Kiedy idziemy się opalać, nie często myślimy o tym jak się do tego przygotować. A nieumiejętne przygotowanie się do opalania, może skutkować nieprzyjemnymi powikłaniami, a nawet problemami ze zdrowiem. Lato coraz bliżej nas, więc warto wiedzieć jak się do niego przygotować. Jeśli chcesz wiedzieć jak ładnie się opalić, a jednocześnie nie zaszkodzić swojemu zdrowiu, to ten artykuł jest dla ciebie. Tutaj dowiesz się co jest ci potrzebne podczas opalania. Niezbędna jest również wiedza na temat tego, co możemy robić przed opalaniem i tuż po długotrwałym kontakcie z promieniami słonecznymi. Taka wiedza pozwoli nam się doskonale przygotować na zbliżające się wielkimi krokami, lato.

Cała prawda o opalaniu

Jest wiele rzeczy, które musisz wiedzieć o opalaniu. Co nam daje i czy naprawdę może być niebezpieczne, a jeśli tak to dlaczego? Warto zapoznać się z tymi informacjami przed zbliżającym się latem.

Opalanie to efekt uboczny, który następuje pod wpływem promieni słonecznych stykających się z naszą skórą. Ten proces to synteza, która zachodzi między naszą skórą a promieniami słonecznymi. W tym czasie do naszego organizmu wpływa duża dawka witaminy D. To najbardziej pozytywny aspekt, który ma miejsce podczas opalania.

Drugim jest zmiana koloru naszej skóry na cieplejszy. Dzieje się tak, ponieważ promienie słoneczne pobudzają struktury skóry, które odpowiedzialne są za zmianę karnacji. U osób z ciemniejsza karnacją opalanie następuje znacznie szybciej i skóra od razu nabiera cieplejszego koloru. Najczęściej u takich osób znacznie rzadziej występują oparzenia słoneczne, a dzieje się tak, ponieważ ich komórki skóry są bardziej odporne na działanie promieni UV. Jednak osoby, które mają jasną cerę, przeważnie opalają się na czerwono. Naczynia krwionośne rozszerzają się pod wspływem ciepła i w ten sposób jest pozyskiwana ta barwa. To jednak najczęściej jest spotykane z oparzeniem słonecznym.

Warto wiedzieć, że wystarczą trzy oparzenia słoneczne pierwszego stopnia, które spotyka wielu z nas, by zwiększyć ryzyko występowania nowotworów skóry. Tak, więc opalanie dla każdego z nas może skończyć się inaczej. Kiedy osoba, która ma ciemną karnację może przebywać na słońcu przez godzinę, nie zobaczymy na niej żadnych niepokojących objawów. Jeśli tyle czasu na słońcu spędzi ktoś z jasną cerą to już po dwudziestu minutach jego skóra zabarwi się na lekko różowy kolor. Tak więc, czas bezpiecznego opalania jest zależy od tego jaką karnację mamy.

Ważną informacją jest również to, że musimy przebywać na słońcu przez około dwadzieścia minut, by do naszej krwi mogła być dostarczona witamina D, pozyskana ze słońca. Jednak do tego potrzebne jest nam jeszcze odsłonięte ciało przynajmniej w osiemnastu procentach.

Rzeczy, o których musisz pamiętać przy opalaniu

Przed opalaniem musisz pamiętać o paru rzeczach. Pozwolą ci one zachować pełne bezpieczeństwo i wspomogą opalanie, które nie zaszkodzi naszemu zdrowiu.

1. Nawodnienie organizmu

Pierwszą rzeczą, o której musimy pamiętać jest woda. Nawodnienie organizmu przed i w czasie trwania opalania jest niezwykle ważne. Podczas kontaktu z promieniami słonecznymi nasze ciało rozgrzewa się przez co wydziela pot, który zmniejsza ilość wody w naszym organizmie. Zapomnienie o nawodnieniu może sprawić, że pojawi się u nas odwodnienie. To jest dla nas niebezpieczne i kiedy taki stan trwa za długo mogą się u nas pojawiać zawroty głowy, omdlenia, zaburzenia widzenia. Kiedy wybieramy się na opalanie, to nie możemy zapomnieć o butelce wody.

