Trądzik młodzieńczy to problem z którym boryka się wiele osób w wieku dojrzewania. Jego objawy znikają najczęściej wraz z wiekiem. Do jego powstania przyczyniają się zmiany hormonalne, ale nie tylko – zapraszamy do lektury.

Trądzik młodzieńczy – przyczyny

Za powstanie trądziku młodzieńczego odpowiadają przede wszystkim zmiany hormonalne. Podczas trwania okresu dojrzewania poziom androgenów we krwi wzrasta.

Duży poziom androgenów wpływa na pracę gruczołów łojowych, a także wystąpienie na skórze trądziku.

Ponadto do pojawienia się trądziku przyczynia się nieodpowiednia dieta. Głównie produkty zawierające zbyt duże ilości cukru czy fast foody sprzyjają jego powstawaniu.

Dieta uboga w tłuszcze roślinne oraz cynk ma również wpływ na pojawienie się trądziku.

Nieodpowiednia higiena czyli niedokładne oczyszczanie skóry twarzy powoduje zatykanie porów. To kolejne przyczyny trądziku młodzieńczego.

Warto również wiedzieć, że niekorzystnie na skórę działa opalanie. Powoduje ono, że skóra jest grubsza, a tym samym blokuje się swobodne ujście gruczołów łojowych.

U kogo najczęściej występuje trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy pojawia się u nastolatków pomiędzy 11-tym a 20-tym rokiem życia

Trądzik młodzieńczy – objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów trądziku młodzieńczego zalicza się zmiany skórne i łojotok.

Ponadto na skórze pojawiać się mogą:

  • zaskórniki,
  • ogniska zapalne,
  • zaczerwienienia,
  • krostki,
  • grudki.

Czasami na skórze pojawić się również mogą nacieki ropne, torbiele czy cysty.

Trądzik młodzieńczy – leczenie

Leczenie trądziku młodzieńczego różni się w zależności od stopnia nasilenia oraz rodzaju. Osoba z objawami trądziku młodzieńczego powinna udać się do lekarza specjalisty – dermatologa.

Powodem jego pojawienia są najczęściej zaburzenia zachodzące w organizmie, dlatego nie należy go bagatelizować.

Warto wiedzieć, że leki, które zastosuje się bez uprzedniej konsultacji z lekarzem powodować mogą zaczerwienienia. Stosowanie ich może nieść za sobą również liczne skutki uboczne.

Odpowiednie leczenie może natomiast zapobiec powstaniom przebarwień oraz blizn potrądzikowych.

Lekarz w przypadku zmian zaskórnikowych zaleca najczęściej stosowanie preparatów zewnętrznych. W przypadku, gdy zmiany te zmieniają się w zapalne grudki oraz kostki, przepisuje antybiotyki.

Czasami konieczne jest stosowanie izotretynoiny, która wykazuje przeciwzapalne oraz przeciwzaskórnikowe działanie. Zmniejsza ona również ilość bakterii oraz sebum.

Często osoby borykające się z młodzieńczym trądzikiem stosują również żele, maści czy kremy. Mają one na celu unormowanie pracy gruczołów, a także szybszą regenerację skóry.

Trądzik młodzieńczy – dieta

Osoby zmagające się z trądzikiem młodzieńczym powinny ograniczyć produkty bogate w tłuszcze trans, słodycze oraz fast foody. Dieta musi, więc zawierać produkty pełnowartościowe, naturalne i lekkostrawne.

Ponadto warto uzupełniać jadłospis o produkty bogate w błonnik pokarmowy. Wspomaga on skuteczne usuwanie z organizmu toksyn.

Dieta powinna być bogata głównie w:

  • pieczywo razowe,
  • brązowy ryż,
  • ciemne makarony,
  • gruboziarniste kasze,
  • płatki owsiane,
  • otręby pszenne.

Warto wiedzieć, że osoby borykające się z trądzikiem młodzieńczym do swojej diety powinny włączyć również suplementację witaminą C. Odgrywa ona bardzo ważną rolę podczas leczenia zmian skórnych.

Duże ilości witaminy C znajdują się również w czerwonej papryce, pomidorach, brokule, warzywach kapustnych, pomarańczach, cytrynach, truskawkach.

Osoby zmagające się z trądzikiem młodzieńczym mogą wprowadzić do swojej diety następujące zasady:

  • nie kupuj przetworzonych produktów, wybieraj te naturalne i przetworzone jak najmniej,
  • wyeliminuj lub ogranicz ostre przyprawy, czekoladę, alkohol, kakao,
  • do swojej diety wprowadź produkty bogate w witaminy A, E, B, cynk, błonnik– wspomagają one regenerację cery,
  • pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody. Do jednych z głównych przyczyn tworzenia się trądziku należą zablokowane pory. Zatrzymują one wewnątrz skóry łój oraz zanieczyszczenia, które stają się pożywką dla bakterii. Picie dużej ilości wody może temu zapobiec.

Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy

Leczenie trądziku młodzieńczego można wspomóc domowymi sposobami. Osoby zmagające się z tym problemem mogą wypróbować następujące sposoby:

  1. Domowy tonik: 

    Zetrzyj na tarce ogórka, a następnie wymieszaj go wraz z wodą mineralną. W tak przygotowanym domowym toniku zamocz wacik, a następnie przemyj nim twarz. 

  2. Domowa maseczka: Do miski dodaj 4-5 łyżek płatków owsianych, 5 łyżek wody, 1 łyżkę mleka, 1 łyżkę miodu. Wszystkie składniki wymieszaj.

    W momencie, kiedy płatki zgęstnieją nałóż je na wybrane okolice ciała. 

    Tak przygotowaną maseczkę zostaw na skórze przez około 10 minut. Następnie spłucz letnią wodą.


Źródła

http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-skory,tradzik-mlodzienczy—leczenie-domowymi-sposobami–co-to-jest-,artykul,1697641.html

https://www.laroche-posay.pl/artykul/dobry-sposob-na-tradzik-mlodzienczy-sprawdz-nasze-sposoby/a31956.aspx

https://enel.pl/enelzdrowie/rozwoj-dziecka/tradzik-mlodzienczy-u-dziecka-dowiedz-sie-jak-skutecznie-pozbyc-sie-tradziku

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x