Ciąża to dla każdej kobiety wyjątkowy czas, który wymaga wielu wyrzeczeń i poświęceń. W okresie ciąży kobieta musi pamiętać o swoim zdrowiu, by zachować równowagę swojego organizmu, co pozwoli na prawidłowy rozwój płodu. Wiele czynników może działać niekorzystnie na zdrowie kobiety ciężarnej. Czy jednym z nich jest opalanie?

Latem kobiety często decydują się na opalanie, nic dziwnego to naturalny sposób na piękną opaleniznę oraz doskonały sposób na relaksujący odpoczynek podczas wakacji. Słońce ma jednak może niekorzystnie wpływać na nasz organizm, a podczas ciąży ciało kobiety jest niezwykle wrażliwe. Sprawdź, czy jako przyszła mama możesz opalać się w naturalny sposób i cieszyć się promieniami słonecznymi.

Czy opalanie jest bezpieczne dla kobiet w ciąży?

W czasie ciąży, wcale nie musisz rezygnować z opalania. Musisz jednak pamiętać, że twoje ciało jest znacznie bardziej wrażliwe na działanie promieni słonecznych, przez co musisz dbać o sobą ochronę. Przed wyjściem na słońce opalaniem się powinnaś poznać najważniejsze zasady, których musisz przestrzegać w ciągu przebywania na słońcu.

Jest to niezwykle ważne, ponieważ w okresie ciąży kobieta powinna szczególnie na siebie uważać. Mimo, że ciąża nie jest uznawana za chorobę, to organizm kobiety potrzebuje specjalnego traktowania w ciągu całych dziesięciu miesięcy. Dlatego dla zachowania ostrożności, kobiety w ciąży powinny odpowiednio przygotować się do korzystania z promieni słonecznych.

O czym musisz pamiętać, jeśli chcesz się opalać w ciąży?

Filtr ochronny 

Kremy z filtrem tworzy warstwę ochronną dla naszej skóry, by była ona osłonięta przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Kobiety w ciąży powinny wybierać kremy z filtrem większym niż trzydzieści, a nawet pięćdziesiąt. Kremy nakładamy na każdą część ciała, która jest wystawiona na działanie promieni UV. W ten sposób jesteśmy zabezpieczone.

Promienie słonecznie są odpowiedzialne za tworzenie większej ilości wolnych rodników, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Przyczyniają się one do powstawania nowotworów. Mogą mieć również zły wpływ na płód. Dlatego tak ważne, jest by stworzyć barierę ochronną dla naszej skóry, dzięki czemu będziemy dbać o bezpieczeństwo zdrowia naszego i rozwijającego się dziecka.

Pij wodę 

Jest to niezbędne dla każdej osoby, która decyduje się na opalanie. To bardzo ważne, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych nasze ciało nagrzewa się, przez to naczynia krwionośne zaczynają się rozszerzać. To powoduje, że nasz organizm produkuje pot, który wydzielany jest przez gruczoły potowe. W ten sposób z naszego organizmu wytrącana jest woda.

Ma to na celu schłodzenie naszego ciała. Jednak, jednocześnie z naszego organizmu ubywa niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania wody. W ciąży kobiety tracą jeszcze więcej wody, ponieważ ich ciało znacznie szybciej się nagrzewa. A to może mieć bardzo poważne powikłania zdrowotne dla dziecka i kobiety. Dlatego musimy pamiętać, żeby regularnie nawadniać nasz organizm, by nie doprowadzić do odwodnienia, które w okresie ciąży może mieć poważne konsekwencje.

Osłaniaj swoją głowę i twarz

Musisz pamiętać, że twoja twarz i głowa są najbardziej narażone na negatywne działanie promieni słonecznych. Dlatego podczas opalania niezwykle ważne jest być osłaniała swoją twarz i oczy na przykład okularami. Koniecznie zaopatrz się w kapelusz, który da osłonę dla twojej głowy. W czasie ciąży niebezpieczne byłby odstanie udaru, a nieosłonięta głowa mogłaby zwiększyć ryzyko jego występowania. Dlatego pamiętaj, nie pojawiaj się na słońcu bez odpowiedniej oprawy, nawet jeśli nie masz na celu opalania się, a jedynie wyjście na spacer.

