnie przyjmowanie określonych ziół, dotyczących tego, jakiego spodziewamy się efektu, i bardzo konsekwentne trzymanie się planu. Wiele ziół nie działa doraźnie, a jedynie długofalowo więc np. pierwszych efektów możemy spodziewać się jedynie po miesięcznym piciu naparu kilka razy dziennie. Dobrze jest mieć tego świadomość, żeby nie zniechęcić się zbyt łatwo i zbyt szybko.
  • Dodatkowo: przygotujmy się do kuracji ziołowej, poczytajmy, przejrzyjmy profesjonalne strony, które podejmują tę tematykę, żebyśmy uniknęli niepotrzebnych problemów. Niektóra wiedza jest powszechna, jak np., to, że w czasie kuracji dziurawcem nie należy przebywać na ostrym słońcu, jednak pominięta może mieć poważne konsekwencje.
  • Niektóre z ziół mogą również wchodzić w interakcje z lekami, jeżeli więc jesteśmy pod opieką lekarza to skonsultujmy z nim nasz pomysł dotyczący picia ziół. Będziemy mieć pewność, że nasze działania nie zaszkodzą nam, zamiast nas uleczyć.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x