Długotrwały brak snu wywołany bezsennością przekłada się na brak koncentracji i złe samopoczucie. Robisz wszystko co w Twojej mocy, aby wieczorem spokojnie zasnąć, a nie dajesz rady. Mimo tego, że jesteś zmęczony wciąż czuwasz. Bezsenność to poważne zakłócenie normalnego rytmu, głębokości i czasu trwania snu. W czasie snu organizm wypoczywa i regeneruje swoje siły. W momencie, gdy sen jest płytki, niespokojny i wciąż przerywany, człowiek nie odpoczywa tylko zwyczajnie się męczy.

Bezsenność może mieć wielorakie podłoże. Najczęściej związana jest ze stresem, silnymi emocjami lub przeciążeniem organizmu. Może zdarzyć się też, że bezsenność będzie powikłaniem w związku z przebytą chorobą związaną z cierpieniem. Sprawdź, dlaczego masz problemy z zasypianiem oraz co powinieneś zrobić, żeby wreszcie się wyspać.

Bezsenność – czy cierpisz na zaburzenia snu? 

Zanim udasz się do lekarza by opowiedzieć o swoim problemie, przyjrzyj się swojemu otoczeniu i codziennemu życiu aby przekonać się, czy przyczyna Twoich kłopotów nie jest łatwiejsza do zidentyfikowania niż Ci się wydaje. Na początku sprawdź, czy twardość materaca na którym sypiasz jest taka jak być powinna. Miej świadomość, że zbyt miękki materac wbrew ogólnemu przekonaniu wcale nie jest dobry, a to na czym śpisz ma ogromny wpływ na jakość Twojego snu. Przyjrzyj się także swojej piżamie i pościeli, które powinny być wykonane z naturalnych tkanin.

Jesteś przyzwyczajony do zasypiania przy włączonym telewizorze lub radiu? Najwyższa pora zmienić swoje nawyki. Z dotychczas przeprowadzonych badań wynika, że nawet gdy człowiek śpi i ma wyłączoną świadomość, jego mózg nadal odbiera i przetwarza sygnały pochodzące z najbliższego otoczenia. Nie licz na dobry sen, jeśli chodzisz non stop zestresowany. Mówi się, że podenerwowanie jest jedną z najczęstszych przyczyn bezsenności, dlatego musisz nauczyć się, jak sobie radzić ze stresem. Zwróć również uwagę na swoją dietę. Ostatni posiłek należy spożyć na 2-3h przed snem, przy czym powinno się unikać ciężko strawnych potraw.

Jakie mogą być przyczyny bezsenności?

Wciąż zadajesz sobie pytanie: „dlaczego nie mogę zasnąć” – i nie potrafisz udzielić na nie sensownej odpowiedzi? Najprawdopodobniej źródło Twojej bezsenności leży gdzieś głębiej. Niestety nie da się jednoznacznie stwierdzić, dlaczego występują u Ciebie problemy ze snem. Przyczyn problemu może być naprawdę sporo (kilka z nich znajdziesz tutaj: https://diagnozujmy.pl/dlaczego-jestes-ciagle-zmeczona/), więc aby mu zaradzić w pierwszej kolejności trzeba mu się bliżej przyjrzeć.

Jedno jest pewne – zaburzenia snu to kłopot, którego nie można lekceważyć. Bezsenność wykazuje duże podobieństwo do bólu. W momencie, gdy występuje przez okres dłuższy niż 3 tygodnie, klasyfikuje się ją jako poważną przewlekłą chorobę. Do najpopularniejszych objawów zalicza się: regularne trudności w zasypianiu, niemały kłopot z utrzymaniem ciągłości snu, ciągłe wybudzanie się i problemy z ponownym zaśnięciem, zbyt krótki sen podczas którego organizm nie jest w stanie porządnie wypocząć.

Do najpowszechniejszych przyczyn bezsenności należą: wszelkiego rodzaju zaburzenia psychiczne, takie jak depresje, psychozy, czy zaburzenia lękowe, zespół niespokojnych nóg, a także stosowanie różnych leków, do których dołączona zostaje ulotka, a w niej widnieje bezsenność jako skutek uboczny przyjmowania medykamentu. Zaburzenia snu mogą występować także u osób, które miewają bezdechy w czasie snu lub występują u nich okresowe ruchy kończyn. Okazuje się, że na bezsenność cierpią także osoby z niedoborem witaminy D w organizmie.

Zaburzenia rytmu i czuwania też mogą zakłócać prawidłowy sen. Bezpośrednią przyczyną bezsenności są choroby somatyczne, np. przerost prostaty, który zmusza do wstawania nawet w nocy do toalety. W tym przypadku jednak podłoże problemu jest oczywiste. Zaburzenia snu są również objawem choroby zwanej tężyczką.

