Czym się różni infekcja wirusowa od bakteryjnej?

Każda choroba, którą możemy się zarazić jest powodowana przez wirusy, bakterie, grzyby lub też pasożyty. Najczęściej spotyka się infekcje wywołane wirusem lub bakterią, jednak niejednokrotnie bardzo trudno odróżnić jedną przyczynę od drugiej, ponieważ objawy każdej z nich nie są charakterystyczne i trudno jednoznacznie postawić diagnozę. Jak wiadomo, właśnie od diagnozy zależy sposób leczenia i dalszego postępowania medycznego.

Wirusy i bakterie posiadają inną budowę, biologię oraz w różny sposób wchodzą w interakcje z organizmem człowieka. Mimo to, rozpoznanie przyczyny bywa problematyczne, ponieważ objawy są inne niż schematyczne lub ich natężenie jasno nie wskazuje na jedną czy drugą opcję.

Poniżej podajemy kilka najważniejszych wytycznych, na które warto zwrócić uwagę przy odróżnieniu infekcji wirusowej od bakteryjnej.

Infekcje wirusowe

Jak długo trwa i jakie są objawy infekcji wirusowej?

Infekcje spowodowane przez wirusy odczuwa się jako lżejsze niż bakteryjne. Czas ich trwania jest różny – od kilku do nawet 10 dni lub więcej. Pierwsze 2-3 doby są szczególnie trudne, ponieważ nasilenie objawów jest wtedy największe. W tym okresie jest również najwyższe prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem od osoby chorej.

Najczęstsze objawy infekcji wirusowych to:

  • osłabienie i ogólne złe samopoczucie
  • ból głowy (często w okolicy czoła i gałek ocznych)
  • bolące stawy i mięśnie
  • dreszcze
  • gorączka lub stan podgorączkowy
  • wodnisty katar
  • ból gardła
  • suchy kaszel
  • zapalenie spojówek
  • powiększone węzły chłonne
  • zmniejszenie lub brak apetytu.

Leczenie infekcji wirusowych

Leczenie jest przede wszystkim objawowe, gdyż infekcje wirusowe ustępują samoistnie po około 3-10 dniach. Najczęściej stosowane są leki obniżające temperaturę, przeciwbólowe, przeciwzapalne, krople do nosa, tabletki łagodzące ból gardła i preparaty na kaszel. Może on jednak utrzymywać się nawet do kilku tygodni. Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu oraz odpoczynek.

Infekcje bakteryjne

Jak długo trwa i jakie są objawy infekcji bakteryjnej?

W porównaniu do zakażenia wirusowego, bakteryjne bardziej daje się we znaki, a także trwa dłużej – nierzadko te fakty bywają kryterium rozróżnienia. Warto też wspomnieć, że infekcja bakteryjna może nastąpić bezpośrednio po wirusowej. Jest to spowodowane osłabieniem organizmu przez wirusy, więc gdy napotyka on na bakterie, z łatwością sieją spustoszenie w naszym zdrowiu. Stan chorego pogarsza się, a leczenie znacznie przedłuża. Następuje wzrost temperatury, często powyżej 38 st. C i spadek ciśnienia tętniczego.

Leczenie infekcji bakteryjnych

Leczenie infekcji wywołanych bakteriami polega najczęściej na antybiotykoterapii, która w przypadku leczenia infekcji wirusowych jest bezużyteczna i nieskuteczna. Z powodu trudnego rozpoznania czy choroba jest spowodowana wirusami, czy też bakteriami, znana jest sytuacja przepisywania antybiotyku na infekcje wirusowe co jest szkodliwe dla zdrowia. Należy pamiętać, że przy kuracji antybiotykiem trzeba również przyjmować preparaty osłonowe dbające o naszą florę bakteryjną w układzie pokarmowym – probiotyki.

antybiogram

Antybiogram – test na konieczność antybiotyku

Infekcję wirusową od bakteryjnej jest trudno bezbłędnie odróżnić zwłaszcza w pierwszych dniach rozwoju choroby. By niepotrzebnie nie faszerować się antybiotykiem, z pomocą przychodzi antybiogram – badanie mikrobiologiczne potwierdzające przyczynę infekcji – wirusy lub bakterie. Co więcej, dzięki antybiogramowi dowiemy się, jaki rodzaj antybiotyku będzie najskuteczniejszy w danym przypadku co oznacza skuteczne i właściwe leczenie.

