Papryka chilli to jedno z najbardziej ostrych warzyw. Sprawia, że potrawy nabierają wyjątkowego smaku, a my możemy odczuć jej pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Odmiany
Nie każdy wie, że popularna papryczka ma kilka odmian. Należą do nich:
7 pot Brain Strain – jej owoce są niezwykle ostre oraz aromatyczne. Nazwa 7 pot wzięła się od tego, że podobno 1 papryczką zaostrzyć można 7 garnków gulaszu, a drugi człon nazwy Brain Strain pochodzi z charakterystycznie pomarszczonej skórki.
7 pot Douglah – charakteryzuje się intensywnym smakiem oraz pięknym czekoladowym kolorem.
7pot Primo Yellow – jest ona niezwykle plenna oraz mało wymagająca. W smaku jest natomiast ostra oraz posiada kwiatowy aromat.
Bhut Jolokia – to jedna z najbardziej ostrych papryk. W 2017 roku została zapisana w Księdze Rekordów Guinesssa.
Habanero Chocolate – zaliczana jest do jednych z najbardziej smacznych odmian Habanero. Dzięki niepowtarzalnemu kolorowi jest niezwykle atrakcyjna.
Carolina Reaper – to aktualnie najostrzejsza papryka na świecie. Po jej rozkrojeniu pokazują się kropelki kapsaicyny.
Trinidad moruga scorpion – jest drugą pod względem ostrości papryki chilli na świecie. Posiada przyjemny owocowy aromat. Buduje on ostrość w ustach oraz pozostaje w nich bardzo długo.
Piri – piri – to jedna z najbardziej popularnych odmian doniczkowych papryczki chilli. Jest łatwa w uprawie.
Peter Pepper – charakteryzuje się ciekawym kształtem. Jest bardzo plenna oraz łatwa w uprawie.
Pasilla Baijo – cechuje ją umiarkowana ostrość.
Właściwości odżywcze
Papryczka chilli zawiera witaminy takie jak witamina A,witamina B6 czy witamina C. Do składników mineralnych znajdujących się w niej należy magnez, wapń, żelazo, potas.
Ponadto zawiera jedynie 39 kcal w 100g.
Właściwości lecznicze
Papryczka chilli cieszy się dużą popularnością ze względu na to, że wykazuje liczne właściwości lecznicze. Należą do nich:
zapobieganie zakrzepom krwi – papryka chilli zawiera kapsaicynę, która sprawia, że w żyłach nie zbierają się zakrzepy krwi. Dzięki jej spożywaniu można zmniejszyć ryzyko zakrzepów krwi. Zmniejsza również poziom cholesterolu i pobudza krążenie krwi.
pomoc w zwalczeniu przeziębienia – papryczka chilli zawiera witaminę C, która wzmacnia układ odpornościowy. Słynie ze swoich rozgrzewających właściwości.
działanie przeciwbólowe – papryczka chilli posiada substancje dzięki, którym działa przeciwbólowo. Wykazuje pozytywny wpływ na bóle reumatyczne, ból gardła i brzucha. Rozgrzewa też mięśnie i stawy.
Przeciwwskazania
Papryczki chilli nie powinny jeść osoby zmagające się z chorobami układu pokarmowego oraz trawiennego. Pikantne składniki, które zawiera ta papryczka powodować mogą bóle brzucha, zgagę, wzdęcia.
Zjedzenie papryczki chilli nasilić może również wrzody żołądka.
Jak przechowywać papryczki chilli i kiedy tracą wartości odżywcze?
Jeśli chcemy, aby nasze papryczki dłużej zachowały świeżość możemy przechowywać je w słoiku. Najpierw należy je wyszorować, następnie osuszyć papierowym ręcznikiem oraz upchać do małych słoików oraz zalać oliwą z oliwek.
Papryczka chilli na odchudzanie
Dodawanie papryczki chilli do posiłków może być świetnym uzupełnieniem diety odchudzającej. Wynika to z działania kapsaicyny, którą zawiera ta ostra papryka.
Kapsaicyna podwyższa poziom przemiany materii oraz wydatku energetycznego. Wydatek energetyczny wzrasta około 50 – krotnie dziennie już po 30 minutach od strawienia papryczki.
Ponadto zwiększa spalanie tkanki tłuszczowej i prowadzi do przekształcania niezdrowego tłuszczu białego w zdrowszy dla naszego zdrowia – brązowy. Zalecane jest spożywanie papryczki chilli przed wysiłkiem fizycznym, ponieważ zwiększa efekt spalania tkanki tłuszczowej.
Dlaczego papryczka chilli jest taka ostra?
Za ostrość papryki chilli odpowiada kapsaicyna. Substancja ta wytwarzana jest jako ochrona – aby nie dobierały się do niej zwierzęta.
Kapsaicyna powoduje uczucie gorąca oraz pieczenia w jamie ustnej. Z tego powodu, jeśli spożyje się zbyt ostrą potrawę, aby zneutralizować nieprzyjemne uczucie pieczenia można wypić pełnotłuste mleko lub zjeść pełnotłusty jogurt.
W jakiej postaci najlepiej spożywać paprykę chilli?
Papryczkę chilli najlepiej spożywać surową, ponieważ obróbka termiczna może pozbawić ją wielu cennych wartości odżywczych.
Uprawa chilli w domu
Nasiona papryki chilli należy wysiewać od połowy lutego do połowy marca. Przed wysiewem powinno się je namoczyć przez 24 godziny w wodzie.
Nasiona papryczki chilli wysiewa się do doniczek po 2-3 sztuki w punkcie, na głębokość 0,5 cm. Najlepsza do tego jest ziemia kompostowa.
Podłoże trzeba utrzymywać przez cały czas lekko wilgotne oraz zwilżać je letnia wodą.
W czasie kiełkowania papryczki należy utrzymywać temperaturę w granicach 20-26 stopni C.
Po upływie około 3 tygodni sadzonki trzeba przesadzić do większych doniczek.
Doniczki najlepiej trzymać na parapecie południowo – zachodniego okna.
Ciekawostki na temat chilli
Chilli chilli nie równe
Istnieje kilka odmian papryczki chilli. Najostrzejsza z nich ma około 1,5 mln SHU, a na poziomie 5 mln znajduje się gaz pieprzowy, natomiast na poziomie 15 mln jest kapsaicyna.
Popijanie chilli wodą
Popijanie papryczki chilli wodą to bardzo zły pomysł, ponieważ jak się okazuje, na uśmierzenie uczucia pieczenia po zjedzeniu papryczki chilli najlepsze jest wypicie szklanki mleka czy jogurtu naturalnego.
Oryginalna Bożonarodzeniowa ozdoba
W meksyku zamiast zakładania na choinkę bombek, łańcuchów i światełek Meksykanie wieszają na swoich drzewkach papryczki chilli.
Papryczki shishito
Do jednej z odmian papryczek chilli zalicza się papryczki shishito. 1 z 10 papryczek jest tak ostra, że jej zjedzenie jest prawie niemożliwe. Wykorzystują to Japończycy do zabawy o nazwie paprykowa ruletka.
Źródło:
https://www.zajadam.pl/wartosci-odzywcze/papryka-chilli