Jabłkami możemy cieszyć się przez cały rok. Są one używane nie tylko ze względu na smak, ale także bogactwo w składniki odżywcze. Korzystnie wpływają na zdrowie oraz doskonale odżywiają całe nasze ciało.

Zawierają one antyoksydanty, które pomagają w zwalczaniu niszczycielskiego działania wolnych rodników.  Dodatkowo polecane są osobom pragnącym stracić na wadze i mającym problemy z kontrolowaniem apetytu.

Najbardziej wartościowe są dla nas zielone jabłka. Jeśli zależy ci na wspomożeniu trawienia, jedz jabłka ze skórką.

W poniższym tekście omówimy dziewięć najważniejszych właściwości jabłek.

  1. Korzystnie wpływają na serce

Zawierają duże ilości naturalnych środków fitochemicznych. Po zjedzeniu działają jak silne przeciwutleniacze. Ponadto neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników. Dzięki temu zmniejszają ryzyko zapadnięcia na choroby serca i raka. Redukcja wchłaniania cholesterolu przez jelita, osiągana dzięki błonnikowi, sprawia, że ich korzystne  działanie na serce jest jeszcze bardziej wyraźne.

  1. Eliminują zatrzymywanie płynów w organizmie

Wysoka zawartość potasu sprawia, że są one naturalnym diuretykiem, czyli środkiem moczopędnym. Zwalcza to kwestię zatrzymywania wody w organizmie oraz wiele problemów zdrowotnych z tym związanych. Pomaga to uregulować ciśnienie krwi. Z drugiej strony osoby cierpiące na problemy z nerkami powinny jednak właśnie z tego powodu , powinny skonsultować się ze swoim lekarzem przed spożyciem większej dawki jabłek.

  1. Zwalczają zaparcia i biegunkę

Błonnik, którego duże dawki zawierają jabłka, wspomaga regularne wypróżnianie się, dzięki czemu chroni przed zaparciami. Miąższ jabłka zawiera pektyny, odpowiadające za odpowiednią perystaltykę jelit. Może ponadto pomóc w trakcie biegunki, ograniczając ilość wydalanej w tym czasie wody.

  1. Korzystnie wpływają na zdrowie zębów

To wszystko poprzez zwiększone wytwarzanie śliny w ustach. To pozwala zmniejszyć ilość bakterii, obecnych w jamie ustnej. Wywołują one próchnicę i inne problemy związane z higieną jamy ustnej. Jabłka nie zastąpią co prawda ani szczoteczki, ani pasty, jednak w razie braku przyborów higienicznych od czasu do czasu można w ten sposób wyczyścić zęby.

  1. Mogą zapobiegać chorobie Alzheimera

Picie soku jabłkowego jest skutecznym sposobem na zmniejszenie ryzyka rozwinięcia się choroby Alzheimera oraz przedwczesnego starzenia się mózgu. Mają na to mieć wpływ zawarte w tych owocach antyoksydanty.

  1. Chronią przed chorobą Parkinsona

Jeśli chodzi o chorobę Parkinsona, regularne spożywanie błonnika może mieć wpływ na  zapobieganie tej choroby. Zdaniem części naukowców na rozwój tego schorzenia może wpływać obecność wolnych rodników. Spożywanie produktów bogatych w antyoksydanty, takich jak jabłka, może być istotnym czynnikiem w zapobieganiu chorobie.

  1. Zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę

Możliwa jest redukcja cukru we krwi u pacjentów, którzy są w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 przy pomocy rozpuszczalnego białka zawartego w jabłkach. Można w ten sposób zredukować ryzyko choroby nawet o 20%.

  1. Zapobiegają powstawaniu kamieni żółciowych

Utrzymywanie diety bogatej w błonnik zapobiega powstawaniu złogów cholesterolu i znacznie obniża ryzyko otyłości. Zbyt duży poziom cholesterolu we krwi może powodować powstawanie kamieni żółciowych.  Niezużyta żółć zastyga, formując kamienie żółciowe. Te zaś pogarszają zdrowie całego organizmu.

  1. Oczyszczają wątrobę

Jedząc jabłka bądź pijąc sok jabłkowy, możesz wspomóc naturalne procesy i utrzymać prawidłową pracę wątroby. Im więcej wysokokalorycznych produktów w naszej diecie, tym większe ryzyko rozwinięcia się wielu chorób i zaburzeń związanych ze złą kondycją wątroby. Oczywiście nie zastąpią one całkowicie zdrowej diety, jednak pozwolą uniknąć pewnych konsekwencji złego prowadzenia się i diety.

Warto wprowadzić do naszej diety regularne dawki jabłek. Mają one wiele właściwości zdrowotnych, a ich smak i zastosowanie kulinarne sprawia, że nie będzie trudno regularnie jeść ich więcej.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x