2. Ochrona głowy i twarzy

Podczas opalania musimy pamiętać o osłonieniu głowy i twarzy. Udar jest często spotykanym schorzeniem w czasie lata, ponieważ wiele z nas zapomina i osłonięciu głowy przed promieniami słonecznymi. Podczas udaru może pojawiać się u nas zaburzenie widzenia, utrata przytomności, trudności z mówieniem, zaburzenia równowagi. Przy opalaniu nie możemy zapomnieć i czapce lub kapeluszu, który ochroni naszą głowę.

3. Znamiona i pieprzyki

Nie możemy zapomnieć o pieprzykach i innych znamionach. Wystawiając je na słońce zwiększamy ryzyko rozwoju komórek rakowych, które mogą przerodzić się w nowotwór. Podczas opalania musimy zasłonić wszelkie znamiona. Możemy to zrobić za pomocą plastra, naklejając go na nasze znamię. W ten sposób ochronimy je przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

4. Ochrona skóry

Zabezpiecz swoją skórę. Używając odpowiedniego kremów z filtrem nie musimy rezygnować z pięknej opalenizny. Możemy opalić się i ochronić naszą skórę przed szkodliwymi promieniami UV. Wystarczy wybrać krem do opalania z mała ilością filtru przeciwsłonecznego.

Jak odpowiednio przygotować się do opalania?

To, jak przygotujemy się do opalania decyduje o tym, czy będzie to bezpieczne opalanie, które nie zaszkodzi naszemu zdrowiu. Przed opalaniem warto odpowiednio nawilżyć ciało. Kiedy nie chcemy spędzać dużo czasu na słońcu, to z łatwością możemy przyśpieszyć proces bezpiecznego opalania za pomocą oliwki dla dzieci. Składa się ona z wielu olejów, które nawilżają naszą skórę i chronią ją przed działaniem słońca, ale jednocześnie nie zmniejszają efektu opalania. Olejki naprowadzone na naszą skórę sprawiają, że znacznie szybciej nasza skórą nabiera koloru, ale nie jesteśmy narażeni na oparzenia słoneczne. Jednak należy pamiętać, że jest to dobre rozwiązanie, tylko na krótko trwałe opalanie.

Jeśli chcemy spędzić więcej czasu na słońcu, to musimy wybrać silniejszy produkt do opalania. Do tego idealnie nadadzą się kremy z filtrem. Kiedy zależy nam na ładniej opaleniźnie, lepiej wybrać krem z małym filtrem, ponieważ inne kremy mogą chronić naszą skórę w bardzo silny sposób, przez co cieplejsze zabarwienie naszej skóry nie będzie możliwe.

Jeśli idziemy się opalać musimy pamiętać, by zasłonić swoją głowę. W ten sposób zmniejszymy ryzyko wstępowania udaru. Należy również zasłonić duże lub wystające znamiona. Najlepiej nakleić plaster który osłoni nasze znamiona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Kolejnym ważnym aspektem jest nawodnienie. Nie możemy zapominać o wodzie, którą szybko możemy utracić z naszego organizmu podczas opalania.

Jeśli chcemy zwiększyć ochronę naszego organizmu przed szkodliwymi działaniami promieni UV, możemy zdecydować się na spożywanie suplementów do opalania. Mają za zadanie zmniejszenie oddziaływania promieni słonecznych na nasz organizm. Dzięki nim niweluje się działanie wolnych rodników, które budzą się do pracy poprzez promieniowanie UV. Warto więc spożywać takie suplementy, ponieważ nie mają one wpływu na proces opalania, ale dają nam ochronę przed słońcem. Są one bezpieczne dla naszego zdrowia, więc może jest pożywać każda dorosła osoba, bez obaw, że bez obaw, że suplementy na opalanie będą miały negatywny wpływ na nasze zdrowie. Są również suplementy, które wspomagają proces opalania i sprawiają, że nasza skóra znacznie szybciej się zabarwia. Ich głównym składnikiem jest prowitamina A, która używana jest jako barwnik ze względu na swoją intensywną barwę. Jednak zbyt długotrwałe spożywanie takich suplementów, może mieć negatywne działanie na nasz organizm i przyczyniać się do rozwoju chorób nowotworowych.

