Suplementy diety z chromem w składzie cieszą się dużą popularnością wśród osób odchudzających się. Pierwiastek przyjmowany regularnie przyspiesza spalanie tłuszczów i hamuje wilczy apetyt. Zdrowotne właściwości chromu zostały odkryte podczas badań nad cukrzycą, kiedy to okazało się, że mikroelement ten pomaga regulować stężenie glukozy we krwi. Poza tym chrom stoi na straży właściwego poziomu cholesterolu we krwi, eliminuje bóle głowy i koi nerwy – dobrze jest więc zadbać o odpowiednie jego stężenie w organizmie. Sprawdź, jakie właściwości ma chrom, jakie jest na niego dzienne zapotrzebowanie, jakie są objawy nadmiaru i niedoboru chromu w organizmie oraz gdzie występuje chrom.

Właściwości chromu

Chrom jest jednym z pierwiastków śladowych, którego obecność w organizmie warunkuje jego prawidłowe funkcjonowanie. W naszym ciele jest go stosunkowo niewiele, bo zaledwie 6 mg, lecz przebieg wielu procesów przemiany materii bez jego udziału byłby niemożliwy. Kluczowym zadaniem chromu jest udział w procesie metabolizmu glukozy. Jedne z najważniejszych funkcji chromu to pobudzanie trzustki do produkcji insuliny oraz czynne uczestnictwo w procesach przemiany węglowodanów, tłuszczów i białek. Ponadto, chrom obniża poziom złego cholesterolu (LDL) we krwi i podnosi poziom dobrego (HDL). Mikroelement zwany chromem działa ochronnie na naczynia krwionośne oraz tkanki. Zwiększa transport glukozy i aminokwasów do komórek mięśniowych oraz hamuje działanie enzymów katabolicznych.

Chrom – rola w organizmie

Jako, że chrom wchodząc w skład tzw. czynnika tolerancji glukozy, pomaga regulować stężenie glukozy we krwi, skutecznie chroni organizm przed cukrzycą typu 2. Zachowując właściwe stężenie chromu we krwi, organizm lepiej wykorzystuje insulinę, dzięki czemu ilość glukozy w organizmie utrzymuje się na stałym poziomie.

Tak jak już zostało wcześniej wspomniane, chrom jest niezastąpiony w walce ze zbędnymi kilogramami. Reguluje poziom cukru we krwi, zatem za jego udziałem apetyt jest nieco mniejszy niż zwykle, dodatkowo przyspiesza spalanie tłuszczów.

Chrom często stosowany jest w terapii schorzeń takich jak cukrzyca oraz w stanach podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi. Najnowsze badania dowodzą, że suplementacja chromem może skutecznie zapobiegać rozwojowi osteoporozy u kobiet po menopauzie.

Występowanie chromu

Naturalnym źródłem chromu dla człowieka jest pokarm. Największe ilości chromu w składzie zawierają drożdże, pełnoziarniste produkty zbożowe (pieczywo, kasze, płatki), chude mięso (indycze i kurze), podroby, ryby oraz owoce morza. Ponadto, dobrym źródłem chromu są też orzechy brazylijskie, jaja, gotowana wołowina, jabłka, niektóre warzywa i zioła, brokuły, kakao i szpinak.

Dzienne zapotrzebowanie na chrom

Właściwą dawkę chromu każdego dnia jest w stanie dostarczyć odpowiednio zbilansowana dieta. Zalecane dzienne spożycie chromu zależy od wieku. Poniżej przedstawione zostały  przybliżone dawki chromu, na jakie dzienne zapotrzebowanie wykazują organizmy w danym przedziale wiekowym:

  • niemowlęta do 6. miesiąca życia – 0,01 – 0,04 mg;
  • niemowlęta od 6. miesiąca do 1. roku życia – 0,02 – 0,06 mg;
  • dzieci od 1. do 3. roku życia – 0,02 – 0,08 mg;
  • dzieci od 4. do 6. roku życia – 0,03 – 0,12 mg;
  • dzieci od 7. roku życia i osoby dorosłe – 0,05 – 2 mg.

Osobom z upośledzoną tolerancją glukozy zaleca się przyjmowanie od 0,4 do 0,6 mg chromu dziennie.

Chrom – objawy niedoboru

Zapotrzebowanie na chrom nie jest duże, jednak dieta składająca się z wysoko przetworzonych produktów często uboga jest w składniki mineralne, więc stosowanie takowej może prowadzić do niedoborów tego pierwiastka. Kto jest najbardziej narażony na deficyt chromu w organizmie? Głównie osoby intensywnie odchudzające się, nadużywające alkohol i mające schorzenia nerek lub układu pokarmowego. Niedobór chromu często dotyczy też osób uprawiających sport i ciężko pracujących fizycznie, gdyż ich organizmy wydalają pierwiastek wraz z moczem.

Charakterystyczne objawy wskazujące na niedobór chromu w organizmie to:

  • bóle głowy;
  • niepokój;
  • zmęczenie;
  • drażliwość;
  • wysoki poziom cukru i cholesterolu we krwi;
  • nudności;
  • zły nastrój.

Chrom – objawy nadmiaru

Chrom organiczny, czyli pochodzący z produktów żywnościowych, nie wykazuje negatywnego wpływu na organizm, zatem nie można go przedawkować. Nie można tego jednak powiedzieć o chromie, którym wzbogacane są suplementy diety. Zbyt duże jego stężenie w organizmie może zaburzyć produkcję insuliny, a także pogorszyć przyswajanie cynku i żelaza z pożywienia. Ponadto, nadmiar chromu pochodzącego z suplementów może uszkodzić DNA i zwiększyć ryzyko rozwoju nowotworu.

Dieta czy suplementy diety?

Na rynku znaleźć można całą gamę preparatów zawierających związki chromu w formie pochodnych nieorganicznych, dedykowanych osobom odchudzającym się. Zasadniczo, suplementacja chromem jest bezpieczna dla organizmu i w uzasadnionych przypadkach można ją stosować. W przypadku osób z insulinoopornością, cukrzycą typu 2, chorobami serca, chorobą Parkinsona oraz zespołem policystycznych jajników suplementacja chromem może wspomóc w leczeniu wymienionych schorzeń. Trzeba mieć jednak na uwadze, że zbyt duże stężenie chromu w organizmie utrudni przyswajanie żelaza i cynku oraz negatywnie wpłynie na metabolizm wapnia w kościach. Zatem zanim sięgniemy po tabletki z chromem w składzie, dobrze jest skonsultować zażywanie ich z lekarzem, który być może zleci wykonanie dodatkowych badań, na podstawie wyników których oceni, czy rzeczywiście są one bezpieczne dla organizmu.

Chrom wpływa na poziom glukozy we krwi, dlatego osoby cierpiące na cukrzycę zażywanie preparatów, w których pierwiastek pojawia się w składzie, powinny skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. Jako preparat na odchudzanie mikroelement należy uznać jako środek wspomagający i stosować go równolegle z odpowiednio zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną, dopiero wtedy można spodziewać się oszałamiających efektów.

Źródło:
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/chrom-nie-tylko-na-odchudzanie-rola-chromu-w-organizmie_35673.html#chrom-a-cukrzyca-chrom-obniza-poziom-cukru-we-krwi
https://portal.abczdrowie.pl/chrom
http://bonavita.pl/chrom-objawy-niedoboru-i-suplementacja-wlasciwosci-odchudzajace-chromu
http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,chrom-a-odchudzanie—wlasciwosci–skutki-niedoboru-i-nadmiaru,artykul,1721470.html

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x