Pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego szałwia lekarska jest stosowana nie tylko jako przyprawa wzbogacająca smak potraw, ale również jako tajemniczy składnik do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych. Szałwia jest też jedną z najpopularniejszych roślin leczniczych, jakie wykorzystuje się przy leczeniu różnych dolegliwości. Odpowiednio przygotowana herbatka z szałwii skutecznie pobudzi organizm do produkcji soków trawiennych, a usta przepłukane naparem z zioła będą wolne od aft i pleśniawek. Sprawdź, jaki jest skład i właściwości szałwii leczniczej, a także jakie znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej.

Szałwia, szałwia lekarska, szałwia hiszpańska, szałwia omszona – czym się różnią różne rodzaje szałwii?

Łacińska nazwa szałwii (Salvia officinalis L.) wywodzi się od słowa salvus oznaczającego zdrowie lub od słowa salvo, które dokładnie znaczy „leczyć” i „ratować”. Szałwia lekarska to gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych. Jest to półkrzew. Okres kwitnienia przypada na maj i czerwiec. Roślina szczególnie upodobała sobie słoneczne zbocza i skały oraz wszystkie te tereny, gdzie jest w miarę wilgotno. Jedną z odmian szałwii lekarskiej jest szałwia muszkatołowa, która kwitnie na niebiesko lub czerwono. Szałwia hiszpańska, zwana też chia pochodzi z centralnej i południowej części Meksyku, jak również uprawa szałwii ma miejsce w Gwatemali. Podobnie jak inne rodzaje, służy do przygotowywania odżywczych napojów i żywności. Zalicza się ją do grona superfoods, czyli wyjątkowo odżywczych produktów spożywczych. Wywodząca się z południowej, środkowej i wschodniej Europy szałwia omszona nie nadaje się do spożywania, jest uprawiana wyłącznie jako roślina ozdobna, podobnie zresztą jak szałwia błyszcząca. Jest jeszcze szałwia łąkowa mająca co prawda mniejsze znaczenie niż szałwia lekarska, ale dobrze sprawdzająca się jako środek dezynfekujący. Wydawać by się mogło, że szałwia to roślina zdrowotna i ogólnodostępna, jednak jest od tego jeden wyjątek – szałwia wieszcza. Została ona uznana za nielegalny środek odurzający i w Polsce jej kupić nie można.

szałwia lekarska, właściwości Szałwia lekarska zastosowanie

Zbawienne właściwości szałwii lekarskiej doceniają matki podczas kończącego się okresu karmienia piersią. Wiele kobiet ma niemały problem z powstrzymaniem produkcji i wypływu pokarmu, a picie co najmniej 2 szklanek dziennie ciepłego naparu z liści szałwii sprawia, że już po tygodniu problemy ustępują jak ręką odjął. Trzeba pamiętać, że zbyt duża ilość pokarmu może spowodować zapaleniem piersi, dlatego jego gromadzenia w żadnym wypadku nie można lekceważyć. Szałwia nie jest droga, a pozwoli szybko i skutecznie powstrzymać laktację.

Nie da się ukryć, że szałwia lekarska jest szczególnie doceniana przez kobiety w trudnym dla nich czasie. Obecne w szałwii fitoestrogeny, garbniki i olejek eteryczny, wykazują działanie rozkurczowe i przeciwzapalne, dlatego pomagają w miarę możliwości wyregulować obfite miesiączki i zdecydowanie zmniejszyć towarzyszące im dolegliwości bólowe. Szałwia herbata jest niezastąpionym remedium w okresie menopauzy, gdyż eliminuje uderzenia gorąca i minimalizuje pocenie się. Dodatkowo pozwala unormować nastrój i pozbyć się bezsenności. Szałwia w ciąży ukoi nerwy i pozwoli pozbyć się uporczywych nudności.

Szałwia lekarska ma także dobroczynny wpływ na skórę. Obecny w niej olejek eteryczny i flawonoidy są szczególnie doceniane przez osoby mające problemy z wypryskami, trądzikiem, łuszczycą i grzybicą. Bardzo często spotkać się można z kremami i balsamami z szałwią w składzie dedykowanymi kobietom w średnim wieku, które pragną opóźnić procesy starzenia się skóry i powstawania zmarszczek.

Dosyć wstydliwym problemem dokuczającym wielu osobom jest nadmierna potliwość. Ciężko jest znaleźć złoty środek, który mógłby jej zaradzić. Szałwia lekarska świetnie radzi sobie z nadmierną potliwością będącą skutkiem wielu chorób, takich jak nadczynność tarczycy, nerwica czy gorączka. W dodatku szałwia działa antyseptycznie i grzybobójczo, więc może zahamować rozmnażanie się bakterii przyczyniających się do wystąpienia infekcji.

Właściwości różnych rodzajów szałwii

Zaglądając w skład szałwii można przekonać się, że ma ona w sobie wiele składników wykazujących pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Najpopularniejszym i zarazem najczęściej wykorzystywanym jest olejek eteryczny sprawiający, że roślina charakterystycznie pachnie. Prócz tego w liściach znajdują się bogate pokłady witamin m.in. A, B i C oraz minerałów, w tym wapnia, magnezu, żelaza i potasu.