Osłaniaj znamiona 

W ciąży ciało kobiety jest dwa razy bardziej narażone na negatywne działanie promieni słonecznych, niż w okresie przed zajściem w ciążę. Dlatego niezwykle ważne jest, by osłaniać wszelkie znamiona takie jak pieprzyki, zrogowacenia na skórze oraz piegi, ponieważ wystawienie ich na słońce może powodować zachodzące w nich zmiany nowotworowe.

Takie zajście może rozwijać się u kobiety znacznie szybciej, ze względu na hormony jakie szaleją w tym okresie w jej organizmie. Dlatego należy pamiętać, żeby zasłaniać wszystkie znamiona i chronić je przed szkodliwym działaniem promieni słonecznym. Najlepiej zrobić to przy pomocy plastra. Wystarczy nalepić plaster na znamię i to będzie wystarczająca ochrona dla naszego organizmu.

Wybierz wygodny kostium

Jest to ważne dla twojego komfortu odczuwalnego podczas opalania. Warto wybrać kostium jednoczęściowy, ponieważ jest to dodatkowa ochrona dla ciała kobiety ciężarnej. Ważne jest również, by wybierać kostiumy z odpowiednim stanikiem, ponieważ w czasie ciąży, piersi kobiety są większe i obciążone, dlatego warto je przytrzymać i zadbać o ich kondycję. Dory stanik zapewni nam również komfort dla piersi, dzięki czemu nie bolą one tak bardzo.

Ochładzaj się

Kiedy zaczyna ci doskwiera, a dodatkowo czujesz, że twoja temperatura ciała zaczyna się zwiększać, to czas na ochłodzenie. Podwyższona temperatura ciała w czasie ciąży jest niezwykle niebezpieczna. Może prowadzić nawet do uszkodzenia płodu. Dlatego należy pamiętać o przerwach w opalaniu, które pozwolą nam na schłodzenie naszego ciała, które bardzo szybko się nagrzewa od promieni słonecznych. Możemy się ochłodzić, zanurzając się w wodzie na kilka minut.

Warto mieć przy sobie nawilżające chusteczki. Możemy również zwilżyć ciało wodą w sprayu lub wilgotnym ręcznikiem. Podczas opalania warto sobie robić przerwy, które pozwolą nam uciec i odpocząć od słońca. Możesz schować się w zacienionym miejscy z klimatyzacją. Jednak pamiętaj, by różnica temperatur nie przekraczała dziewięciu stopni Celsjusza.

Wybieraj odpowiednie pory dnia

Nie decyduj się na opalanie w najbardziej słonecznych porach. To czas kiedy słońce jest najgroźniejsze dla naszego zdrowia. W czasie lata w godzinach od dwunastej do piętnastej w promieniach słonecznych są obecne promienie UVB, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Mogą mieć negatywne działanie na rozwój płodu. Jednak najbardziej niebezpieczna jest wysoka temperatura, która panuje na zewnątrz w godzinach szczytu. Najlepiej wybierać poranne oraz późno popołudniowe pory na opalanie. Wtedy słońce nie jest już tak niebezpieczne, a kobiety w ciąży mogą spokojnie się opalać.

Nie leż

Nie spędzaj zbyt dużo czasu na leżeniu płasko na plecach. Może to spowodować poważne dolegliwości z kręgosłupem. Istnieje również możliwość, że jeśli jesteś już drugim trymestrze ciąży, to ciężar płodu będzie nasiąkał na pęcherz oraz odbyt, przez co możliwe jest występowanie hemoroidów. Dlatego właśnie najlepiej wybierać się na plażę z wygodnym leżakiem, który utrzyma nasze ciało w odpowiedniej pozycji. Dzięki temu zapewnimy sobie pełen komfort w czasie opalania i zaraz po nim. Pomoże nam to również uniknąć dolegliwości zdrowotnych, które mogą pojawić się po niewłaściwym ułożeniu ciała, nawet w pierwszych miesiącach ciąży.

