Katar to mocno dająca się we znaki dolegliwość, która może pojawić się o każdej porze roku. Osłabiona odporność organizmu i niesprzyjająca pogoda przyczyniają się do zwiększonej liczby zachorowań na katar. Katar to potocznie mówiąc nieżyt nosa – choroba wywoływana głównie przez wirusy. Nie jest trudno się nim zarazić, wystarcza przebywać w miejscu, gdzie inna osoba kicha i pociąga nosem, a i u Ciebie po upływie kilku dni wystąpią podobne dolegliwości. Katar jest przyczyną niedotlenienia, przez co możemy odczuwać zmęczenie, ból głowy i spadek formy. Mówi się, że katar leczony trwa 7 dni, a nieleczony tydzień. Zasada ta obowiązuje zazwyczaj w przypadku dorosłych, a nie obejmuje dzieci. Leczenie kataru ma charakter objawowy, czyli polega na łagodzeniu dokuczliwych symptomów, które obniżają komfort życia i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Z dalszej części artykułu dowiesz się jak powstaje katar oraz jakie są domowe sposoby na leczenie kataru. Poznasz też najczęstsze przyczyny kataru oraz odpowiedź na pytanie, kiedy zrezygnować z leczenia kataru na własną rękę i udać się do lekarza.

Jakie są przyczyny kataru?

Najczęstszą przyczyną kataru jest infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych. Wśród wywołujących go wirusów są m.in.:

– rhinowirusy – wywołują infekcje głównie wiosną, latem i jesienią

– coronawirusy – nacierają wczesną wiosną i zimą

– adenowirusy – atakują przez cały rok

Okazuje się, że katar może być również wynikiem zakażenia bakteryjnego, ale ten rodzaj zakażenia dotyczy znacznie mniejszej części społeczeństwa. Zarazkami będącymi bezpośrednią przyczyną kataru można zakazić się drogą kropelkową. Polega to na tym, że infekcja przenosi się od człowieka chorego na zdrowego, w wyniku rozpryskiwania w powietrzu śliny oraz wydzieliny pochodzącej z jamy nosowej, czyli np. podczas kichnięcia. Nietrudno się domyślić, że w ten sposób osoba chora może zarazić dziesiątki, jak nawet nie setki osób. Na zachorowanie jesteśmy szczególnie narażeni na przełomie jesieni i zimy oraz zimy i wiosny, kiedy nasz organizm ryzykuje przegrzaniem lub oziębieniem. W dodatku osłabiony zostaje układ immunologiczny, co stwarza idealne warunki do przedostania się wirusów albo bakterii chorobotwórczych przez błonę śluzową nosa.

Równie dobrze katar może być objawem kataru siennego. Niekiedy wydaje nam się, że zwyczajnie się przeziębiliśmy, a wraz z upływem czasu wychodzi na jaw, że nasze nieprzyjemne dolegliwości są bezpośrednio związane z okresowym pyleniem kwiatów, sierścią zwierząt lub kurzem domowym. Jak odróżnić katar uczuleniowy od kataru związanego z przeziębieniem? U alergików występuje dodatkowo zapalenie spojówek, znaczne trudności w oddychaniu, a czasami też podwyższona temperatura.

Wbrew pozorom katar ma swoje plusy, gdyż pomaga skutecznie walczyć z infekcją. Kichanie i częste wydmuchiwanie nosa pozwala pozbyć się obecnych w drogach oddechowych wirusów. Trzeba jednak pamiętać, by w tym czasie używać jedynie chusteczek jednorazowych, bo korzystając z chusteczek wielokrotnego użytku będziemy roznosić zarazki w otoczeniu.

Objawy kataru – katar, przeziębienie, a kaszel?

Kluczem do sukcesu jest umiejętność odróżnienia kataru wirusowego od kataru bakteryjnego. Temu pierwszemu towarzyszy wyciek z nosa wydzieliny wodno-śluzowej, natomiast w drugim przypadku jest to wydzielina śluzowo-ropna. Reszta objawów niewiele się od siebie różni: zarówno podczas kataru wirusowego jak i w czasie kataru bakteryjnego zmagamy się z zatkanym nosem, obrzękiem małżowin nosowych, a także drapaniem w gardle. W obu przypadkach może pojawić się dodatkowo kaszel, ból głowy, pogorszenie samopoczucia i niechęć do ruszania się z łóżka, czyli klasyczne objawy choroby.

