Na co dzień rozmawiamy z bliskimi, znajomymi, ale i z obcymi osobami. Wymieniamy się poglądami, zwierzamy ze swoich problemów i dzielimy radosnymi wiadomościami.

Każdy z nas ma jednak pewien bagaż doświadczeń, który może okazać się zbyt ciężki, by unieść go samodzielnie. Dziś już wiemy, że rozmowa tylko z bliską osobą – rodziną czy przyjacielem, to zbyt mało, by uporać się z lękami, poczuciem pustki, natręctwami czy depresją. Psychoterapia – to ona daje nam możliwość prowadzenia rozmów, które zbliżają nas do upragnionego celu, lepszego poznania siebie, swoich emocji, a następnie zniwelowania objawów powstałych na tych polach.

Czym jest psychoterapia?

Najprościej mówiąc to rozmowa, ale nie ta, jaką prowadzimy każdego dnia. Przed nami bowiem pojawia się osoba, której zadaniem nie jest podawanie chusteczek i mówienie, jaką decyzję trzeba podjąć. Od porad mamy bliskich, od decydowania – tylko siebie.

Rolą psychoterapeuty jest przede wszystkim słuchanie, ale aktywne. Do tego stworzenie relacji z pacjentem, trwałego „związku”, w którym jest miejsce na zaufanie, zrozumienie, poczucie komfortu i pewność, że osoba przychodząca z danym problemem, nie będzie negatywnie oceniana.

Jak wygląda psychoterapia?

Pierwsze spotkanie w pewnym stopniu przypomina wizytę u dowolnego lekarza. Pacjent musi określić, z jakim problemem przychodzi, co mu dolega, co go boli – nie tylko boli realnie, fizycznie, ale i metaforycznie. Od tego trzeba wyjść, aby móc rozpocząć długotrwały proces osiągania wyznaczanych sobie celów.

Jak wygląda psychoterapia na dalszym etapie?

Znając problem, można wspólnie ustalić cel, do którego będzie dążył pacjent. To zaś pozwala wybrać metody terapeutyczne, dostosowane indywidualnie do sytuacji i potrzeb, zgłaszającej się do psychoterapeuty osoby. Właściwa terapia zaczyna się na kolejnych spotkań, o ile pacjent wyraził zgodę na zaproponowaną formę leczenia rozmową.

Jakie pytania zadaje psychoterapeuta?

Najważniejsze pytanie odnosi się do wspomnianego problemu, z którym zgłasza się pacjent. To punkt wyjścia pozwalający ustalić częstotliwość i czas kolejnych spotkań, cele terapii oraz stosowane metody.

Tutaj buduje się wspólna relacja, w której pacjent musi uczestniczyć, być aktywny, chętny i zmotywowany do współpracy. Psychoterapeuta słuchając drugiej strony, może zadawać wiele dodatkowych pytań, ale jakie to będą pytania, pozostaje kwestią indywidualną. Ich rolą często jest upewnienie się przez psychoterapeutę, że dobrze rozumie, co pacjent ma na myśli, co próbuje przekazać i jakiego problemu rozwiązanie usiłuje znaleźć.

Czy pomaga?

Czy psychoterapia pomaga? Takie pytanie najczęściej zadają sobie osoby, które już przyznały się przed sobą, że mają problem, ale trudno im uwierzyć w powodzenie terapii. Okazuje się jednak, że zdecydowana większość osób, które uczestniczą w tego typu spotkaniach, są aktywne i pragną uporać się ze swoimi problemami, otrzymują niezbędną pomoc.

Co daje psychoterapia?

Pozwala spojrzeć na siebie od innej strony. Daje szansę na zrozumienie towarzyszących pacjentowi emocji, a następnie wypracowanie sposobów radzenia sobie z nimi w trudnych sytuacjach. Psychoterapeuta nie ocenia, a rozmowa z nim jest czymś zupełnie innym niż ta prowadzona z bliską osobą.

Głównie dlatego, że po drugiej stronie pojawia się specjalista, który nie jest osobiście zaangażowany w życie swojego pacjenta. Może zatem podejść do jego problemów obiektywnie, bez włączania zbędnych emocji, wskazywania, co należy, a czego nie.

Ile trwa psychoterapia?

Nie istnieją odgórnie określone ramy czasowe dla psychoterapii. W zależności od problemów, ich wpływu na codzienne życie pacjenta, potrzebne mogą być miesiące spotkań, ale i lata. Doświadczenia, które kształtują, często są trudne, a wręcz traumatyczne, nawarstwiające się przez długi czas problemy różnego rodzaju, to lata, których zwykle nie sposób przepracować jedynie na kilku wizytach.

Ile kosztuje?

Ile kosztuje psychoterapia – to jedno z najczęstszych pytań pacjentów, którzy pomocy szukają u sprawdzonych, polecanych i doświadczonych specjalistów. Trzeba się nastawić na koszt średnio 150-200 zł za jedno spotkanie, ale nierzadko kolejne wizyty u psychoterapeuty, przy podejmowanej długotrwałej terapii, są już nieco tańsze, średnio o 20-40 zł. W te koszty wpisują się wizyty u specjalistów z poradni terapeutycznych. Ceny w Warszawie są na tym samym poziomie. Jedną z polecanych poradni w Warszawie jest Terapeutyczna Pora Dnia, pod linkiem tutaj znajdziemy ich ofertę z cennikiem – Oferta psychoterapii indywidualnej w Warszawie

Podsumowanie

Pierwszy krok na drodze do uczynienia swojego życia lepszym, to przyznanie się przed samym sobą, że istnieje problem, który wymaga rozwiązania. Drugi krok, bardzo ważny, choć wymagający odwagi, to zgłoszenie się po profesjonalną pomoc do psychoterapeuty.

Warto rozróżnić, czym jest rozmowa z bliską osobą a terapeutą. Choć bez tej pierwszej się nie obejdzie, to ta druga – rozmowa „lecznicza”, potrafi być zbawiennym środkiem na drodze do osiągnięcia celu, którym jest dla każdego pacjenta, poprawa jakości codziennego życia.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x