Dlaczego kobiety w ciąży powinny zachować wyjątkową ostrożność w czasie opalania?

Okres ciąży dla każdej kobiety, jest wymagający. To czas, kiedy najbardziej musimy o siebie dbać. W tym okresie w ciele kobiety zachodzi wiele poważnych zmian, które są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój dziecka. Jest to również czas, kiedy ciało kobiety przygotowuje się do roli matki. Dlatego właśnie pojawia się wiele zmian hormonalnych, które wpływają na kobiecy organizm. Przez to pojawia się wiele przeciwwskazań, które są przeciwko temu, by kobiety ciężarne spędzały dużo czas na słońcu.

Przebywanie na ciągłym słońcu przez długi czas nie jest dobrym pomysłem dla żadnego z nas. Promienie słoneczne są przecież bardzo szkodliwe. Powodują wiele nieprzyjemnych dolegliwości jakich jak oparzenia, odwodnienie, udary słoneczne. Jednocześnie mogą przyczyniać się do powstawania wielu groźnych dla życia, chorób. Są to między innymi nowotwory takie jak rak skóry czy czerniak.

W ciąży kobiety są znacznie bardziej narażone na działanie promieni słonecznych. Zwiększa się ich masa ciała, więc znacznie szybciej zaczynają się rozgrzewać ich naczynia krwionośne rozszerzają się, a przez to zaczynają się pocić. To może prowadzić do odwodnienia oraz podniesienia się temperatury organizmu, co jest zagrożeniem dla zdrowia i rozwoju dziecka.

Należy również pamiętać, że przez podniesioną temperaturę stopy kobiet w ciąży zaczynają puchnąć, co może być późniejszym utrudnieniem w chodzeniu i powodować odczuwalny dyskomfort. W czasie ciąży hormony w organizmie kobiet pracują w inny sposób niż zawsze. Przez to pod wspływem promieni słonecznych, na powierzchni skóry mogą pojawiać się plamy i przebarwienia, które są trudne do usunięcia. Mogą się również pojawiać pękające naczynka.

Pod wpływem wysokich temperatur kobiety w ciąży są narażone na pojawienie się krwawienia z dróg rodnych. Jest to bardzo niebezpieczne na każdym etapie ciąży, zwłaszcza w czasie pierwszego i trzeciego trymestru. Podczas pierwszych miesięcy pojawienie się krwawienia z dróg rodnych może prowadzić do poronienia. Natomiast taka sytuacja pojawiająca się w trzecim trymestrze ciąży może być objawem przedwczesnego porodu.

O czym musisz pamiętać kiedy jesteś w ciąży?

Jako przyszła mama powinnaś pamiętać nie tylko o swoim bezpieczeństwie, ale również o dziecku, które zaczyna rozwijać się w twoim łonie. Okres ciąży, to czas kiedy organizm kobiety przygotowuje się do porodu oraz roli mamy, ajednocześnie dba, by dziecko rozwijało się w prawidłowy sposób. Wiele czynników może zaburzyć oba te procesy.

Do tej grupy zagrożeń należy również opalanie. Jeśli nie przygotujesz się do niego w odpowiedni sposób i nie zadbasz o sobie bezpieczeństwo, to istnieje możliwość, że twoje ciało nie będzie prawidłowo przygotowane do porodu, a twoje dziecko może przestać się rozwijać, lub ten proces zostanie zaburzony. Należy również pamiętać, by w przypadku pojawiających się plamień lub krwawień, powinnyśmy od razu udać się do szpitala, w celu zdiagnozowania powstałego problemu.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x