Wiele osób ma momenty w życiu, kiedy czują się, jakby ich brzuch miał zaraz eksplodować. Za ciasne spodnie i wyglądający jak balon brzuch pozostają częścią ich życia, nawet pomimo regularnych ćwiczeń i trzymania diety. Przygotowaliśmy kilka domowych sposobów, które mogą pomóc w walce ze wzdęciami.
Jak ograniczyć wzdęcia?
Generalnie człowiek zdrowy, który nie przekracza zalecanych dziennych dawek kalorii, nie powinien czuć żołądku ciężkości porównywalnej do dużego kamienia, który opadł na dno.
Jednak jeśli tak się dzieje, warto sprawdzić kilka najczęstszych przyczyn wzdęć, zaczynając od nietolerancji (zwłaszcza laktozy), przez alergie, aż do podrażniających żołądek składników niektórych potraw. Wzdęcia to również jeden z pierwszych objawów problemów z trawieniem.
Osoby, które cierpią na wzdęcia, powinny zwrócić uwagę na to, co jedzą każdego dnia. Mogą także wykorzystać kilka domowych sposobów, które mogą złagodzić objawy lub całkowicie poradzić sobie ze wzdęciami.
Ogranicz spożycie soli
Osoby, które nie dbają o dietę oraz nie sprawdzają regularnie składów produktów, mogą spożywać nawet dwa razy więcej sodu, niż jest to zalecane. Dorosła osoba powinna spożywać dziennie nie mniej niż 1500 gramów tego pierwiastka.
Duże ilości soli znajdziemy w wysoko przetworzonej żywności oraz w daniach gotowych. Należy unikać dosalania potraw i w miarę możliwości wybierać żywność o niskiej zawartości sodu.
Na opakowaniu produktu, zawsze znajdziemy jego skład – warto go sprawdzić. Produkty z niską ilością sodu, powinny trafić do naszego koszyka w pierwszej kolejności.
Wzbogać swoją dietę w potas
Na wzdęcia może także pomóc wzbogacenie diety w potas. Zawierają go takie produkty jak banany i szpinak. Dodatkowo pomagają one pozbyć się nadmiaru wody z organizmu.
Dobrym obiadem dla osoby ze wzdęciami są grillowane ziemniaki ze skórką, podawane z gotowanym szpinakiem. Witamina C, znajdująca się pod skórką ziemniaka wspomoże odporność. Na deser można podać smoothie z papai i banana. Będzie ono nie tylko smaczne, ale też i zdrowe.
Unikaj alkoholu
Proces trawienia alkoholu może powodować gazy i opuchnięcie organizmu. Dla osób ze wzdęciami jest to jeden z zakazanych składników. Ponadto nie należy zapominać o ogólnym złym wpływie alkoholu na organizm.
Spróbuj gotowanych warzyw
Choć świeże warzywa są witaminową bombą, zawierającą duże dawki substancji odżywczych, to są także przyczyną dyskomfortu żołądkowego. Wszystko przez to, że trawią się dłużej niż gotowane. Dlatego osoby cierpiące na wzdęcia powinny warzywa gotować, najlepiej na parze.
Jakie składniki ograniczą wzdęcia?
Przeciwutleniacze
Produkty zawierające przeciwutleniacze ograniczają wzdęcia. Jeśli chcesz wykorzystać je w walce z wrzodami, wybieraj jagody, jabłka, cebulę, selera i czosnek. By uniknąć problemów trawiennych, wystarczą cztery porcje tych produktów dziennie.
Błonnik
Dieta bogata w błonnik pozwala uniknąć wzdęć. Warto zadbać, by w diecie znalazła się odpowiednia ilość owoców, warzyw, pełnych ziaren, ryżu, mąki i owsa. Nie warto jednak przesadzać. Nadmiar błonnika może zaszkodzić i wywołać gazy, zamiast pomóc.
Niska zawartość tłuszczu
Produkty o niskiej zawartości tłuszczu świetne zwalczają wzdęcia. Zmiana smażenia na grillowanie oraz słodyczy na owoce może znacząco zmniejszyć występowanie objawów.
Przyprawy zmniejszające wzdęcia
Do przypraw, które działają łagodząco na wzdęcia możemy zaliczyć:
- Koper włoski , który ponadto ma działanie antyseptyczne, i potrafi pomóc przy biegunce.
- Kminek, który działa usypiająco, a także moczopędnie, dzięki czemu pomaga pozbyć się wody z organizmu.
- Oregano – poprawia trawienie, ma też dobry wpływ na wątrobę i nerki poprzez działanie moczopędne
Zioła
Działanie ziół może ograniczyć łaknienie. Na same wzdęcia polecany jest napar z liści brzozy. Szczególnie dobre działanie obserwuje się u osób, które cierpią na wzdęcia powiązane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.