Kwas hialuronowy jest znany przede wszystkim przez osoby dbające o swoją skórę. Wpływa na jej prawidłowe nawilżenie oraz jędrność. Dzięki swoim odmładzającym właściwością wykorzystywany jest w chirurgii plastycznej oraz medycynie estetycznej.

Kwas hialuronowy – co to za substancja?

Kwas hialuronowy występuje w organizmie w postaci soli sodowej. To substancja, którą można znaleźć w skórze właściwej, mazi stawowej i ciele szklistym oka.

Jego główną właściwością jest działanie higroskopowe czyli umiejętność wiązania wody. To bezpieczny w użyciu kwas.

Kwas hialuronowy w przyrodzie występuje jako usieciowiony, częściowo usiecionowy albo nieusieciowiony. Oznacza to, że różni się gęstością wiązania cząsteczek wody.

Kwas hialuronowy w zależności od stopnia usieciowania różni się od siebie trwałością w zabiegach medycznych.

Kwas hialuronowy – zastosowanie

Kwas hialuronowy jest wykorzystywany w gabinetach medycyny estetycznej. Wykorzystuje się go w zabiegach typu anti-aging.

Kwas hialuronowy stosowany przede wszystkim w celu nawilżenia skóry, poprawy elastyczności skóry, redukcji zmarszczek, naprawy oraz wzmacniania skóry.

Substancja ta wykorzystywana jest również w celu przyspieszenia gojenia się ran. Ponadto zmniejsza istniejące już blizny.

Stosowanie kwasu hialuronowego polecane jest także osobom narażonym na pogarszanie pracy stawów. Substancja ta opowiada za odpowiedni stopień nawilżenia struktur stawowych.

Kwas hialuronowy jest wykorzystywany w miejscowym leczeniu stawów. Stosuje się go w celu wzmocnienia chrząstki oraz struktury stawów.

Substancję tą wykorzystuje się również jako dodatek do ręcznie robionych kremów i balsamów. Jest niezwykle popularny w naturalnej pielęgnacji.

Kwas hialuronowy – działanie na organizm

Kwas hialuronowy swoje niezwykłe właściwości zawdzięcza zdolności łączenia włókien kolagenowych, a także wiązania cząstek wody. Sprawia, że skóra staje się jędrna, nawilżona oraz odżywiona.

Ponadto kwas hialuronowy łagodzi stany zapalne.

Kwas hialuronowy, który znajduje się w gałce ocznej, wpływa na właściwą budowę oraz funkcjonowanie ciałka szklistego. Substancja ta zapewnia sprężystość oraz wspiera produkcję łez.

Kwas hialuronowy znajdujący się natomiast w mazi stawowej zapewnia sprężystość chrząstek oraz wpływa na elastyczność płynu stawowego.

Kwas hialuronowy – w jakich formach występuję?

Warto wiedzieć, że w kosmetykach najczęściej wykorzystuje się sól sodową kwasu hialuronowego. Ten hialuronian jest pochodną kwasu hialuronowego.

Dzięki swojej budowie chemicznej lepiej rozpuszcza się w wodzie. Składa się z mniejszej cząsteczki, co wpływa na bardziej efektywną poprawę kondycji skóry.

Kwas hialuronowy występuje najczęściej w formie proszku albo roztworu wodnego o żelowej konsystencji. Pod postacią kwasu hialuronowego znajduje się kwas wielkocząsteczkowy HMW i kwas hialuronowy ultra mało cząsteczkowy ULMW. To czyste sole kwasu hialuronowego.

Nie nadają się one jednak do bezpośredniego zastosowania na skórę. Przed użyciem należy, więc taki rodzaj preparatu rozpuścić w wodzie albo hydrolacie.

Kwas hialuronowy w formie proszku przeznaczony jest szczególnie dla osób chcących stworzyć własnoręcznie przygotowany preparat.

Kwasy hialuronowe są stosowane głównie przez osoby, którym brakuje czasu na przyrządzenie własnego kosmetyku.

Kwas hialuronowy ultramałocząsteczkowy ULMW charakteryzuje się działaniem nawilżającym, także zapobiegającym starzeniu się skóry. Jego roztwór jest natomiast słabo wyczuwalny na powierzchni skóry.

Kwas hialuronowy wieloczęsteczkowy HMW oraz kwas hialuronowy HMW 1% znajduje swoje zastosowanie w kosmetykach do włosów. Dodaje się go do maseczek oraz odżywek.

Ponadto stanowi składnik kosmetyków do ciała. Znaleźć go można w balsamach, okładach antycellulitowych, maskach oraz peelingach.

Potrójny kwas hialuronowy 1,5% to najbardziej popularny produkt spośród wszystkich form kwasu hialuronowego. Jest najbardziej uniwersalny oraz posiada optymalną konsystencję. Często dodaje się go do kremów. Znajduje on swoje zastosowanie również w balsamach do ciała, tonikach, a także peelingach.

Potrójny kwas hialuronowy 3% to gęstsza oraz bardziej skoncentrowana forma potrójnego kwasu hialuronowego 1,5%. Wykorzystuje się go jako bazę serum nawilżających oraz dodatek do maseczek z glinki.

Kwas hialuronowy – skutki uboczne stosowania

Warto wiedzieć, że kwas hialuronowy może powodować reakcje alergiczne. Zdarza się, że powoduje ból oraz zaczerwienie w miejscu gdzie jest wstrzykiwany.

Zabiegów z kwasem hialuronowym nie mogą wykonywać kobiety w ciąży oraz w czasie laktacji. Nie są one również zalecane osobom w trakcie infekcji , a także chore na choroby autoimmunologiczne.

Kwas hialuronowy jest substancją, którą wykorzystuje się głównie w celu poprawy kondycji skóry. Ponadto wykorzystywana jest w innych celach np. leczeniu chorób stawów.

Kwas hialuronowy jest bezpieczną substancją, należy jednak zapoznać się z przeciwwskazaniami do jego stosowania, ponieważ stosowany niezgodnie z zaleceniami może powodować różne konsekwencje zdrowotne.

 

Źródła

ecospa.pl/artykuly/kwas-hialuronowy-ktory-wybrac-rodzaje-i-zastosowanie

www.sztukakosmetologii.pl/kwas-hialuronowy-w-pytaniach-i-odpowiedziach/

solgar.pl/wiedza/profilaktyka-i-leczenie/forma-kwasu-hialuronowego

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x