Siarka to pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Jest składnikiem niemal każdej tkanki i każdej komórki. Przypisuje się jej wyjątkowe właściwości, dlatego też od niepamiętnych czasów znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej. Siarka wpływa na funkcjonowanie organizmu, w tym mózgu, układu pokarmowego i stawów. Dzięki niej nasza skóra wygląda zdrowiej, włosy są mocne i lśniące, a paznokcie odżywione i nie łamią się ani nie rozdwajają. Dlatego też siarka jest składnikiem wielu kosmetyków do codziennego stosowania. Jaką jeszcze rolę pełni siarka w organizmie? Czy moglibyśmy się bez niej obejść? Jak rozpoznać niedobór siarki? Jakie jest najlepsze źródło siarki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

 

Właściwości siarki

Siarka (S) jest pierwiastkiem mineralnym, czwartym w hierarchii makroskładników umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Występuje w postaci organicznych połączeń, jej zawartość nie przekracza 0,14proc. W organizmie ludzkim występuje jako składnik białek, hormonów, kwasów i innych substancji, dzięki którm przeprowadzanie kluczowych funkcji życiowych jest możliwe. Jako element strukturalny wchodzi w skład aminokwasów, w tym metioniny, cysteiny, tauryny, cystyny, a także niektórych witamin. Cysteina jako aminokwas siarkowy zawiera się w keratynie – białku obecnym w skórze, włosach i paznokciach. Obecność siarki w kolagenie natomiast przyczynia się do tego, że skóra wygląda na młodą i promienną.

Siarka obecna jest w kwasie glutaminowym, który usprawnia pracę układu nerwowego i mózgu, ponadto bierze udział w detoksykacji organizmu, heparynie – związku chemicznym obniżającym ciśnienie krwi, a także w insulinie – hormonie przyczyniającym się do uregulowania poziomu cukru we krwi. To właśnie dzięki siarce stawy są elastyczne, gdyż pierwiastek jest budulcem tkanki łącznej. Przyczynia się też do regeneracji i uzupełnienia ewentualnych ubytków w obrębie chrząstek stawowych.

Siarka – rola w organizmie

Siarka na wątrobę

Obecność siarki w organizmie warunkuje prawidłową pracę wątroby. Pierwiastek wiąże metale ciężkie i nikotynę, co ułatwia późniejsze ich wydalenie z organizmu. Jest głównym czynnikiem stymulującym wątrobę do wydzielania kwasów żółciowych. Większość związków siarki obecnych w naszym ustroju zamienia się w siarczany i może być wydalona wraz z moczem. Wspomniane siarczany przed wydaleniem wiążą się ze związkami toksycznymi (np. nikotyną), co umożliwia pozbycie się ich i świadczy o tym, siarka wspiera wątrobę w odtruwaniu organizmu. Przyjmowanie siarki jest wskazane w rekonwalescencji po zatruciach grzybami i środkami ochrony roślin. W przypadku niektórych organizmów siarka poprawia apetyt i wspomaga trawienie.

Siarka na skórę, włosy i paznokcie

„Pierwiastek piękności”, bo tak czasami nazywana jest siarka, jest także niezastąpiony w walce z uszkodzonym lub zrogowaciałym naskórkiem. Hamuje on procesy starzenia się skóry, ponadto wykazuje działanie lecznicze. Kąpiel siarczkowo-siarkowodorowa będzie doskonałym rozwiązaniem, jeśli masz niedobór siarki w organizmie, a Twój naskórek wymaga zmiękczenia. Zadziała na naskórek złuszczająco i regenerująco, pozostawiając skórę jędrną i elastyczną. Taka kuracja wykazuje również działanie odczulające przy różnego rodzaju dolegliwościach skórnych, szczególnie o pochodzeniu bakteryjnym lub grzybiczym.

Na rynku kosmetycznym dużą popularnością cieszą się za to mydła z siarką w składzie, których stosowanie zaleca się osobom zmagającym się z uporczywym trądzikiem. Warto też wspomnieć, że siarka jest niezastąpiona w walce z atopowym zapaleniem skóry, egzemami i łuszczycą. Jako składnik szamponów przeznaczonych do włosów tłustych, z łupieżem oraz delikatnej skóry głowy, pomaga złuszczyć zrogowaciały naskórek i dokładnie oczyścić skórę głowy i włosy z łoju, łupieżu i zanieczyszczeń.

Siarka na zwyrodnienie stawów i choroby reumatyczne

Tak jak już zostało wcześniej wspomniane, siarka ułatwia regenerację chrząstki i przywraca stawom sprawność, dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne, dlatego też korzystanie z jej drogocennych właściwości jest wskazane w leczeniu chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych. Doskonale sprawdzi się w przypadku pacjentów zmagających się z przewlekłym zapaleniem stawów i zapaleniem nerwów pochodzenia toksycznego, jak również chorobami reumatycznymi o charakterze zwyrodnieniowym, przy osteoporozie, rwie kulszowej i nerwobólach.

