Post sponsorowany

Współczesna medycyna oferuje wiele zdumiewających możliwości, których zadaniem jest poprawa stanu zdrowia pacjentów, a także zwiększanie komfortu życia każdego z nas. To drugie staje się coraz łatwiejsze między innymi dzięki istnieniu dwóch specjalizacji lekarskich: chirurgii plastycznej oraz medycyny estetycznej. Poniżej wyjaśniamy, jakie są między nimi różnice.

Przyczyny i cel stosowanego leczenia

Na zabiegi medycyny estetycznej najczęściej decydują się osoby, które chcą pomóc swemu ciału wydobyć cały jego potencjał w aspekcie urody, czy ogólniej: wyglądu. W zdecydowanej większości przypadków życie z problemami, które może naprawić ta gałąź sztuki lekarskiej, nie stanowi wyzwania pod względem ewentualnych dolegliwości.

Nie oznacza to bynajmniej, że zabiegi medycyny estetycznej to tzw. widzimisię. To, jak wyglądamy, często odbija się na samopoczuciu i pewności siebie, które mają istotne znaczenie dla zdrowia psychicznego.

Chirurgia plastyczna zajmuje się natomiast sprawami cięższymi, które często mają spory wpływ nie tylko na powierzchowność, ale także na funkcjonowanie organizmu. Warto wiedzieć, że gwałtowny rozkwit tej specjalizacji nastąpił w obliczu II wojny światowej, która odbiła swe destrukcyjne piętno na ogromnej liczbie osób. Opisywana dziedzina pozwala rekonstruować uszkodzone części ciała, ale z jej zabiegów korzystają także osoby, którym zależy po prostu na poprawie wyglądu.

Medycyna estetyczna i chirurgia – inwazyjność

Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy medycyną estetyczną a chirurgią plastyczną jest stopień inwazyjności zabiegów. Ta pierwsza ogranicza się do metod i technik, które mogą być stosowane przez specjalistę w warunkach ambulatoryjnych, a w przypadku części zabiegów – nawet bez znieczulenia. Ingerencja w ciało pacjenta jest raczej niewielka, a rekonwalescencja nie wymaga hospitalizacji. Sesje nie powinny zostawiać trwałych blizn.

Więcej na https://drmarcinnowak.pl/

Chirurgia plastyczna to już w zdecydowanej większości przypadków operacje, które nie mogłyby odbyć się bez obecności całego zespołu: lekarza prowadzącego, anestezjologa i pielęgniarek. Otworzenie powłok skórnych wymusza konieczność użycia znieczulenia, a ponadto bardzo często pozostawia blizny.

Zabiegi medycyny estetycznej dotyczą zazwyczaj wyłącznie skóry, natomiast w chirurgii plastycznej usuwanie niewielkich elementów ciała (np. fragmentów kości) jest na porządku dziennym. Sposobem na osiągnięcie odpowiednich rezultatów w przypadku drugiej specjalizacji jest niekiedy wszczepienie ciała obcego, np. implantu.

Specjalizacja a rodzaj zabiegów

Część zabiegów poprawiających wygląd dostępna jest zarówno w ramach medycyny estetycznej, jak i chirurgii, lecz w obu przypadkach stosowane metody mogą być zupełnie różne. Przykładem może być redukcja tkanki tłuszczowej, która w „lżejszym” wydaniu polega na wspomaganiu ciała w pozbywaniu się uporczywego problemu (np. przez wstrzykiwanie substancji stymulujących rozpuszczanie tłuszczu), natomiast w przypadku chirurgicznych rozwiązań może przyjmować formę odsysania tkanki lub nawet usuwania fragmentów skóry.

Inne zabiegi, które pod różnymi postaciami dostępne są w obrębie obu specjalizacji to na przykład lifting czy korekcja asymetryczności piersi.

Metody i urządzenia stosowane w medycynie estetycznej pozwalają na przeprowadzanie raczej prostych zabiegów, takich jak leczenie kwasem hialuronowym, laseroterapia czy aminokwasowa terapia zastępcza. Dla chirurgii plastycznej zarezerwowane są poważniejsze przypadki jak chociażby: rekonstrukcja kończyn, twarzy czy narządów płciowych, powiększanie piersi lub inwazyjne usuwanie blizn.

Podsumowanie

Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna to na pierwszy rzut oka bardzo podobne specjalizacje. Przyglądając się im bliżej, różnice stają się jednak wyraźnie zauważalne. Jedną z najważniejszych jest stopień ingerencji w ciało pacjenta, który w przypadku tej drugiej jest znacznie większy.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x