Post sponsorowany

Ból gardła to jedna z częstszych przypadłości, czasami pojawiająca się samodzielnie, a czasami – jako objaw towarzyszący infekcji wirusowej lub bakteryjnej… lub jeszcze innej. Warto bowiem wiedzieć, że przypadłość ta może mieć różne przyczyny, które wpływają na różnice w przebiegu bólu gardła, jego objawy, a także determinują sposób leczenia. Trzeba je więc poznać, by umieć wyróżnić między nimi najistotniejsze różnice.

Najczęstszy przypadek – ból gardła spowodowany przez wirusy

Większość przypadków bólu gardła to problemy spowodowane przez wirusy. Zwłaszcza w okresie jesieni i zimy nietrudno narazić się na ich działanie, gdyż nie tylko znajduje się ich wokół wiele w wydychanym przez zarażonych powietrzu, ale też częściej ma się kontakt ze skupiskami ludzi w zamkniętych pomieszczeniach. Wirusowe zapalenie gardła może wystąpić samodzielnie bądź wraz z na przykład grypą. Co ciekawe, w przypadku tego rodzaju infekcji ból gardła może pojawić się nagle lub też zakażenie może rozwijać się powoli, dając o sobie znać początkowo na przykład drapaniem i chrypką, które utrzymują się przez kilka dni, a następne przechodzą w coraz silniejszy ból gardła. Leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów, czyli stosowaniu środków zmniejszających ból i obrzęk. Jeśli ból gardła jest objawem towarzyszącym infekcji, można sięgnąć po ogólnie działający lek, który nie tylko usunie ból gardła, ale też inne objawy choroby.

Infekcja wywołana przez bakterie

Infekcje tego rodzaju pojawiają się nieco rzadziej niż ból gardła wywołany przez wirusy. Bakterie atakują gardło zwykle w następstwie przebytej infekcji wirusowej, gdyż w jej wyniku błony śluzowe gardła są znacznie osłabione i podatne na działanie bakterii. Prócz bólu gardła, zwykle pojawia się też jego obrzęk, a także charakterystyczny biały nalot na gardle i migdałkach, może także wystąpić gorączka, a nawet nudności i wymioty, zwłaszcza u dzieci. Niestety, taka infekcja może także być wstępem do anginy, dlatego stanu tego nie można bagatelizować. Infekcje bakteryjne leczy się najczęściej antybiotykami. Dowiedź się więcej o anginie z artykułu na stronie http://febrisan.pl/porady/zapalenie-gardla-angina/

Ból gardła spowodowany przez grzyby i pierwotniaki

Takie infekcje zdarzają się zdecydowanie rzadko, nie można ich jednak wykluczyć, zwłaszcza gdy wcześniej stosowało się antybiotyki i kuracja taka trwała dłuższy czas. Antybiotykoterapia prowadzi do wyjałowienia organizmu, także jeśli chodzi o błony śluzówkę gardła, co oznacza, że zabija także pożyteczne bakterie, które w tym przypadku chronią przed negatywnym wpływem grzybów bytujących naturalnie w śluzówce.

Również zakażenie pierwotniakami spowodowane jest przez znaczny spadek odporności organizmu czy też jego duże osłabienie. Infekcjom takim towarzyszy nie tylko ból gardła, ale też wysuszenie jego śluzówki. Leczenie tego rodzaju problemów opiera się przede wszystkim na stosowaniu miejscowo działających środków na ból gardła i nawilżających śluzówkę, w niektórych przypadkach jednak konieczne jest także stosowanie leków przeciwgrzybicznych o działaniu ogólnoustrojowym, które eliminują grzyby z organizmu.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x