Nadchodzi lato i każdy z nas chce spędzić jak najwięcej czasu na słońcu, by móc się nim nacieszyć, zanim na nowo zawita od nas zima. To okres, kiedy najczęściej dochodzi do oparzeń słonecznych, udarów i innych schorzeń oraz dolegliwości, które mogą się u nas pojawiać, kiedy nieumiejętnie się opalamy. To niezwykle ważne, by wiedzieć jaka dawka napromieniowania słonecznego, jest dla nas bezpieczna i nie wywoła u nas problemów zdrowotnych. Tutaj dowiesz się jaka dawka opalania jest bezpieczna oraz co zrobić, by podczas lata uniknąć ciężkich powikłań po zbyt długim kontakcie z promieniami słonecznymi.

Co może nam dać bezpieczne opalanie?

Przy bezpiecznym opalaniu dbamy przede wszystkim o nasze zdrowie. Ważne jest, więc by zawsze opalać w sposób właściwy i odpowiedni dla nas. Musimy pamiętać, że opalanie jest dobre dla naszego organizmu, ale jedynie do pewnego momentu. Podczas bezpiecznego opalania możemy do naszego organizmu dostarczyć odpowiednią ilość witaminy D. Jest to możliwe poprzez proces syntezy, który zachodzi pomiędzy naszą skórą z promieniami słonecznymi.

W efekcie tego procesu do naszej krwi jest dostarczana witamina D. To jest najważniejszy aspekt związany z opalaniem. Wiele osób w naszym społeczeństwie cierpi na niedobór witaminy D, dlatego niezwykle ważne jest, by była ona dostarczana do naszego organizmu. Słońce jest jednym z naturalnych źródeł tego składnika. Już podczas dwudziestominutowego kontaktu naszej skóry z promieniami słonecznymi, do naszej krwi może dostać się dawka witaminy D. Jednak potrzebne jest do tego osiemnaście procent osłoniętej skóry, która będzie miała styczność z promieniami UV.

Właściwe opalanie może nam zapewnić pięknie zabarwioną skórę. Struktury odpowiednie za zabarwienie naszej skóry, pod wpływem promieni słonecznych sprawiają, że nasza skóra nabiera ładnego, cieplejszego koloru. Jeśli opalany się bezpiecznie, nie ma żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia czy samopoczucia. Stan naszego zdrowia może się znacznie poprawić, ponieważ dostarczymy naszemu organizmowi odpowiednią dawkę witaminy D.

Kolejnym plusem odpowiedniego opalania są wytwarzające się endorfiny czyli inaczej zwany hormon szczęścia. Dzięki temu mamy znacznie więcej energii i stajemy się szczęśliwsi. Bardzo łatwo jest przekroczyć odpowiednią dawkę opalania, która jest dla nas bezpieczna, a wtedy jesteśmy narażeni na niekorzystne działanie promieni słonecznych na naszą skórę, a co za tym idzie na nasze zdrowie. Warto więc wiedzieć jaka dawka jest dla nas bezpieczna, by nie przekraczać jej i nie narażać się negatywne działanie słońca.

Co nam grozi podczas długotrwałego opalania?

Wiele osób przebywa na słońcu więcej niż godzinę, a to sprawia, że nasza skóra jest narażona na niepożądane działanie promieni UV. Długotrwałe opalanie może nieść ze sobą wiele nieprzyjemnych dolegliwości.

  1. Często osoby, które zbyt długo przebywają na słońcu, cierpią na zawroty głowy. To może być pierwszy objaw odwodnienia lub udaru słonecznego. Znacznie częściej takie osoby są po prostu odwodnione.
  2. Nawodnienie naszego organizmu podczas przebywania na słońcu, jest niezwykle ważne, ponieważ nasza skóra nagrzewa się i wytwarza pot, by się schłodzić. A to skutkuje utrata wody z naszego organizmu. To jest właśnie jeden z powodów odwodnienia. Wszyscy o tym wiem, ale często zapominamy, że długotrwałe spędzanie czasu na słońcu może poparzyć nam skórę.
  3. Promienie słoneczne ogrzewają naszą skórę do tego stopnia, że jest ona poparzona. Najgroźniejszym stopniem oparzenia skóry przez słońce, jest stopień trzeci. Jednak wystarcz, że trzy raz będziemy mieli oparzenie słoneczne pierwszego stopnia, a znacząco zwiększa się ryzyko występowania raka skóry. O tym wie nie wiele osób, a oparzenie słoneczne pierwszego stopnia, pojawia się naprawdę często. Każdy z nas przynajmniej raz cierpiał z powodu takiego oparzenia.
  4. Oprócz odwodnienia, oparzenia skóry oraz udaru, podczas opalania możemy dostać zawału. Zawały często pojawiają się u osób z nadwagą. Nieumiejętne opalanie sprawia, że jesteśmy narażeni na wiele niekorzystnych działań promieni słonecznych na nasz organizm.

Kiedy jest najlepszy czas na opalanie?

Chociaż odpowiedź może wydawać się banalna, to jest to nieco bardziej skomplikowane. Wato, pamiętać, że słonce jest największe w czasie południa. Co oznacza, że od godziny dwunastej do godziny piętnastej ma ono największe działanie na naszą skórę – w tym momencie najlepiej zrezygnować z opalania. W ten sposób ochronimy się przed najbardziej szkodliwymi promieniami słonecznymi, które mogą spowodować poparzenia na skórze.

