Woda termalna znana jest przede wszystkim jako składnik niektórych kosmetyków. Wykorzystywana jest w kosmetyce, ponieważ charakteryzuje się wspaniałymi właściwościami dla skóry.

Woda termalna – skąd się bierze?

Woda termalna wydobywana jest z niezwykle głęboko ukrytych źródeł. Znajduje się ona nawet 600 m pod ziemią.

Dzięki temu, że woda termalna przepływa przez warstwy ziemi, gromadzi w sobie bardzo dużą ilość pierwiastków śladowych.

Ponadto w wodzie termalnej pod wpływem ciepła, kiedy to źródła dzięki płynącej w środku ziemi gorącej magmy ogrzewają się, zachodzą w niej reakcje. Dzięki tym reakcjom w wodzie termalnej tworzą się nowe, wartościowe substancje.

Woda termalna – właściwości zdrowotne

Woda termalna zawiera liczne minerały oraz mikroelementy, które wpływają szczególnie korzystnie na skórę. Ponadto jest hipoalergiczna.

Składniki, które posiada woda termalna, odkładają się w warstwie rogowej naskórka. Następnie częściowo przenikają do warstw skóry – koją ją oraz leczą.

Pomaga ona zmiękczyć oraz odżywić skórę. Działa kojąco oraz nawilżająco na skórę, która jest przesuszona.

Stymuluje mikrokrążenie.

Ponadto woda termalna:

  • wpływa stabilizująco na system nerwowy,
  • usprawnia gospodarkę hormonalną,
  • stabilizuje tętno,
  • zmniejsza ból mięśni oraz stawów,
  • usprawnia procesy metaboliczne,
  • usprawnia pracę serca,
  • przyczynia się do zwalczania bezsenności,
  • stabilizuje system nerwowy.

Woda termalna – zastosowanie

Wody termalne wykorzystywane są przede wszystkim do produkcji wielu kosmetyków. Stosuje się je do oczyszczania twarzy, a także jako bazę pod krem.

Woda termalna reguluje wytwarzanie się sebum, a także pomaga zmatowić skórę, nawilżyć ją oraz odżywić. Ponadto chroni ją przed przesuszaniem oraz utrwala makijaż.

Ma ona przede wszystkim za zadanie odświeżyć, chłodzić, koić skórę, a także łagodzić podrażnienia.

Dzięki temu, że wykazuje działanie antybakteryjne, wykorzystywana jest w leczeniu cery trądzikowej. Ponadto polecana jest osobom z cerą dojrzałą, ponieważ chroni przed zbyt szybkim starzeniem się.

Wodę termalną wykorzystuje się w leczeniu dolegliwości reumatycznych. Przeciwdziała bólom oraz obrzękom w stawach.

Kąpiele w basenach z wodą termalną polecane są również osobom zmagającym się ze stresem. Działają relaksująco na cały organizm. Redukują stres oraz napięcia.

Ponadto takie kąpiele polecane są również osobom zmagającym się z częstymi bólami głowy, borykającym się z problemami z zasypianiem, a także ze spowolnionym metabolizmem.

Woda termalna – jak ją stosować?

Przed kupnem wody termalnej warto wiedzieć, że dzielą się one na hipotoniczne i izotoniczne.

Wody hipotoniczne należy po upływie 1-2 minuty od spryskania twarzy osuszyć papierowym ręcznikiem lub chusteczką higieniczną. W przypadku, kiedy tego nie zrobimy, cera może się wysuszyć.

Wody termalne izotoniczne można natomiast pozostawić na twarzy do wyschnięcia.

Kremy oraz balsamy posiadające w swoim składzie wodę termalną należy używać na oczyszczoną skórę. Wodą termalną w sprayu należy natomiast spryskać skórę, a następnie po upływie kilku minut osuszyć twarz chusteczką higieniczną, albo pozostawić twarz do wyschnięcia.

Wody termalne należy stosować przez cały rok. W szczególności warto o nich pamiętać, kiedy w pomieszczeniach zaczynają grzać kaloryfery.

Kosmetyki z wodą termalną użyte w ciągu dnia odświeżą skórę oraz utrwalą makijaż. Stosować je można również na świeżo wydepilowaną skórę, zamiast specjalnego kosmetyku po goleniu.

Produkty z wodą termalną sprawdzą się również świetnie po opalaniu. Wykorzystywane są również peelingach chemicznych.

Woda termalna – przeciwwskazania

Kąpiele w wodach termalnych nie są polecane osobom zmagającymi się z chorobami kardiologicznymi, onkologicznymi, padaczką, gruźlicą, hemofilią. Ponadto nie mogą z nich korzystać kobiety w ciąży.

 

Woda termalna dzięki związkom mineralnym, które posiada leczy skórę. Ponadto między innymi przeciwdziała stanom zapalnym, łagodzi objawy reumatyzmu, usprawnia metabolizm.

Warto, więc przy problemach z cerą, np. trądzikiem używać kosmetyków z wodą termalną. Świetnym uzupełnieniem terapii będzie również korzystanie z basenów termalnych oraz gorących źródeł.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x