W skomplikowanym systemie naszego ciała znajduje się niewidzialna sieć kanalików, poprzez które przepływa energia. To właśnie ona koordynuje informacjami, które są przesyłane z naszego ciała do mózgu. Według wierzeń Dalekiego Wschodu istnieją punkty zbiegania się ścieżek energii w ciele człowieka zwane czakrami. Teoria Inteligentnej Energii Życia, wiedza o czakrach stanowi podstawy nauk Wschodu, hinduizmu i buddyzmu oraz ocenioną pomoc w medycynie alternatywnej. Wywodzi się ona z pradawnej tradycji, filozofii sarnkhya, w której swoje źródło znajduje także joga. Czakry według medycyny ajurwedyjskiej są organizacyjnym ośrodkiem przyjmowania i przyswajania energii życiowej.  To centra energetyczne znajdujące się w organizmie człowieka, które energetyzują poszczególne obszary ciała.

 

Czakry – Centrum Twojej świadomości

Czakry stanowią podstawę energetyczną dla różnych funkcji świadomości i umysłu i biorą udział w wymianie energii. Odpowiadają siedmiu podstawowym poziomom świadomości przetrwania i bezpieczeństwa, seksualności, siły, inteligencji emocjonalnej, osobowości, percepcji i mądrości, skupiają się wokół siedmiu żywiołów: ziemi, wody, ognia, powietrza, dźwięku, światła, myśli. Przedstawiają nasze psychiczne zdrowie i samopoczucie, zdrowie fizyczne, jak również integrują ciało, ducha i umysł. 

Czakry manifestują przeróżne życiowe doświadczenia. Energia, która przez nie przepływa wpływa na poziom naszej życiowej satysfakcji i pomyślności. Według medycyny ajurwedyjskiej pojawienie się choroby oznacza osłabienie, którejś z czakr. Poszczególne centra energii charakteryzują fizyczne i emocjonalne dolegliwości.

Czakry mogą być zarówno otwarte lub zamknięte, nadmiernie i niedostatecznie aktywne, a ich blokady lub przeładowania mogą stanowić różnorodne problemy życiowe. Jeśli czakra jest zablokowana w stanie zamkniętym, jest niezdolna do wytwarzania i otrzymywania energii na konkretnej płaszczyźnie, np energii miłości lub komunikacji[1]. Aby doprowadzić ciało do stanu równowagi między zewnętrznym polem energetycznym, a wewnętrznym przepływem energii należy między innymi oddziaływać poprzez masaż na określone czakry:

Czym się charakteryzują poszczególne czakry?

CZAKRA PODSTAWY

Jest pierwszym ośrodkiem energetycznym umiejscowionym u podstaw kręgosłupa, związana z żywiołem ziemi, przedstawiana za pomocą koloru czerwonego. Odnosi się do poziomu świadomości związanej z przetrwaniem i poczuciem bezpieczeństwa. Obejmuje ona uczucie spełnienia, niewinności, bezpieczeństwa, mocy i zdrowia. Jeśli odczuwasz lęk przed zranieniem, skłonność do nałogów, poczucie odrzucenia uczuć, stawiasz na zaspokojenie fizycznych i materialnych potrzeb lub przeciwnie – zupełne lekceważysz życie na poziomie materialnym i zaniedbujesz potrzeby ciała fizycznego, prawdopodobnie masz zaburzoną czakrę podstawy. Zaburzenia tej czakry objawiają się również poprzez choroby krwi, stawów, narządów płciowych lub alergie. Odnosi się ona do: ziemi, korzeni, ugruntowania, przetrwania, ciała, pożywienia, materii i początku[2].

CZAKRA SAKRALNA

Jest umiejscowiona w okolicy spojenia łonowego, związana z żywiołem wody, przedstawiana za pomocą koloru pomarańczowego. Jest ściśle związana z emocjami i seksualnością. Związana jest z takimi uczuciami jak: zadowolenie, przyjemność, witalność. Częste niezadowolenie, lęk przed bliskimi związkami, impotencja lub nadmierna zmysłowość prowadząca nawet do dewiacji, chorobliwa zazdrość i niekonsekwencja w działaniu są objawami zaburzenia tej czakry. Czakra sakralna odpowiada za stan narządów płciowych, pęcherz moczowy i nogi. Zaburzenia tej czakry skutkują impotencją i bezpłodnością. Odpowiada za kreację nowego życia, jak również prokreację. Jest charakteryzowana poprzez: wodę, zmianę, biegunowość, ruch, przyjemność, emocje, seksualność, troskliwość, jasnoodczuwanie[3].

CZAKRA SPLOTU SŁONECZNEGO

Znajduje się w nadbrzuszu, związana jest z żywiołem ognia, przedstawiana za pomocą koloru żółtego. Jest związana z osobistą mocą, wolą i poczuciem własnej wartości.  Wyrażana jest poprzez bogactwo, przebaczenie, ciepło, spontaniczność, poczucie własnej wartości, wytrwałość, asertywność, pewność siebie i radość. Ta czakra energetycznie oddziałuje na wątrobę, trzustkę, żołądek, częściowo jelita i przeponę, a także serce i płuca. Jeśli nie umiesz panować nad lękiem, stresem, złością iesteś nerwowy, nie jesteś asertywny i pewny siebie, masz niskie poczucie własnej wartości to ta czakra jest prawdopodobnie zablokowana. Czakra splotu słonecznego jest wyrażana poprzez: ogień, moc, niezależność, wolę, energię, metabolizm, technologię, przemianę, poczucie własnej wartości[4].

