Składniki mineralne są to niezbędne do życia człowieka związki, gwarantujące właściwy rozwój, funkcjonowanie oraz zapewniające zdrowie przez cały okres trwania życia. Ze względu na zapotrzebowanie organizmu, minerały dzieli się na dwie grupy: mikro i makroelementy. W tym artykule skupimy się głównie na tych pierwszych.

Zapoznaj się również z tym!

Dzienne zapotrzebowanie na mikroelementy nie przekracza 100 mg, a w niektórych przypadkach jest ono znacznie mniejsze. I choć składniki te występują w organizmie w ilościach śladowych, to prawidłowe funkcjonowanie bez nich byłoby zwyczajnie niemożliwe. Zapewniają nie tylko dobry nastrój i samopoczucie, ale też regulują pracę nerek , serca czy temperaturę ciała. Sprawdź, czym są mikroelementy, a także jaką rolę pełnią w naszym organizmie.

Co to są mikroelementy?

Mikroelementy to pierwiastki chemiczne występujące w niewielkich ilościach w organizmach roślinnych i zwierzęcych. Pobierają one od kilku do kilkunastu mg pierwiastków należących do grupy mikroelementów na 1 kg suchej masy. Związki te są niezbędne do życia i prawidłowego rozwoju.

W skład mikroelementów wchodzą:

  • bor (B)
  • cynk (Zn)
  • miedź (Cu)
  • molibden (Mo)
  • selen (Se)
  • żelazo (Fe)
  • mangan (Mn)
  • jod (I)
  • fluor (F)
  • chrom (Cr)

Mikroelementy zazwyczaj stanowią składnik koenzymów. Odgrywają istotną rolę w procesach enzymatycznych, pobudzają do działania hormony, regulują rozmaite procesy fizjologiczne. Zarówno niedobór jak i nadmiar mikroskładników jest szkodliwy dla organizmu. Deficyt pierwiastków prowadzi do różnego rodzaju schorzeń, a zbyt duże ich stężenie działa na organizm toksycznie.

Dlaczego mikroelementy są potrzebne w organizmie?

Mikroskładniki są niezbędne w ustroju szczególnie do celów budulcowych (w tkance kostnej), stanowią składnik: płynów ustrojowych, niektórych enzymów i związków wysokoenergetycznych. Ich obecność w organizmie przyczynia się do regulacji czynności narządowych i ogólnoustrojowych. Wydawać by się mogło, że śladowe ilości pierwiastków nie mają żadnego znaczenia dla naszego zdrowia, jak się jednak okazuje, to właśnie sole mineralne decydują o naszej wadze i urodzie, życiowej energii i sprawności naszych mięśni.

Najważniejsze mikroelementy


Do najważniejszych mikroelementów należą:

