Jest jednym z najgroźniejszych nowotworów złośliwych, który atakuje coraz więcej młodych ludzi. Jest niezwykle zdradliwy, ponieważ przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, przez co jego wykrycie staje się trudne. To sprawia, że kiedy zostaje wykryty, może być w bardzo zaawansowanej formie, która staje się trudna do wyleczenia.

Odnotowuje się coraz częstsze zachorowania na raka skóry, ponieważ zapominamy o podstawowych zasadach ochrony. Wydaje się, że nie mamy pojęcia jak chronić swoją skórę przed szkodliwym dla niej działaniem promieni słonecznych. To znacząco przyczynia się do wzrostu liczby osób, które cierpią z powodu raka skóry.

Czym jest rak skóry?

Rak skóry jest jednym z najbardziej niebezpiecznych zagrożeń dla naszej skóry. Pojawia się zazwyczaj u młodych osób. Najgroźniejszą, a jednocześnie najczęściej występującą odmianą raka skóry jest czerniak. Jednak dwa pozostałe rodzaje: nabłoniak podstawokomórkowy oraz rak kolczystokomórkowy, są równie niebezpieczne. Możemy zwiększyć swoje szanse w walce z rakiem skóry wiedząc, jakie daje objawy oraz jak zapobiegać jego powstawania. Jest to niezwykle ważne, ponieważ tak wiedza może uratować nam życie.

Na raka skóry choruje coraz więcej osób, w tym najwięcej jest osób młodych. Dzieje się tak, ponieważ coraz więcej młodych osób pracuje na słońcu, zapominając o swoim bezpieczeństwie i ochronie skóry, która jest jednym z największych organów naszego organizmu. Dlatego ważne jest, by prawidłowo o nią dbać i chronić ją przed czynnikami, które mają na nią negatywny wpływ.

Rodzaje raka skóry

Nabłoniak

Jest to najczęściej spotykany rak skóry, ale na szczęście należy do najłagodniejszych. Najczęściej występuje u starszych mężczyzn, którzy dużo czasu spędzali na słońcu. Nabłoniak dotyka karku, uszu, twarzy, pleców i ramion. Najprościej jest powiedzieć, że dotyka on te części ciała, które są najbardziej wystawione na słońce. Nabłoniak dotyka akurat tej części społeczeństwa, ponieważ to najczęściej mężczyźni pracują na słońcu. To sprawia, że wiele godzin, nawet przez kilka miesięcy w roku spędzają wystawieni na negatywne oraz niebezpieczne działanie promieni UV. A jeśli pracują oni w ciągu całego roku, to również mają do czynienia z promieniami UVA, które są najbardziej niebezpieczne, ponieważ wnikają głęboko w warstwy skóry i poważnie ją uszkadzają.

Objawy nabłoniaka

Jest to odmiana raka skóry, która daje wyraźne objawy, które możemy dopasować jedynie do tej choroby. Jeśli szybko zareagujemy i udamy się do lekarza w szybkim tempie możemy rozpocząć leczenie. To w większości przypadków, pozwala na całkowite wyleczenie się z raka skóry. Warto jednak jak najszybciej zareagować, dzięki czemu zwiększymy swoje szanse na szybki powrót do zdrowia. Żeby zwiększyć swoje szanse w walce a nabłoniakiem, warto wiedzieć jakie objawy daje:

  • Zazwyczaj pierwszym sygnałem, jaki daje nabłoniak, są owrzodzenia, które pojawiają się na powierzchni skóry. Są one bolesne i bardzo trudno się goją. To jeden z pierwszych objawów, jakie powinny nas skłonić do konsultacji z lekarzem.
  • Pojawienie się zaczerwienień na skórze również może być powodem do niepokoju. Jednak warto jest przekonać się czy zaczerwienienia nie pojawiły się z powodu oparzeń słonecznych czy uczuleń. Jeśli czerwone plamy na skórze pojawiają się często, bez wyjaśnionego powodu i nie znikają to znak, że z naszą skórą dzieje się coś niepokojącego. Warto wtedy udać się na badania.
  • Zmiany skórne, które wyglądają niepokojąco i nie są spowodowane przez konkretny czynnik, pojawiają się często i nie znikają samoistnie, mogą być objawem nabłoniaka.

Warto więc zwrócić uwagę na sygnały, które wysyła do nas nasza skóra. Jeśli pojawią się u nas niepokojące objawy, powinniśmy przeprowadzić odpowiednie badania, które dadzą nam odpowiedź czym zmiany te są spowodowane. Taka znajomość swojego ciała może uratować nam życie.

Jak chronić się przed nabłoniakiem?

Najczęściej dotyczy on określonej grupy w społeczeństwie, dlatego to robotnicy powinni najbardziej zwracać uwagę na zdrowie swojej skóry. Kiedy pracują na słońcu, zamiast odsłaniać swoje ciało, powinni je zasłaniać. Warto zakładać ubrania z długimi rękawami i nogawkami, które zrobione są z naturalnych tkanin. Mają one w sobie filtr chroniący naszą skórę przed promieniami UV, nawet bardziej niż kremy przeciwsłoneczne. Należy również w czasie pracy robić częste przerwy w cieniu, to da czas na odpoczynek naszej skóry. Nie można zapomnieć o ochronie głowy i twarzy, są szczególnie wrażliwe na działanie promieni słonecznych. W czasie pracy należy więc zakładać czapki, które osłonią twarz, głowę i kark. Warto również uzupełniać płyny, ponieważ woda w naszym organizmie jest dla nas największą ochroną.

