Post sponsorowany

Serce jest najważniejszym narządem układu krwionośnego. Jego zadaniem jest utrzymywanie przepływu krwi przez tkanki całego ciała. W ciągu godziny serce przetacza ok. 350 litrów krwi, a przez całe życie uderza ponad 3,5 miliarda razy. Niekiedy serce wymaga naprawy, dlatego warto wiedzieć, jak wspierać je za pomocą odpowiedniej diety i czym jest arytmia.

Czym jest serce i jak pracuje?

Serce to mięsień zbudowany z 4 jam – w górnej części znajdują się dwa przedsionki, a w dolnej dwie komory. Prawa i lewa strona serca rozdzielona jest przegrodą. Serce otoczone jest nasierdziem oraz osierdziem, a pomiędzy tymi błonami znajduje się płyn działający jak smar w silniku. Zadaniem osierdzia jest utrzymywanie serca w odpowiednim miejscu klatki piersiowej.

Przedsionki i komory serca kurczą i rozkurczają naprzemiennie. W stanie relaksu następuje to ok. 70 razy na minutę, natomiast w czasie wysiłku fizycznego nawet 130 razy na minutę. Serce pracuje dwufazowo – pierwsza faza (rozkurczowa) powoduje napłynięcie krwi do przedsionków, a następnie do komór, druga faza (skurczowa) powoduje wypłynięcie krwi z komory prawej do płuc, a z komory lewej do tętnic.

Jak ułożyć dietę odpowiednią dla serca?

Do prawidłowej pracy serce potrzebuje odpowiednich składników odżywczych. Zalecane jest spożywanie przynajmniej 25 g błonnika dziennie – wystarczy zjeść jedno jabłko ze skórką czy 10 dkg szpinaku. Ważne jest także utrzymywanie w ryzach cholesterolu, a w tym pomogą sterole roślinne zawarte np. słoneczniku, soi, sezamie czy orzechach. Warto też raz na jakiś czas wypić herbatkę miętową, która ma działanie żółciopędne.

Dobroczynnie na serce działają kwasy omega 3, które zmniejszają agregację płytek. Takie kwasy zawierają m.in. ryby morskie. W jadłospisie powinny też znaleźć się niewielkie ilości migdałów, zawierających jednonienasycone kwasy tłuszczowe, obniżające stężenie „złego” cholesterolu we krwi.

Czym jest arytmia serca?

Serce nadal kryje w sobie wiele tajemnic, a zdrowa dieta nie zawsze wystarczy, aby funkcjonowało prawidłowo. Jednym z najczęściej występujących zaburzeń jest arytmia serca, czyli nieprawidłowy rytm pracy tego życiodajnego mięśnia. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://dietadlaserca.pl/artykuly/styl_zycia/skad-bierze-sie-arytmia-serca/.

Arytmie dzieli się na nadkomorowe i komorowe. Dokładne przyczyny ich występowania nie zostały jeszcze poznane, ale wiadomo, że ryzyko zaburzeń rytmu serca rośnie z wiekiem.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x