Zasadniczo katar możemy podzielić na trzy fazy:

  1. Faza naczyniowa – utrzymuje się od 3 do 5 dni. W tym czasie występują objawy takie jak: katar, osłabienie, podwyższona temperatura, organizm zaczyna się odwadniać
  2. Faza komórkowa – obecny w nosie katar gęstnieje, tym samym trudniej jest go wydmuchać, przez co zalega w jamach nosa, zatykając go. Skutkiem tego może być uczucie rozpierania twarzy od wewnątrz i ból głowy. Niejednokrotnie problem z oddychaniem przez nos wymusza na nas oddychanie przy pomocy ust, przez co organizm dodatkowo traci wodę, wysuszają się śluzówki gardła, możemy zaobserwować zaburzenia węchu
  3. Faza trzecia – jest to wtórne zakażenie bakteryjne. Wydzielina z nosa gęstnieje, kolorem przypomina zielony, odczuwamy nieprzyjemny zapach wskazujący na ropienie, pojawia się też gorączka

Powikłania kataru

Niektórym wydaje się, że katar można zwyczajnie zlekceważyć bo prędzej czy później sam przejdzie. Tymczasem bagatelizowanie długo utrzymującego się kataru u noworodków i dzieci do drugiego roku życia może mieć przykre w skutkach konsekwencje. Przyczynia się on bowiem do wystąpienia trudności z oddychaniem, połykaniem czy ssaniem. Dodatkowo bardzo łatwo przenosi się przez trąbkę słuchową, wywołując tym samym stany zapalne uszu, których konsekwencją może być niedosłuch lub całkowita utrata słuchu. Ale nie tylko katar u dziecka jest groźny. U dorosłych katar może prowadzić do zapalenia zatok przynosowych lub uszu, jak również może przerodzić się w poważniejsze powikłania, w tym zapalenie oskrzeli lub płuc.

Kiedy iść do lekarza?

Gdy katar jest lekki i wraz z upływem czasu dostrzegasz polepszenie swojego stanu zdrowia, przez co możesz domniemywać, że za kilka dni nie będzie po katarze ani śladu, nie musisz korzystać z pomocy specjalisty. Jeśli jednak zatkany nos mocno daje się we znaki, w dodatku odczuwasz bóle mięśni i stawów, termometr wskazuje ponad 38 stopni Celsjusza, a przy tym masz wrażenie, że zaraz pęknie Ci głowa, to jak najszybciej udaj się do lekarza, gdyż to mogą być pierwsze oznaki grypy lub innej poważnej choroby. Katar, któremu towarzyszy uporczywy ból głowy, uczucie rozsadzania w okolicy policzków, skroni lub nasady nosa, a wypływająca z nosa wydzielina jest ropna – jak najszybciej udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że masz zapalenie zatok przynosowych, które wymaga specjalistycznego leczenia i nawet najskuteczniejsze domowe sposoby na zatkany nos nie przyniosą pożądanych rezultatów.

Domowe sposoby na katar

Wiele osób wciąż zadaje sobie pytania: Jak pozbyć się kataru? Co na katar? Nie zawsze domowy sposób na katar czy lek na katar z apteki pozwoli pozbyć się kataru, jednak w większości wykazują się dużą skutecznością i przynoszą długotrwałą ulgę w nieżycie nosa. Przedstawiamy 10 domowych sposobów na katar. Wypróbuj sam i przekonaj się, która z poniższych propozycji okaże się w Twoim przypadku najlepsza.

  1. Spreje z wodą morską

W sklepach znaleźć można spreje wzbogacone wodą morską, które są najlepsze na katar, choć nie wszyscy o tym wiedzą. Skutecznie nawilżają błonę śluzową, a rozrzedzając wydzielinę, usprawniają tym samym pracę rzęsek. W dodatku zmniejszają powstały w przebiegu kataru obrzęk.

