Tatuaże to ciekawa forma ozdoby ciała, chęci wyrażenia swoich emocji czy charakteru. Nie należy jednak zapominać, że są one trwałą ingerencją w naszą skórę. Właśnie dlatego należy wybrać sprawdzonego i doświadczonego tatuażystę.

Alergia na tatuaż – skąd się bierze?

Z alergią na tatuaż można najczęściej się spotkać po zastosowaniu żółtego albo czerwonego pigmentu. Dzieje się tak, ponieważ do ich produkcji często wykorzystuje się związki siarki.

Związki siarki są natomiast odpowiedzialne za liczne reakcje alergiczne. Podobnie za uczulenie często dopowiadają nikiel, chrom, kadm.

Ponadto uczulenie na tatuaż występuje u osób zmagających się z łuszczycą, bielactwem. Pojawia się wtedy najczęściej świąd, obrzęk, wysypka. Najgorszym przypadku pojawić się może martwica, nadmierna pigmentacja skóry, blizny przerostowe.

Alergia na tatuaż nie zawsze objawia się od razu. Niekiedy objawy pojawiają się nawet po latach w postaci ziarniaka, powiększonych węzłów chłonnych, sarkoidozy.

Z tego powodu przed podjęciem decyzji o wykonaniu tatuażu należy poprosić tatuażystę o przedstawienie charakterystyki każdego używanego barwnika. Barwniki posiadają niestety często substancje, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Należą do nich węglowodory, siarczany kadmu, rtęć, kobalt, lit, miedź, chrom.

Ponadto nośnik atramentu potrzebny do wykonania tatuażu zawiera często płyny alkoholowe, denaturat, metanol, detergenty, formaldehyd.

Jak uniknąć alergii na tatuaż? 

Przed wykonaniem tatuażu najlepiej skonsultować się z alergologiem. Dzięki temu będzie się miało pewność czy nie jest się uczulonym na którykolwiek składnik wykorzystywany do wykonaniu tatuażu.

Przed wykonaniem tatuażu należy natomiast poprosić tatuatora o pokazanie składu tuszy, z których będzie korzystał. Ponadto warto wiedzieć, że najmniejsze ryzyko uczulenia jest w przypadku czarnych barwników.

24 godziny przed wykonaniem tatuażu należy wykonać test. Tatuator musi nanieś kroplę barwnika(który zostanie użyty podczas tatuowania) na fragment skóry, gdzie ma zostać wykonany tatuaż.

W przypadku wystąpienia reakcji na barwnik, takiej jak zaczerwienie, podrażnienie, opuchnięcie należy wybrać alternatywny rodzaj tuszu albo zrezygnować z tatuażu.

Wykonać również należy test skórny albo przeprowadzić badanie krwi na obecność immunoglonbulin.

Co zrobić, kiedy wystąpią objawy alergii już po wykonaniu tatuażu?

W przypadku, kiedy alergia już wystąpiła, należy przede wszystkim udać się do dermatologa. Zazwyczaj na objawy alergii na tatuaż przepisuje on leki przeciwhistaminowe. W ciężkich przypadkach jest to jednak terapia hormonalna.

Pomocny przy alergii na tatuaż może być również ocet, liść kapusty, sok Kalanchoe. Ponadto w chorej okolicy swędzenie i zaczerwienie usunąć może sok z kopru. Kąpiel z naparem ziołowym z kopru może również złagodzić objawy.

Wyleczyć uszkodzoną skórę może jedynie usunięcie pigmentu ze skóry za pomocą CO2, promieni ND YAG, ciekłego azotu, elektrokoagulacji.

Zewnętrzne objawy uczulenia na tatuaż mogą mieć miejsce od razu podczas wykonywaniu tatuażu lub po czasie. Alergia na kolorowy tatuaż pojawia się często miesiąc po aplikacji. Wynika to z wrażliwości pigmentów na zmianę temperatury.

Substancje, które zawierają farby czasami przy temperaturze od 28 stopni Celsjusza zmieniają strukturę oraz powodują reakcje alergiczne.

Do najczęstszych objawów alergii należą:

  • obrzęk skóry,
  • dokuczliwe swędzenie,
  • ciężkie przekrwienie,
  • wysypka alergiczna w postaci pokrzywki.

Domowe sposoby na złagodzenie objawów alergii

W złagodzeniu objawów uczulenia na tatuaż będą pomocne różnego rodzaju napary.

Do sprawdzonych przepisów należy napar z rumianku:

4 łyżki suchego rumianku zaparz w 1 litrze wody. Po 30 minutach przecedź go. Używać możesz go jak balsam albo kompres w nocy,
miejsca zapalenia przemywaj też na zmianę szałwią czy nagietkiem.

Przeciwwskazania do wykonania tatuażu

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu tatuażu zwróć uwagę na to czy nie posiadasz przeciwwskazań. Tatuażu nie mogą wykonywać osoby, które:

  • nie ukończyły 18 lat,
  • zmagają się z chorobami skóry takimi jak zapalenie skóry, łuszczyca, deramatoza,
  • mają temperaturę, katar, kaszel,
  • cierpią na nadwrażliwość niektórych obszarów ciała,
  • mają predyspozycje do jakichkolwiek objawów alergicznych.

Pamiętaj, że wykonanie tatuażu to poważna decyzja. Przed zdecydowaniem się na niego upewnij się czy nie masz alergii na którykolwiek składnik tuszu. Wykonaj odpowiednie testy oraz wybierz sprawdzonego i doświadczonego tatuażystę. 

 

Źródło:

pol.highwayhealthpractice.com/allergija-na-tatuirovku.html

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x