CZAKRA SERCA

Znajdujący się w centrum klatki piersiowej, na wysokości VIII kręgu piersiowego, kojarzona z kolorem zielonym. Jej żywiołem jest powietrze. Jest wyrażana poprzez takie uczucia jak  miłość bezinteresowna, ufność, ciepło, radość i hojność. Zaburzona czakra przejawia się w pesymizmie, egocentryzmie i nienawiści. Ta czakra reguluje pracę serca, układu krwionośnego i płuc, grasicy.  Gdy jest w dobrym stanie, serce jest zdrowe, krążenie krwi w normie, a grasica i układ immunologiczny również są sprawne. Ta czakra odpowiada takim wartościom jak: miłość, powietrze, oddech, równowaga, związek, więź, jedność, uzdrawianie[5].

CZAKRA GARDŁA

Jest umiejscowiona w gardle, przedstawiana za pomocą koloru niebieskiego, jej żywiołem jest dźwięk. Jest wyrażana poprzez komunikację i kreatywność. Odpowiada za twórczość, uczucie i doświadczanie wolności, niezależności i swobody, ponadto za radość, umiejętność wyrażania siebie i swoich potrzeb, uczuć oraz za zdolność do wysłuchania innych ludzi. Jest zaburzona gdy nie potrafisz wyrażać siebie, swoich poglądów, brak siły przebicia albo słowotoki i wszczynanie kłótni w celu zmuszenia innych do wyznawania swoich poglądów, nieszczerość. Jej stan określa zdrowie gardła, krtani, migdałków, tarczycy i przytarczyc oraz uszu, a także układu limfatycznego. Odpowiada też za różnego rodzaju twórczość – w zakresie sztuki, jak i kreatywnego życia – twórczego rozwiązywania problemów, wychowywania dzieci itp. Jest skoncentrowana wokół takich pojęć jak eter, dźwięk, wibracja, komunikacja, mantry, komunikacja, twórczość[6] .

CZAKRA TRZECIEGO OKA

Znajduje się na środku czoła pomiędzy brwiami, jej kolorem jest fiolet, jest związana z jasnowidzeniem, intuicją i wyobraźnią.  Obejmuje siłę woli, spokój, wyższą świadomość, mądrość, sprawiedliwość, logikę, racjonalne myślenie i intuicję. Jej znakomity stan daje wiele zdolności, na przykład przeżywanie świadomych snów oraz jasnowidzenie. Czakra trzeciego oka jest zaburzona gdy brakuje nam harmonii i poczucia równowagi w życiu codziennym, właściwej oceny rzeczywistości, przejawia się dogmatyzmem, przesądnością, brakiem logiki i racjonalnego rozumowania, problemami z intuicją. Odpowiada ona za przysadkę mózgową, układ hormonalny oraz stan fizycznych oczu.  Jest wyrażana poprzez kolor, widzenie, intuicję, wizualizację, wyobraźnię, jasnowidzenie i wizje[7].

CZAKRA KORONY

Znajduje się na szczycie głowy, jest związana z wiedzą, zrozumieniem i transcendentną świadomością. Jej żywiołem jest myśl, zawiera ona całe spektrum barw. Skupia ona pozytywne cechy psychiczne: piękno, szczęście, harmonię oraz świadomość duchową. Gdy jest zaburzona przejawia się poprzez dramatyzowanie i narzekanie. Odpowiada za zdrowie mózgu i całego układu nerwowego oraz szyszynki. Jest charakteryzowana poprzez pojęcia jak świadomość, myśl, informacja, wiedza, zrozumienie, transcendencja, immanencja, medytacja[8].

Czakry wpływają na emocje, organy wewnętrzne i zdrowie

Czakry pozwalają przyjrzeć się sobie samym jako całości, jak również ocenić jak funkcjonujemy na poszczególnych płaszczyznach naszego życia, zarówno wewnątrz nas samych, jak i w relacjach z innymi. Zawsze pozostają ze sobą we wzajemnej równowadze i przez każdą z nich powinna przepływać taka sama energia, bez odznaczania lub omijania jakiejkolwiek. Brak równowagi w jednej czakrze może pociągnąć za sobą zaburzenia w innych. Najtrudniejszym zadaniem w ocenie energii przepływającej przez poszczególne czakry jest odnalezienie pierwotnego poziomu zaburzenia, przyczyny zablokowania czakry.

Zablokowanie trzeciej czakry może wiązać się z zaburzeniami w czwartej (miłość i przyjaźń) i pierwszej (przetrwanie). System czakr pomaga w odkrywaniu siebie. Warto pamiętać, że każdy z nas ma własny system energetyczny związany z naszym charakterem i sposobem bycia, dlatego możemy porównywać czakry jednej osoby w jej własnym systemie. Z uwagi na określone cechy osobowości pewne obszary czakr mogą być bardziej rozwinięte niż inne i nie powoduje to zaburzeń ani zablokowania czakry. Nikt nie ma chyba wątpliwości, że właściwa energia poszczególnych czakr wpływa na całe nasze życie, samopoczucie, wyrażanie emocji i stan naszego zdrowia.

____________________

[1] A. Judith, Koła życia. Kompletny przewodnik po systemie czakr, Gdańsk 2009, s. 45.

[2] Tamże, s. 74.

[3] Tamże, s. 120.

[4] Tamże, s. 164.

[5] Tamże, s. 204.

[6] Tamże, s. 250.

[7] Tamże, s. 294.

[8] Tamże, s. 332.

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.