Wyjeżdżając na wakacje, wycieczkę czy po prosu planując czas na słońcu nie powinniśmy zapominać o zabraniu ze sobą kremów z odpowiednim filtrem. Dzięki nim możemy uniknąć poparzeń słonecznych i różnych chorób skórnych.

Jak działa filtr UV?

Filtr UV występuje w dwóch rodzajach. Należą do nich fizyczne filtry UV oraz chemiczne filtry UV.

Działanie fizycznych filtrów UV polega na „odbijaniu” oraz rozpraszaniu promieniowania. Nie wnikają one w skórę.

Chemiczne filtry UV wnikają natomiast w głąb naskórka, a następnie absorbują energię, która jest niesiona przez promieniowanie słoneczne. Zmieniają je wa ciepło.

W jakim celu stosuje się kremów z filtrem?

Filtry UV używa się w celu m. in. ochrony skóry przed promieniowaniem UV. Promieniowanie UV wywołuje fale ultrafioletowe.

Fale te są szczególnie niebezpieczne dla naszego organizmu. Niosą ze sobą dużą energię, wskutek czego mogą rozwiązać wiązania chemiczne, które znajdują się w cząsteczkach ciała każdego z nas.

Komórki skóry zaczynają się wtedy rozpadać, a także zmieniać strukturę. Wtedy przestają prawidłowo funkcjonować.

W przypadku, kiedy nie użyjemy kremów z odpowiednimi filtrami, organizm będzie dążył eliminacji uszkodzonych komórek. W wyniku tego pojawić się mogą płaty naskórka, które schodzą ze zbyt długo opalanego ciała.

Jak dobrać filtr UV do swojej karnacji?

Osoby z karnacją bardzo jasną powinny wybierać filtry z wysokim faktorem. Dzięki nim przedłuży się czas bezpiecznego przebywania na słońcu.

Należą do nich kremy z faktorem od 20 do 50+.

Osoby z jasną karnacją również są podatne na poparzenia słoneczne. Wybierać powinny kremy z umiarkowanym filtrem i nie zapominać o stosowaniu go co kilka godzin.

Osoby z karnacją śniadą są bardziej odporne na poparzenie. Wybierać mogą kosmetyki z filtrem 15-20 SPF.

Osoby z karnacją oliwkową stosować mogą natomiast produkty z SPF 15. Są one najbardziej odporne na poparzenia.

Kiedy nie wolno zapominać o kremie z filtrem?

O kremie z filtrem nie możemy zapominać, gdy zamierzamy spędzić długi czas na słońcu, ale nie tylko. Nie dotyczy to tylko typowego opalania, ale między innymi jazdy na rowerze, uprawienia sportu na świeżym powietrzu, chodzenia po górach czy spacerze.

Szczególnie o użyciu produktów z filtrem powinniśmy pamiętać pomiędzy 10 rano, a 4 po południu. Słońce jest wtedy najbardziej intensywne.

Warto wiedzieć, że zarówno filtry fizyczne jak i chemiczne ulegają degradacji w wyniku promieniowania. Z tego powodu trzeba smarować się grubą warstwą kremu oraz powtarzać to smarowanie co dwie godziny.

Ponadto należy wiedzieć, że produkt z filtrem UV trzeba zastosować mniej więcej od 20 do 30 minut przed wejściem na słońce. Ten czas jest potrzebny po to, aby skóra zdążyła go wchłonąć.

Czym grozi niestosowanie filtra ochronnego?

Niestosowanie preparatów z filtrem UV może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Przede wszystkim pojawić się mogą takie dolegliwości jak:

fotostarzenie – jest to starzenie się skóry, które zostało spowodowane promieniowaniem UV. W wyniku tego zostały zniszczone włóka skóry. Skóra przestaje być wtedy elastyczna, jędrna oraz napięta. Pojawić się mogą również bruzdy, zmarszczki, rozszerzone naczynka i odbarwienia.

oparzenia słoneczne oraz rumień – rumień pojawić się może od 2 do 6 godzin po wystawieniu na słońce. Nasila się natomiast w następnym dniuPonadto po zbyt intensywnej ekspozycji na słońce pojawić się może oparzenie różnego stopnia.

podrażnienia i przebarwienia po zabiegach złuszczających – niezastosowanie preparatu z odpowiednim filtrem 2-3 tygodnie po takich zabiegach wywołać może reakcje alergiczne,

nowotwory, stany przednowotworowe – skórę należy chronić kremami z odpowiednimi filtrami przede wszystkim na nie dopuszczenie do powstania zmian nowotworowych, które mogą prowadzić do raka skóryPromieniowanie UVB i UVA uszkadza DNA komórki,

fotouczulenia – spowodować je mogą substancje, które są zawarte w niektórych kosmetykach. Pojawić mogą wtedy zaczerwienia skóry, stan zapalny, wysypka alergiczna.

Jaki krem z filtrem wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów do ochrony przeciwsłonecznej. Kupić można zarówno olejki, jak i kremy.

To, jaki wybierzemy produkt powinno zależeć od naszych indywidualnych potrzeb.

Ponadto wybrać można kremy wodoodporne. Warto jednak wiedzieć, że wszystkie produkty przeciwsłoneczne tracą część właściwości w momencie zetknięcia z wodą.

Informacja, że krem albo olejek jest wodoodporny oznacza, że posiada on składniki, dzięki którym lepiej przylega do skóry.

Zdecydować można się również na produkt z tak zwaną „widoczną ochroną”. Zmienia on odcień skóry po zastosowaniu.

Odcień ten znika w momencie, kiedy produkt zostanie całkowicie wchłonięty przez skórę. Dzięki temu możliwe jest wykrycie nieposmarowanych miejsc.

Stosowanie produktów z odpowiednim filtrem UV chroniącym naszą skórę jest niezwykle ważne dla zachowania zdrowia całego organizmu. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko zachorowania na różne choroby, na przykład choroby skóry.

Powinniśmy, jednak zwracać uwagę na datę ważności danego produktu i nie stosować preparatów z ubiegłego roku. Większość z nich traci swoją ważność 8 miesięcy po otwarciu.

 

Źródła

www.laserestetic.pl/blog/kiedy-i-dlaczego-trzeba-stosowac-krem-z-filtrem-

czytamyetykiety.pl/filtry-przeciwsloneczme-jak-wybrac-odpowiedni/

www.vichy.pl/blog/krem-do-opalania-jak-go-dostosowac-do-rodzaju-karnacji/vmag60583.aspx

apteline.pl/artykuly/jak-dzialaja-filtry-uv-jak-wybrac-odpowiedni-krem-z-filtrem/

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x