  • bor (B) – pełni kontrolę nad prawidłowym współdziałaniem wszystkich innych pierwiastków w organizmie człowieka. W dużej mierze ma wpływ na tkankę kostną, gdyż jest kluczowym składnikiem prawidłowej gospodarki wapniowej organizmu. Wspólnie z wapniem, magnezem oraz witaminą D reguluje metabolizm, wzrost i rozwój tkanki kostnej, hamuje rozwój osteoporozy.
  • cynk (Zn) – stanowi składnik hormonów, np. insuliny. Jest niezbędny do syntezy DNA i RNA, białek i nasienia oraz prawidłowego funkcjonowania całego systemu immunologicznego oraz do aktywacji ponad 80 różnych enzymów. Bierze czynny udział w metabolizmie białek, węglowodanów, tłuszczy i alkoholu. Ponadto ma wpływ na wygląd włosów i paznokci, odpowiada też za zmysł smaku i zapachu.
  • miedź (Cu) jest elementem enzymów oddechowych. Dodatkowo miedź stymuluje wbudowywanie żelaza do hemoglobiny, niezwykle szybko pojawia się we krwi. Bierze udział w produkcji czerwonych krwinek, w tworzeniu kości i kolagenu, w prawidłowym gojeniu się ran, a także w metabolizmie kwasów tłuszczowych i wytwarzaniu RNA.
  • molibden (Mo) – stanowi składnik wielu enzymów komórkowych. Jako element metaloenzymów bierze udział w metabolizmie białek, tłuszczów i puryn. Największe pokłady molibdenu znajdują się w wątrobie, nerkach, tkance kostnej i zębach.
  • selen (Se) – występuje we wszystkich komórkach naszego ciała. Wspólnie z witaminą E chroni komórki przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników tlenowych, dodatkowo stabilizuje błony komórkowe oraz steruje przemianami siarki w organizmie człowieka. Bierze też udział w przemianie hormonów tarczycy. Selen zapobiega przedwczesnemu starzeniu się komórek oraz uniemożliwia powstawanie zmian nowotworowych w tkankach i narządach.
  • żelazo (Fe) – główny składnik czerwonego barwnika krwi, niezbędny w procesie tworzenia czerwonych ciałek krwi w szpiku kostnym. Ponadto żelazo jest składnikiem wielu enzymów i białek biorących udział w metabolizmie organizmu. Bierze czynny udział w syntezie DNA, odgrywa kluczową rolę w budowie skóry, włosów i paznokci. Żelazo jest również ważne w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego.
  • mangan (Mn)  – stanowi centrum aktywne wielu enzymów oraz umożliwia przyswajanie witamin. Wraz z wapniem uczestniczy w budowie kości, bierze też udział w produkcji krwi. Ponadto mangan bierze udział w budowie enzymów metabolizujących glukozę i kwasy tłuszczowe, jest składnikiem strukturalnym skóry. Odgrywa kluczową rolę w procesach reprodukcji oraz właściwym funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego.
  • jod (I) bez niego prawidłowe funkcjonowanie tarczycy byłoby niemożliwe (wchodzi w skład hormonów tarczycy biorących udział w regulowaniu podstawowych czynności życiowych, takich jak kontrola temperatury, układu nerwowego i mięśniowego, a także podziału komórek). Tarczyca ma zdolność aktywnego wyłapywania i gromadzenia jodu.
  • fluor (F) – składnik szkliwa zębów oraz tkanki kostnej, wzmacnia szkliwo i zębinę, zapobiega powstawaniu próchnicy i skutecznie minimalizuje rozpuszczalność szkliwa. Pełni kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu kośćca. Wykazuje wpływ na gospodarkę wapnia i fosforu w organizmie. Ponadto fluor w okresie ciąży wspomaga wchłanianie żelaza i zapobiega niedokrwistości.
  • chrom (Cr) – odpowiada za regulację poziomu cholesterolu i kwasów tłuszczowych w organizmie. Bierze czynny udział w uwrażliwianiu komórek na insulinę i w trawieniu białek.

Suplementy z mikroelementami

Pierwiastki biogenne odgrywają kluczową rolę w budowie żywych organizmów na Ziemi. Bez nich prawidłowy rozwój i funkcjonowanie byłoby niemożliwe. Niedobór mikroskładników w diecie może prowadzić do poważnych dla zdrowia konsekwencji, dlatego ich poziom w organizmie powinien być stale kontrolowany. Jeśli masz podejrzenia, że brakuje Ci mikro lub makroskładników, powinieneś udać się do lekarza, który zleci Ci wykonanie podstawowych badań, na podstawie których będzie mógł jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć niedobór składników mineralnych. Przy zbyt niskim stężeniu mikroskładników zaleca się zmianę diety na bardziej zbilansowaną, a przy dużym deficycie konieczne może okazać się sięgnięcie po suplementy diety w postaci tabletek, które w mgnieniu oka dostarczą organizmowi odpowiednich dla niego ilości wybranych pierwiastków.

Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mikroelementy
http://www.odzywianie.info.pl/skladniki-zywnosci/makroelementy-i-mikroelementy
http://www.biologia.net.pl/biochemia/mikroelementy.html

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x