Korzystając z innej pory na opalanie, jesteśmy znacznie mniej narażeni na szkodliwe działanie promieni UV. Warto o tym pamiętać, kiedy wybieramy się na opalanie. Dlatego na opalanie najlepiej wybierać godziny poranne od godziny ósmej do dwunastej oraz popołudniowe od piętnastej do dziewiętnastej. To właśnie w tych godzinach jesteśmy najbardziej bezpieczni, ponieważ słońce jest na tyle wysoko, że nie zaszkodzi naszej skórze. Wybierające te godziny na opalanie możemy opalać się w bezpieczny sposób.

Należy jedna pamiętać, że bez względu na porę dnia, nie należy spędzać na słońcu dłużej niż dwie godziny bez żadnej przerwy. Wydłużenie się czasu opalania może sprawić, że odwonimy się, nasza skóra stanie się poparzona i czerwona, a jednocześnie zwiększa się ryzyko występowania nowotworów.

Jak ochronić się przed promieniami słonecznymi?

Jest na to kilka sposobów, ale warto o nich pamiętać. Bardzo ważna jest ochrona przed promieniami UV, ponieważ w zbyt wysokiej dawce mogą one mieć bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

Podczas opalania warto posmarować się kremem z filtrem. Wielkość filtru najlepiej wybierać pod względem naszej karnacji oraz tego, jak bardzo chcemy się opalić. Im większy filtr, tym mniejsza szansa na opalanie się skóry. Warto więc wybierać kremy z mniejszą ilością filtru, dzięki którym nasza skóra będzie chroniona przed działaniem promieni słonecznych, ale jednocześnie będzie możliwe opalenie się naszej skóry na cieplejszy kolor. Takie kremy należy nakładać równomiernie, we wszystkich miejscach naszego ciała, które są wystawione na działanie promieni słonecznych. Jest to ważne, ponieważ niedokładnie nałożenie takiego produkty, może skutkować tym, że nasze ciało opaliło się na nierównomierny kolor.

Warto również pamiętać, że wielkość filtra zależy do naszej karnacji. Jeśli mamy ciemna cerę, to nie potrzebujemy dużej ilości filtra, ponieważ nasza skóra znacznie mniej jest narażona na działanie promieni UV i nie grozi nam oparzenie słoneczne. Jednak jeśli mamy jasną cerę, to warto wybierać kremy z filtrem pięćdziesiąt, ponieważ tylko taki krem może ochronić nas przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i zmniejszyć ryzyko występowania poparzeń na skórze. Dzieje się tak, ponieważ jasna cera znacznie szybciej się nagrzewa i jej naczynia krwionośne rozszerzają się, a przez to skóra zabarwia się na czerwono. 

Oprócz kremów możemy wybrać suplementy do opalania. Są one bezpiecznymi produktami, które mogą być spożywane przez każdą dorosłą osobę. Zawierają one w sobie witaminy i minerały, które mają za zadanie chronić nasz organizm przed promieniami słonecznymi, które wytwarzają  substancje pobudzające wolne rodniki do pracy. Przez to osoby, które często opalają się bez żadnej ochrony, są w grupie zwiększonego ryzyka zachorowań na nowotwory. Należy jednak pamiętać, by takie suplementy stosować regularnie, ponieważ tylko wtedy będą one miały działanie na nasz organizm. Jeśli będziemy spożywać je sporadycznie z częstymi przerwami, to zostaną one jedynie wydalone z naszego organizmu, nie działają na nas w żaden sposób.

Podczas opalania ważne jest również, byśmy zasłaniali pewne partie naszego ciała. Najważniejsza jest głowa, twarz oraz klatka piersiowa. To w tych miejscach należy nakładać największą warstwę kremu do opalania. A jeśli chodzi o głowę, to zawsze musimy mieć na niej jakiś kapelusz lub czapkę. Wybierające takie produkty do ochrony naszego ciała przed promieniami słonecznymi, mamy dużą szansę na opalanie się w bezpieczny sposób. Należy więc pamiętać o wymienionych powyżej środkach ostrożności i stosować je, kiedy wybieramy się na opalanie.

Ile możemy się opalać, by nie zaszkodzić swojemu zdrowiu?

Jedną z głównych kwestii bezpiecznego opalania jest jego czas. Nie możemy opalać się zbyt długo, ponieważ to może prowadzić do oparzenia słonecznego oraz odwodnienia naszego organizmu, nawet jeśli podczas opalania pijemy wodę. Dlatego warto, jest wiedzieć, jaki jest odpowiedni czas na opalanie.

Najlepiej nie opalać się dłużej niż dwie godziny bez przerwy. Jednak w tym czasie również warto zrobić sobie przerwę co godzinę, na przynajmniej piętnaście minut w cieniu. Dzięki czemu nasz organizm będzie miał czas na schłodzenie się i odpoczynek. Jeśli chcemy opalać się dłużej niż dwie godziny dziennie, ponieważ zależy nam na szybkiej i efektownej opaleniźnie, musimy pamiętać o przerwach.

Co godzinę należy robić przerwy podczas opalania. Kiedy czas opalania wydłuża się, czas przerwy, również powinien się wydłużyć. Najlepiej robić sobie półgodzinne przerwy, w których odpoczniemy sobie w chłodniejszym i zacienionym miejscu. Warto w tym czasie coś zjeść i napić się jak największej ilości wody. Tylko w ten sposób nasze opalanie będzie bezpieczne i nie będziemy narażeni na szkodliwe działanie promieni słonecznych.

Nie zaleca się spędzania więcej niż dwie godziny bez żadnej przerwy, na słońcu, ponieważ może to skutkować poparzeniem słonecznym i innymi dolegliwościami. Należy przestrzegać wyznaczonych zasad i nie przekraczać zalecanego czasu, dzięki temu ochronimy nas organizm i będziemy mieli szansę na bezpieczne dla naszego zdrowia opalanie.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x