 

Występowanie siarki

Stosowanie urozmaiconej i odpowiednio zbilansowanej diety pozwoli zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na siarkę. Pierwiastek jest składnikiem głównie składników wysokobiałkowych, obfituje w niego mięso i podroby, jaja i mleko. Wśród produktów spożywczych najwięcej siarki zawiera nabiał, dlatego osobom zmagającym się z niedoborem siarki w organizmie zaleca się spożywanie produktów mlecznego pochodzenia. Dobrym źródłem siarki jest też cebula oraz czosnek, a także warzywa takie jak kapusta, szpinak, kalafior, papryka, brokuły, cykoria, groch, koper, brukselka i kiełki. Owocami bogatymi w siarkę są truskawki, morele i awokado.

 

Dzienne zapotrzebowanie na siarkę

Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia z Warszawy przekonują, że dzienne normy siarki nie zostały ustalone. Przyjęto za to, że dostarczenie organizmowi odpowiedniej dla niego ilości białka prowadzi także do pokrycia zapotrzebowania na siarkę. Uważa się, że normy spożycia białek są więc takie same, jak normy spożycia siarki.

 

Siarka – objawy niedoboru

Niedobór siarki, podobnie jak i wielu innych pierwiastków, wykazuje negatywny wpływ na ludzki organizm. Zbyt niskie stężenie siarki w organizmie jest zauważalne przede wszystkim w wyglądzie zewnętrznym. Pierwszym sygnałem wskazującym na brak siarki w organizmie jest pojawienie się ciemnego pierścienia na brzegu tęczówki oka. Brak siarki może dać o sobie znać w postaci problemów ze wzrokiem lub dolegliwościami ze strony stawów. Włosy twardnieją i zaczynają nadmiernie wypadać, paznokcie stają się łamliwe i bardziej podatne na ubytki, a wygląd skóry pogarsza się – staje się ona mniej promienna, traci jędrność i blask. Osoby z niedoborem siarki w organizmie mogą odczuwać też nieustanne uczucie zmęczenia i niepokoju, pogarsza się również ich nastrój, ponieważ siarka, wraz z fosforem i manganem, wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego i mózgu.

Długotrwały niedobór siarki w organizmie może przyczynić się do obniżenia przyswajalności mikro- i makroelementów takich jak magnez, potas, krzem, chlor, sód, jod, mangan, żelazo, wapń, co w rezultacie prowadzi do osłabienia metabolizmu tłuszczów, białek i cukrów.

Kto najczęściej zmaga się z niedoborem siarki w organizmie? Wbrew pozorom nie tylko osoby stosujące monotonną, ubogą w składniki odżywcze i minerały dietę. Deficyt tego pierwiastka dotyczy też osób z uszkodzeniem toksycznym lub wirusowym wątroby lub z gorączką reumatyczną. Reumatoidalne zapalenie stawów, nowotwory, choroba wieńcowa, zawał mięśnia sercowego oraz napromienianie jonizujące również może skutkować obniżeniem stężenia siarki w organizmie.

 

Siarka – objawy nadmiaru

W związku z tym, że znajdujące się w naszym organizmie związki siarki nie są toksyczne, nie ma możliwości przedawkowania pierwiastka, dlatego też nie są znane objawy i skutki nadmiaru siarki w organizmie. Makroelement nie stanowi dla nas zagrożenia toksycznego, jego ewentualny nadmiar jest usuwany z ustroju wraz z moczem i potem. Ryzyko zatrucia zbyt dużym stężeniem siarki jest naprawdę znikome.

 

Dieta czy suplementy diety?

U osób zdrowych stosowanie zróżnicowanej diety jest konieczne i wystarczające, aby utrzymać właściwy poziom siarki w organizmie. Są jednak przypadki, kiedy nie obejdzie się bez specjalnych kuracji siarką. Osobom obciążanym chorobami, szczególnie o podłożu reumatoidalnym, często zaleca się kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe, celem uzupełnienia niedoboru siarki w organizmie. Przy uszkodzonej wątrobie lub w rekonwalescencji po zatruciach grzybami niezastąpiona będzie kuracja pitna z wykorzystaniem przygotowanej do tego celu wody siarczkowej. Na rynku suplementów diety znaleźć można również wiele produktów z siarką w składzie, które pomagają leczyć dolegliwości związane ze stawami. Zanim jednak zdecydujesz się rozpocząć kurację tabletkami z siarką skontaktuj się z lekarzem, który byś może zleci wykonanie dodatkowych badań, na podstawie wyników których będzie można stwierdzić, czy przyjmowanie tego typu suplementów rzeczywiście jest konieczne.

Źródło:
https://portal.abczdrowie.pl/siarka-dla-zdrowia-i-urody
http://www.ekologia.pl/kobieta/zdrowie/siarka-s-zapotrzebowanie-na-siarke-wlasciwosci-rola-siarki-w-organizmie-i-jej-niedobory,21014.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/siarka-wlasciwosci-siarka-na-wlosy-tradzik-stawy-i-nie-tylko_37092.html
https://oczymlekarze.pl/prezentacje/1912-siarka-niezbedna-dla-zdrowia

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x