Alergia na pleśń to schorzenie immunologiczne, polegające na nadwrażliwości organizmu na zarodniki pleśni. Objawy tego uczulenia bywają bardzo dokuczliwe, ale przestrzegając pewnych zasad można ograniczyć ryzyko ich wystąpienia.

Dbaj o czystość w domu

W zapobieganiu reakcjom alergicznym podstawową rolę odgrywa utrzymywanie czystości w domu, czyli częste i dokładne sprzątanie. Szczególną uwagę powinno się poświęcić łazience i piwnicy, gdzie niezbędne są środki eliminujące pleśń i przeciwdziałające jej rozwojowi. Jeżeli w łazience znajduje się zasłona prysznicowa, to musi być regularnie i dokładnie czyszczona, ponieważ na jej powierzchni szybko rozwija się pleśń.

Kolejnym miejscem wymagającym specjalnej ochrony jest kuchnia. Ryzyko rozwoju pleśni ogranicza sprawny okap, dlatego należy włączać go podczas każdego gotowania i stale kontrolować jego stan. Nie można też zapominać o codziennym wyrzucaniu śmieci, gdyż obecne wśród nich resztki żywności to idealna pożywka dla pleśni.

Wyrzucaj zepsutą i przeterminowaną żywność

Jedną z często wykonywanych prac porządkowych powinno być mycie lodówki. To odpowiedni moment na przejrzenie jej zawartości i pozbycie się wszelkich produktów, które zaczęły się psuć. Zazwyczaj pleśń pojawia się na żywności przeterminowanej oraz tej, która była zbyt długo przetrzymywana w lodówce po otwarciu opakowania. Tak samo trzeba postępować z jedzeniem przechowywanym poza lodówką, np. z pieczywem albo owocami.

Utrzymuj prawidłową wilgotność

Pleśń lubi wilgotne środowisko, dlatego zaleca się, żeby poziom nawilżenia powietrza w mieszkaniu alergika nie przekraczał 50%. W kontrolowaniu wilgotności względnej pomoże higrometr. Do przewilżenia powietrza dochodzi głównie latem. W sezonie grzewczym takie ryzyko istnieje przede wszystkim w pomieszczeniach, w których wykorzystywany jest nawilżacz powietrza pozbawiony higrostatu oraz tam, gdzie suszy się pranie. Jeżeli higrometr wskazuje, że wilgotność przekracza zalecane normy, to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup osuszacza powietrza. Pomocne jest także regularne wietrzenie mieszkania, które umożliwi odprowadzenie nadmiaru wilgoci na zewnątrz.

Wybieraj produkty dedykowane alergikom

Pleśń może gromadzić się w przedmiotach takich jak materac, poduszki albo meble tapicerowane. Ryzyko kontaktu z alergenem można ograniczyć poprzez zakup produktów hipoalergicznych, ale także i one wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a szczególnie regularnego oczyszczania. Pleśń nie lubi słońca, dlatego jeżeli pogoda na to pozwala, po wstaniu z łóżka warto wynosić materac i poduszki na balkon lub do ogrodu. Jednak nie dotyczy to osób, które są uczulone także na pyłki, gdyż istnieje ryzyko, że osadzą się one na pościeli, co mogłoby doprowadzić do wystąpienia reakcji uczuleniowej.

Korzystaj z oczyszczacza powietrza

Stosowanie się do powyższych zasad redukuje ryzyko rozwoju pleśni, ale nie daje pewności, że mieszkanie będzie od nich wolne. Z tego powodu alergikom zaleca się korzystanie z oczyszczaczy powietrza.

Urządzenia wyposażone w filtr HEPA, np. Klarta, skutecznie usuwają z powietrza zarówno pleśń, jak i inne alergeny wziewne, takie jak pyłki, sierść i roztocza. 

Aby oczyszczacz dobrze spełniał swoją funkcję, jego wydajność – o której informuje CADR albo maksymalny przepływ powietrza – musi być dostosowana do powierzchni pomieszczenia. Ważnym parametrem urządzenia jest też głośność pracy, ponieważ sprzęt generujący zbyt duży hałas negatywnie wpływa na komfort użytkowników, zwłaszcza nocą.

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x