Post sponsorowany

W smogowe dni zaleca się unikać otwierania okien, w celu ograniczenia napływu szkodliwych zanieczyszczeń. Nie oznacza to jednak, że gdyby nie brudne powietrze z otoczenia nasze domy i mieszkania byłyby wolne od toksyn. W każdym budynku występują bowiem liczne źródła niebezpiecznych substancji, z których istnienia wielu z nas nie zdaje sobie sprawy.

Produkty do wykańczania wnętrz i domowe wyposażenie

O w pełni czystym powietrzu nie możemy mówić nawet w przypadku budynków jeszcze nie zamieszkałych. Winę za ten fakt ponoszą popularne produkty do wykańczania wnętrz i mebli, w których składzie znajduje się wiele substancji niebezpiecznych dla człowieka. W farbach i klejach do podłóg występują m.in. toluen, działający szkodliwe na skórę i drogi oddechowe, a w przypadku kobiet ciężarnych także na zdrowie płodu. Do produkcji klejów, mas gipsowych i linoleum wykorzystywane bywają benzen czy ksyleny, natomiast w dywanach często znajduje się dichlorobenzen. Oczywiście, nie jest to pełna lista składników, których obecność nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie.

Środki czystości i kosmetyki

O ile domowe porządki pozwalają zachować czystość i ładny wygląd domu, to zazwyczaj nie sprzyjają utrzymaniu w nim dobrej jakości powietrza. To właśnie preparaty wykorzystywane podczas takich prac są kolejnym źródłem toksyn, podobnie jak używane każdego dnia kosmetyki. W detergentach przeznaczonych do zmywania lub prania występuje m.in. etanol, natomiast te drugie – podobnie jak mydła – bywają dodatkowo źródłem terpenów. W odświeżaczach powietrza i dezodorantach znajduje się formaldehyd, w lakierach do paznokci i sprayach do włosów wspomniany już toluen. Potwierdzeniem szkodliwości tych substancji może być fakt, iż osoby zawodowo zajmujące się sprzątaniem mają wydolność płuc średnio o 17% niższą niż ludzie wykonujący inne prace, czego dowiodły badania przeprowadzone w norweskim Bergen.

Świece zapachowe i kadzidełka

Używanie pachnących kosmetyków nie jest jedynym przejawem upodobania do otaczania się przyjemnymi zapachami. Niektórzy nie wyobrażają sobie, aby w ich domu mogło zabraknąć pachnących świec czy kadzidełek. Niestety, także i one oprócz przyjemnej woni wydzielają szkodliwe zanieczyszczenia. Do produkcji popularnych świec zapachowych wykorzystywane są sztuczne substancje, które podczas spalania emitują do otoczenia m.in. ksylen, tetrachloroeten, fenol, a nawet ołów. Kadzidełka również trują nas lotnymi związkami organicznymi, a dodatkowo cząsteczkami stałymi. Warto zwrócić uwagę na to, że według przeprowadzonych badań kadzidło typu arabskiego jest bardziej szkodliwe od kadzidełek indyjskich.

Sprzęt biurowy

Na zakończenie należy wspomnieć o urządzeniach biurowych, które obecne są w wielu domach, czyli o drukarkach i kserokopiarkach. Często ułatwiają nam one codzienne funkcjonowanie, lecz jednocześnie zanieczyszczają powietrze mikropyłami i lotnymi związkami organicznymi, takimi jak benzen, toluen czy ksylen. Za najbardziej niebezpieczne uznawane są drukarki laserowe.

Jak uchronić się przed zanieczyszczeniami?

Wiele produktów zawierających szkodliwe substancje można zastąpić ekologicznymi zamiennikami, które są bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. Dotyczy to przede wszystkim środków czystości oraz kosmetyków. Bez wątpienia podczas zakupów warto dokładnie czytać etykiety, aby w miarę możliwości wybierać rzeczy zawierające jak najmniej niepożądanych substancji.

Odświeżacze powietrza, świece zapachowe i kadzidełka dobrze jest wymienić na olejki eteryczne, które również pozwolą cieszyć się przyjemnym zapachem.

Całkowita rezygnacja ze źródeł toksyn zazwyczaj jest niemożliwa, dlatego warto poszukać sposobu na usuwanie z powietrza trafiających do niego zanieczyszczeń. Z takim zadaniem najlepiej poradzi sobie dobry oczyszczacz. Nieocenioną bronią w walce z lotnymi związkami organicznymi, które znajdują się w wielu przedmiotach obecnych w każdym domu, jest filtr zbudowany z węgla aktywnego. To właśnie on jest jednym z głównych elementów urządzeń pozytywnie ocenianych przez serwis WybierzOczyszczacz.pl, na którym można w prosty sposób wyszukać oczyszczacze dopasowane do różnych powierzchni. Oprócz filtra węglowego ważną rolę odgrywa filtr HEPA, dzięki któremu oczyszczacz doskonale sprawdzi się w też sezonie smogowym, gdy głównym problemem są pyły zawieszone.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x