Nie mogę spać – co dalej?

W momencie gdy uznasz, że powodem bezsenności jest coś poważniejszego, powinieneś bezzwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który przyjrzy się Twojemu przypadkowi. Może okazać się, że konieczne będzie przeprowadzenie szerszej diagnostyki. Co prawda bezsenność nie stanowi wskazania do przeprowadzenia badań polisomnograficznych, jednak w wielu przypadkach wykonuje się je, celem odróżnienia kłopotów ze snem od innych zaburzeń.

Na czym polega wspomniane badanie? Wiąże się ono z całonocnym rejestrowaniem elektroencefalogramu, oddechu, ruchów gałek ocznych oraz napięcia mięśniowego. Pozyskany w ten sposób obraz dzieli się na poszczególne fazy snu – od I aż do IV i REM.

Musisz mieć świadomość tego, że zaburzenia snu to poważna choroba, której przyczyn powinieneś szukać w gabinecie lekarskim, jeśli tylko uznasz, że zrobiłeś wszystko w kierunku tego aby dobrze się wyspać. Osoby cierpiące na bezsenność muszą koniecznie skonsultować się ze specjalistą i postępować według jego zaleceń, dopiero wtedy będą mogły raz na zawsze pozbyć się problemu.

Jeśli uważasz, że przyczyną Twoich kłopotów ze snem jest cięższy okres w życiu lub zły stan emocjonalny – wypróbuj naturalne sposoby na podwyższenie jakości snu. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji.

Naturalne sposoby na bezsenność

Mówi się, że najlepszym lekarstwem na problemy ze snem są leki ziołowe. Mimo postępu medycyny wcale nie tracą na popularności i przychylności pacjentów. Są łatwo dostępne i nie trzeba płacić za nie krocie. O ich pozytywnym wpływie na organizm przeczytasz tutaj. Dodatkowo dużo prościej jest pójść do apteki i poprosić sprzedawcę o preparat ziołowy o działaniu uspokajającym, niż czekać w długich kolejkach na wizytę do lekarza. Być może wybrany środek okaże się skuteczny i nie trzeba będzie szukać pomocy gdzie indziej.

Ziołowe leki nasenne

Miewający problemy ze snem pacjenci najczęściej proszą o ziołowe leki nasenne, gdyż ich zdaniem jest to rozwiązanie na całe zło, jakie ich spotyka. Trzeba jednak pamiętać o jednym – ziołowe leki wykazują skuteczność jedynie w bezsenności krótkotrwałej, wywołanej stanami nadmiernego napięcia, zdenerwowania, stresu, czy przeżywania ważnych wydarzeń. Po zażyciu wybranego leku ziołowego organizm wycisza się i uspokaja, dzięki czemu można zrelaksować się i spokojnie zasnąć. Niestety w żaden sposób nie poprawiają one jakości snu.

Preparat ziołowy na sen

Pojawia się jednak pytanie: jaki preparat ziołowy wybrać? Szczególnie polecane są te, w których składzie znaleźć można wyciąg z m.in. korzenia kozłka lekarskiego, szyszki chmielu, liści melisy, ziela męczennicy cielistej, ziela dziurawca oraz kwiatostanu i owoców głogu. W aptece znajdziesz wiele preparatów łączących w sobie wyżej wymienione składniki w różnych dawkach. Wybrany lek stosuj krótkotrwale i wyłącznie doraźnie.

Zadbaj o higienę snu

Tak jak zostało wcześniej powiedziane, zadbaj też o wygodny materac i ciche miejsce do snu. Przed drzwiami do sypialni zostawiaj wszystkie swoje problemy i zmartwienia. Podczas zasypiania nie skupiaj się na dźwiękach płynących z telewizora czy radia. Nie kładź się spać z pełnym żołądkiem. Na 2-3h przed snem zjedz lekką kolację bogatą w węglowodany, gdyż działają one uspokajająco i ułatwiają zasypianie. Przyjęło się, że na dobry sen wystarczy wypić szklankę ciepłego mleka, jednak naukowcy dowiedli, że lepiej działa sok wiśniowy, ponieważ zwiększa w organizmie poziom melatoniny. Wypicie szklanki soku rozcieńczonego z wodą przed pójściem do łóżka skraca czas zasypiania o 17 minut i wydłuża sen o ponad pół godziny. Dodatkowo pamiętaj by systematycznie sprzątać i wietrzyć pomieszczenie, w którym sypiasz.

Źródła:
https://portal.abczdrowie.pl/bezsennosc
https://portal.abczdrowie.pl/ziola-na-bezsennosc
http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zrelaksuj-sie/przyczyny-bezsennosci-dlaczego-nie-mozesz-spac_37761.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/bezsennosc-jak-sobie-z-nia-poradzic-sposoby-na-bezsennosc_39552.html

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x