Rak kolczystokomórkowy

Jest to niebezpieczna odmiana raka skóry, w którego przypadku śmiertelność jest znacznie większa niż nabłoniaka. Rozwija się on głęboko w warstwie naskórka. Od nabłoniaka odróżnia go to, że może przenosić się na inne nasze organy, dlatego jest tak niebezpieczny. Jeśli nie będziemy ignorować objawów, jakie nam daje, jest duża szansa, że całkowicie go usuniemy. Jest rakiem uleczalnym, ale największe szanse na to są, kiedy szybko zareagujemy i rozpoczniemy leczenie.

Objawy raka kolczystokomórkowego.

Jeśli szybko rozpoznamy jego objawy, będziemy w stanie go wyleczyć. Dlatego należy wiedzieć jak rozpoznać ten rodzaj raka, by mieć jak największe szanse w walce z nim. Do najbardziej popularnych i najczęściej występujących objawów, jakie daje rak kolczystokomórkowy, należą:

  • W początkowych fazach raka kolczystokomórkowego pojawiają się białe plamy, które mogą być widoczne wewnątrz jamy ustnej. Jeśli zaobserwujemy u siebie taki objaw, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
  • Kolejnym charakterystycznym objawem dla tej odmiany raka skóry, jest suchość i popękane usta, które mają bardzo jasne zabarwienie. To jednak objawy, które pojawiają się w początkowej fazie raka.
  • Objawem, który pojawia się przy zaawansowanej chorobie, są białe guzki na skórze, które z czasem mogą pękać i krwawić. Mogą się również pojawić guzki okryte strupkami.

Jak chronić się przed rakiem kolczystokomórkowym?

Przed tą odmianą raka skóry, należ się chronić w odpowiedni sposób. Do największych przyczyn pojawienia się tego raka, należą promienie słoneczne, oparzenia i infekcje skóry. Warto więc się przed nimi chronić, co przyczyni się do zmniejszenia ryzyka występowania raka kolczystokomórkowego. Należy więc pamiętać, by dbać o naturalną florę bakteryjną naszej skóry. Nie należy jej naruszać kosmetykami, które mają dużą zawartość sztucznych i chemicznych składników. Warto pamiętać o ochronie skóry przed promieniami słonecznymi. Obowiązuje nas to nie tylko latem, ale w ciągu całego roku. Jest to nam potrzebne, ponieważ promienie UVA, docierają na ziemię w ciągu całego roku i są obecne bez względu na pogodę. Są one bardzo groźne dla naszej skóry, ponieważ przenikają przez chmury i szkło. Są one, wstanie przenikać do głębi naszej skóry i uszkadzać jej komórki. Dlatego niezwykle ważna jest prawidłowa ochrona naszego organizmu przed promieniami słonecznymi.

Czerniak złośliwy

Powstaje on na skutek zbyt częstego i długiego przebywania na słońcu. Każde spotkanie promieni słonecznych z naszą skórą zwiększa ryzyko występowania raka skóry. Najbardziej narażone są osoby, które często cierpiały z powodu oparzeń słonecznych. Należy pamiętać, że już trzy oparzenia słoneczne, pierwszego stopnia stwarzają poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Czerniak złośliwy jest niezwykle niebezpieczną odmianą raka skóry, który zbiera żniwa w ogromnych ilościach w różnych grupach wiekowych. Należy więc wiedzieć, jak się przed nim chronić i jakie daje objawy, by mieć szanse na rozpoczęcie szybkiego leczenia, co daje nam szansę na powrót do zdrowia.

Objawy czerniaka

Przy czerniaku ważna jest szybka reakcja. Warto obserwować nasze ciało, ponieważ czerniak daje objawy jeszcze zanim atakuje nasze ciało. Najlepiej obserwować swoje znamiona, ponieważ to one najczęściej są atakowane przez czerniaka. Warto więc przynajmniej raz w tygodniu sprawdzić stan naszego ciała, by upewnić się, że nie pojawiają się u nas żadne niepokojące objawy. Jakie objawy powinny być dla nas sygnałem, że dzieje się coś niewłaściwego?

  • Unoszące się pieprzyki i inne znamiona. Jeśli mieliśmy znamię twardo przylegające do naszej skóry, a po jakimś czasie widzimy, że odstaje ono od naszego ciała, to znak, że mogą się w nim tworzyć zmiany nowotworowe.
  • Obrzęk i zaczerwienienie skóry również może się pojawiać przy czerniaku. Należy pamiętać, że ten objaw jest najczęściej zauważany w miejscu znamienia. To właśnie te części naszej skóry, najczęściej atakuje czerniak.
  • Pojawienie się dużej ilości znamion, pieprzyków, piegów na skórze. Jeśli w szybkim tempie pojawiają się u nas kolejne znamiona, można to uznać za niepokojący objaw. Należy więc obserwować wszelkie zmiany, jakie pojawiają się na naszej skórze

Jak chronić się przed czerniakiem?

Istotną sprawą jest ochrona naszego ciała przed promieniami słonecznymi. To one są główną przyczyną powstawania nowotworów skóry. Przy czerniaku, głównym powodem jest działanie promieni UV na nasze znamiona. Osoby, które mają dużo znamion, powinny profilaktycznie je badać, by obserwować, czy nie pojawiają się w nich żadne niepokojące zmiany. To pozwoli nam na szybką reakcję, jeśli takie zmiany będą się pojawiać. Wiele osób decyduje się na laserowe zabiegi usuwania pieprzyków i brodawek i jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania czerniaka. Możemy więc zdecydować się na taki zabieg, by zmniejszyć ryzyko występowania tego rodzaju raka skóry. Jeśli jednak nie zdobędziemy się na usunięcie znamion, to należy pamiętać, by odpowiednio je chronić, przed promieniami słonecznymi. Kiedy wychodzimy na słońce, należy je zakryć plastrem, by nie maiły one bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi. Nie daje to jednak stuprocentowej ochrony. 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x