Psychoterapia indywidualna to forma oddziaływania psychologicznego, która pomaga w radzeniu sobie z różnymi trudnościami i kryzysami życiowymi.Psychoterapia ma znaczenie zarówno w przypadku depresji, jak i lęków, fobii, zaburzeń osobowości i odżywiania.

Na czym polega psychoterapia indywidualna?

 

Psychoterapia indywidualna polega na bezpośrednim kontakcie psychologa i klienta. Warto zaznaczyć, że w wielu nurtach psychoterapii unika się terminu „pacjent” na rzecz słowa „klient”, ponieważ to pierwsze określenie może wzbudzać pejoratywne konotacje, związane z chorobą psychiczną.

Psychoterapia indywidualna ma na celu pomoc klientowi w poradzeniu sobie z różnymi trudnościami, na przykład: z lękiem przed samotnością, bezrobociem, fobią przed wężami, kłopotami z komunikacją z innymi ludźmi, depresją lub obniżeniem nastroju, a także z zaburzeniami osobowości lub uzależnieniami. Należy dodać, że czasami do psychoterapii indywidualnej włącza się dodatkowo terapię grupową (na przykład spotkania anonimowych alkoholików) lub farmakoterapię i leczenie psychiatryczne (na przykład w przypadku schizofrenii lub wystąpienia poważnych lęków utrudniających funkcjonowanie).

Psychoterapia indywidualna polega na regularnych spotkaniach z terapeutą, odbywających się na przykład co tydzień lub kilka razy w tygodniu. Cykl wizyt w gabinecie psychoterapeuty zależy od wybranego nurtu oraz od problemu, z którym przyszedł klient.

Więcej informacji na temat psychoterapii można znaleźć na stronie https://strefamysli.pl/psychoterapia-indywidualna/.

Nurty psychoterapii indywidualnej

 

Istnieje wiele nurtów psychoterapii indywidualnej. Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych można zakwalifikować następujące:

  • Psychoanaliza, czyli klasyczne podejście, którego głównym przedstawicielem był Freud. Głównym założeniem psychoanalizy jest sięganie do podświadomości człowieka i poszukiwanie źródeł konfliktów w czasach dzieciństwa. Taka forma psychoterapii jest zwykle długotrwała i polega na wielu miesiącach, a nawet latach spotkań.

 

  • Terapia poznawczo-behawioralna, która jest najbardziej ścisła i rzetelna, ponieważ jej celem jest wyleczenie jednostki w najszybszy i najprostszy sposób. Znaczenie ma tutaj zmiana skryptów i schematów poznawczych, a także wyuczonych zachowań. Wykorzystywane są tu różne zadania domowe i nowoczesne metody. Nurt ten stosowany jest w przypadku fobii, depresji, problemów codziennych.

 

  • Nurt humanistyczno-egzystencjalny, którego celem jest zmiana podejścia klienta do samego siebie, nauczenie dostrzegania swoich potrzeb oraz własnego ja. Najczęściej tę metodę wykorzystuje się w przypadku niskiej samooceny, depresji lub zaburzeń odżywiania.

 

  • Nurt integracyjny, czyli eklektyczny, łączy w sobie różnorodne podejścia i metody.

 

Pamiętajmy iż nurt psychoterapii powinien być dostosowany do problemu i potrzeb, a także do oczekiwań i celów.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x