  1. Inhalacje ziołowe

Ziołowe inhalacje na katar to szybka i skuteczna metoda na pozbycie się uporczywych objawów choroby. Zioła na katar przeciwko grypie wykazują działanie odkażające, przeciwzapalne, pomagają udrożnić nos. Inhalacja jest bardzo prosta do przygotowania. Wystarczy wrzucić łyżkę ziół (np. rumianku, lipy, tymianku, szałwii) do miseczki, zalać litrem wrzątku, nachylić się nad tak przygotowaną miksturą, nakryć głowę kocem lub ręcznikiem i przez co najmniej 10 minut wdychać aromatyczną parę. Pierwsze rezultaty zabiegu można dostrzec niemal od razu.

  1. Miód z mniszka lekarskiego

Podobnie jak innym rodzajom miodów, przypisuje się mu nadzwyczajne właściwości w walce z przeziębieniem. Mniszek lekarski pospolity pełen jest zdrowotnych właściwości, które przedostają się do miodu, dzięki czemu miód z mniszka lekarskiego jest zdrowszy niż inne miody. Dodany do herbaty pozwoli szybko zwalczyć katar i kaszel.

  1. Sok z czarnego bzu

Sok z czarnego bzu jest doskonałym remedium na katar. Stosowany podczas przeziębienia pozwoli szybko pozbyć się uprzykrzających życie symptomów, a przy tym wzmocni organizm od środka, dzięki czemu szybciej zwalczy infekcję.

  1. Rutyna i witamina C

Systematyczne ich przyjmowanie przyczynia się do skrócenia czasu kataru, ponieważ uszczelniają naczynia krwionośne w błonie śluzowej, których przepuszczalność zwiększa się, gdy zaczyna rozwijać się stan zapalny. Płyny pochodzące z osocza krwi zaczynają przedostawać się do jam nosa, co powoduje pojawienie się wodnistej wydzieliny.

  1. Aromaterapia

Eukaliptusowy, sosnowy, lawendowy lub miętowy olejek eteryczny przyniesie szybką ulgę w nieżycie nosa. Upłynniają zalegającą w nim wydzielinę, zmniejszają obrzęk i działają przeciwbakteryjnie. Możesz dodać je do kąpieli, skropić pościel pod którą śpisz czy niewielki skrawek materiału, który należy później często przykładać do nosa. Olejki eteryczne dostaniesz w każdej aptece (np. Olbas Oil, Aroma Oil).

  1. Nawilżanie powietrza

Nietrudno się domyślić, że suche powietrze jedynie podrażnia przekrwioną i obrzmiałą błonę śluzową nosa, dlatego należy często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, korzystać z nawilżaczy powietrza, a także uzupełniać wodę w pojemnikach wiszących na kaloryferach.

  1. Dmuchanie w chusteczkę

Masz katar – często dmuchaj nos w chusteczkę, tylko i wyłącznie jednokrotnego użytku. Zalegająca wydzielina może przyczynić się do przekształcenia kataru wirusowego w bakteryjny. Pamiętaj, by nie oczyszczać obu dziurek nosa jednocześnie, gdyż możesz tym samym przyczynić się do powstania infekcji uszu.

  1. Leki z apteki bez recepty – syropy, krople do nosa i tabletki

Wysoką skutecznością na katar wykazują się leki na przeziębienie z kwasem acetylosalicylowym lub ibuprofenem, ponieważ zwalczają stan zapalny. Krople do nosa szybko udrożniają nos, zmniejszając obrzęk błony śluzowej, obkurczając naczynia krwionośne i ograniczając ilość wydzieliny. Trzeba je jednak stosować z rozwagą, aby nie uszkodzić błony śluzowej, co objawia się uczuciem zatkanego nosa.

  1. Picie dużej ilości płynów

Dzięki piciu płynów obecna w nosie wydzielina rozrzedza się i nos łatwiej się oczyszcza. Najlepiej pić gorące płyny, w tym herbatę z malinami lub sokiem z czarnego bzu albo herbatę z czystka. Dobry na przeziębienie jest także gorący rosół.

Źródła:
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-oddechowy/katar-7-skutecznych-sposobow-leczenia-kataru_33588.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/grypa-i-przeziebienia/sposoby-na-katar-co-pomoze-w-walce-z-niezytem-nosa_40044.html

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x