Jak zadbać o swoje ciało po opalaniu?

Pielęgnacja naszej skóry oraz organizmu jest niezwykle ważna nie tylko podczas opalania, ale również po tym procesie. Po opalaniu powinniśmy odpowiednio nawilżyć naszą skórę, by nie stała się ona przesuszona, co sprawi, że skóra szybko się złuszczy, zejdzie i w ten sposób pozbędziemy się opalenizny. Najlepiej do tego zadania używać olejków nawilżających lub kremów, jednak nie powinny być one na podstawi wody, ponieważ tylko bardziej wysuszą naszą skórę.

Poleca się schłodzić nasze ciało, więc po opalaniu wskazany jest letni prysznic. Jednak nie decydujmy się na zimna wodę, ponieważ może to spowodować szok dla naszego ogrzanego organizmu. Tak kąpiel odświeży nas i ochłodzi nasz organizm. Należy również napić się odpowiednią ilość wody.

Podczas opalania dwa litry wody dziennie mogą nie wystarczyć, ponieważ nasze ciało szynko się nagrzewa i wytwarza pot, który na za zadanie nasz ochłodzić. Jednocześnie przy tym procesie tracimy dużo wody, przez co możemy się odwodnić. A jest to dla nas niezwykle niebezpieczne. Dlatego po polaniu powinniśmy wypić przynajmniej dwie szklanki wody. Możemy oddać do niej sok z cytryny i mięty, dzięki czemu orzeźwimy się nieco podczas upalnego dnia.

Nie możemy również zapominać o jedzeniu. Podczas opalania nie wiele osób decyduje się na spożywanie posiłków, ale są one niezbędne. Możemy osłabić nasz organizm prze z niedostarczanie mu odpowiedniej ilości składników odżywczych. Jeśli nie chcemy spożywać pełnych posiłków podczas opalania, koniecznie musimy to zrobić już po opalaniu.

Czego nie można robić podczas opalania?

Jest kilka zasad, których należy przestrzegać podczas opalania. Nie jest ich wiele, więc ich zapamiętanie i przestrzeganie nie powinno sprawiać nam żadnych trudności, a mogą one uratować nam życie.

  • Nie zasypiaj – nie wolno zasypać podczas opalania. Dlatego warto czymś zająć się podczas opalania, dzięki czemu nie będziemy mieli okazji na zaśnięcie. Kiedy zaśniemy na słońcu możemy znacznie wydłużyć czas, który spędzamy wystawieni na działanie promieni słonecznych. W takiej sytuacji znacznie zwiększa się prawdopodobieństwo występowania poparzenia skóry. Przez to jesteśmy również znacznie bardziej narażeni na odwodnienie, ponieważ podczas snu nie mamy możliwości spożycia wody. Jeśli istnieje ryzyko zaśnięcia, to warto nastawić sobie budzik, który obudzi nas po piętnastu minutach, dzięki czemu będziemy mieli ciągłą kontrolę nad opalanie oraz znajdziemy czas na nawodnienie.
  • Odsłanianie głowy – nie należy odsłaniać głowy podczas opalania, ponieważ może to zwiększyć ryzyko udaru. Możemy poczuć się słabo, kiedy nie osłaniamy twarzy i głowy, ponieważ są one wystawione na szkodliwe działanie promieni słonecznych.
  • Picie napojów gazowanych jest odradzane podczas opalania, ponieważ mają one dużą zawartość cukru. Dodatkowo nie zmniejszają naszego pragnienia, a wręcz przeciwnie, zaostrzają je. Dlatego najlepiej, podczas opalania mieć przy sobie butelkę wody mineralnej.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x