Jedną z najsilniejszych właściwości leczniczych szałwii jest pobudzenie organizmu do produkcji soków trawiennych, dzięki czemu picie herbaty z niej wspiera pracę całego układu trawiennego. Dzięki niej pozbędziesz się niestrawności i uciążliwych wzdęć, które sprawiają dyskomfort w wielu codziennych sytuacjach. Ma właściwości rozkurczowe, więc zwalczy ból brzucha podczas miesiączki. Skutecznie obniży poziom cukru we krwi. Jeśli szałwia na stałe zagości w Twojej diecie to dzięki niej pobudzisz swój apetyt. Jej przyjmowanie zaleca się osobom mającym problemy z jedzeniem odpowiedniej ilości pokarmów. Szałwia na włosy zniszczone widocznie poprawi ich kondycję i nada blasku, jakiego do tej pory im brakowało.

Jak działa szałwia lekarska?

– zapobiega nadmiernemu poceniu się

– działa przeciwzapalnie

– pomaga na dolegliwości żołądkowe

– wykazuje właściwości dezynfekujące

– działa przeciwcukrzycowo

– zwalcza problemy menstruacyjne

– pozwala pozbyć się bóli miesiączkowych

– przyspiesza gojenie się ran

– działa bakteriobójczo

– ma właściwości ściągające

– jest środkiem uspokajającym

– ma działanie przeciwdrgawkowe i przeciwzapalne

– pozwala pozbyć się niestrawności i gazów jelitowych

– można nią przemywać i oczyszczać oczy

szałwia lekarska, właściwości

Na co pomoże szałwia lekarska?

Szałwia pomoże z pewnością na bolące gardło i zęby. Szałwia lekarska hamuje procesy namnażania się bakterii Gram dodatnich i Gram ujemnych, które przyczyniają się do powstawania trudnych w leczeniu infekcji. Jej dobroczynne właściwości są szczególnie doceniane w stanach zapalnych jamy ustnej, kiedy to pleśniawki czy stany ropne nie dają nam normalnie funkcjonować. Doskwiera Ci ból zęba lub masz problemy z dziąsłem? Boli Cię gardło i nie wiesz jak pozbyć się choroby? Wystarczy, że kilka razy przepłukasz gardło i jamę ustną naparem z szałwii, a w mig pozbędziesz się przykrych dolegliwości.

Okazuje się również, że szybka do przygotowania i smaczna herbatka z szałwii może wspomóc pamięć na co najmniej kilka godzin. Dzięki niej łatwiej zapamiętasz niezbędne do zdania egzaminu informacje. Sposób ten powinni wypróbować przede wszystkim uczniowie i studenci uczący się na ostatnią chwilę, a także osoby pracujące intelektualnie. W tym przypadku wysoką skuteczność przynoszą także liście szałwii w tabletkach.

Szałwia do picia – jak podawać?

Najpopularniejszą formą przyjmowania szałwii jest przyrządzanie z niej naparu przeznaczonego do picia.

Herbata z szałwii

Szałwia herbata przygotowywana jest w proporcjach: 1-2 gramy suszu i szklanka wrzątku. Całość należy przykryć i odczekać 15 minut aż herbata się zaparzy, następnie pozbyć się fusów. W przypadku płukanek np. na gardło, należy dodać dwukrotnie więcej suszu niż do herbaty (więcej na temat zalet płynących z płukania gardła naparem z szałwii przeczytasz tutaj: Domowe sposoby na ból gardła). Szałwia do picia, w przypadku chęci ograniczenia nadmiernej potliwości, powinna być przyjmowana raz na trzy dni, bo przez taki czas jej działanie jest najbardziej efektywne. Na rezultaty kuracji nie trzeba długo czekać, gdyż można zaobserwować je już po upływie 2-3 godzin od momentu wypicia napoju. W innych przypadkach herbatę pije się wedle potrzeb, ale lepiej nie przekraczać dziennej porcji około 15 listków rośliny. Cała kuracja szałwią nie powinna trwać dłużej niż 4-6 tygodni, a później zaleca się przerwę. Przyjmowanie szałwii przez zbyt długi czas lub w zbyt dużych dawkach może doprowadzić do nudności, wymiotów, a nawet chwilowego otępienia. Z pozoru niegroźna roślina nierozsądnym może mocno dać się we znaki.

Zależy Ci na wzmocnieniu odporności podczas infekcji w sposób naturalny? Wejdź na healthprotector.pl i poznaj Pau D’Arco- roślinę, która zarówno zatroszczy się o Twój układ immunologiczny, jak i ukoi nerwy!

Źródło:
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/szalwia-lekarska-zastosowanie-dzialanie-i-wlasciwosci_42103.html
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/szalwia-na-nadmierna-potliwosc-bol-gardla-stany-zapalne-dziasel-biegun_37146.html
wymarzonyogrod.pl/zakladanie-ogrodu/ogrodek-ziolowy/szalwia-lekarska-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie-szalwi,136_3083.html

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x