Przyjmowanie antybiotyków, często bez potrzeby zdarza się coraz częściej, co skutkuje niejednokrotnie uodparnieniem się bakterii na leki. Przez to leczenie wydłuża się, a układ pokarmowy zostaje nadwyrężony. Mimo że antybiogram nie daje 100% pewności dopasowania antybiotyku do bakterii, prawdopodobieństwo odpowiedniego leczenia znacznie wzrasta – zaoszczędza pacjentowi i czasu, i zdrowia, które może zostać nadwyrężone nie tylko przez chorobę, ale i przez nietrafioną antybiotykoterapię.

Chcesz poznać naturalne antybiotyki? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

acerola

Naturalne sposoby na szybszy powrót do zdrowia

Acerola – naturalna witamina C

Inaczej zwana malpigią granatolistną lub wiśnią barbadoską jest jednym z najbogatszych źródeł witaminy C – już mała dawka pokrywa dzienne zapotrzebowanie na tą witaminę. Dzięki temu skutecznie wzmacnia układ immunologiczny, a także przyspiesza powrót do zdrowia. W okresach wzmożonej zachorowalności pomoże w uniknięciu choroby, a jeśli zachorujemy, sprawi, że szybciej odzyskamy energię i siłę.

Acerola jest polecana również osobom z chorobami krążenia i wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Przeciwdziała m. in. miażdżycy, stwardnieniu tętnic, powstawaniu skrzepów krwi i obniża poziom złego cholesterolu. Poprawia funkcjonowanie układu nerwowego. Zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia oraz stres oksydacyjny, dzięki czemu spowalnia starzenie się komórek.

Graviola

Graviola czyli flaszowiec miękkociernisty ma działanie przeciwwirusowe, a więc pomoże w szybszym powrocie do formy mimo jedynie objawowego leczenia infekcji wirusowej. Ponadto, posiada właściwości zmniejszające dolegliwości bólowe, jest stosowana w przypadku biegunki, gorączki, reumatyzmu czy problemów z wątrobą.

Graviola jest polecana osobom chorym na cukrzycę – obniża poziom cukru we krwi oraz ochrania komórki beta trzustki produkujące insulinę. Może wspomóc leczenie wrzodów żołądka i zapobiec im, gdy osoba znajduje się w grupie ryzyka.

Bardzo ważnym faktem jest, że roślina ta może mieć właściwości niszczące komórki rakowe. Wykazały to badania laboratoryjne, jednak nie wiadomo jak silne jest to działanie w porównaniu do chemioterapii. Warto dodać, że wyciąg z liści gravioli może być środkiem na raka płuc.

Reishi

Grzyb ten nazywany na Dalekim Wschodzie “rośliną nieśmiertelności” jest skarbnicą składników odżywczych. Zawiera polisacharyd beta-D-glukanu, który przyczynia się do namnażania makrofagów i limfocytów. Oba rodzaje komórek są kluczowe dla odpowiedniej pracy układu immunologicznego.

Trójterpeny pomagają obniżyć poziom cukru oraz cholesterolu we krwi, a więc sprzyjają zapobieganiu najbardziej powszechnym chorobom cywilizacyjnym – miażdżycy i cukrzycy. Co więcej, łagodzi objawy alergii i poprawia funkcje wątroby.

Podobnie jak graviola, zmniejsza namnażanie się komórek nowotworowych i pomaga w leczeniu zwłaszcza raka prostaty.

 

Wróć do zdrowia w trybie natychmiastowym!

Źródła

wylecz.to/pl/choroby/uklad-oddechowy/jak-odroznic-infekcje-wirusowa-od-bakteryjnej.html
zdrowie.tvn.pl/a/najczestsze-choroby-bakteryjne-czlowieka-przyczyny-objawy-i-leczenie
zdrowie.tvn.pl/a/infekcja-wirusowa-u-dziecka-i-doroslego-ile-trwa-i-jakie-daje-objawy
poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/badania/antybiogram-przed-leczeniem-antybiotykiem-jak-czytac-wynik-antybiogram_42004.html
diagnozujmy.pl/reishi/
diagnozujmy.pl/acerola/
diagnozujmy.pl/flaszowiec-miekkociernisty/

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x