Lawenda jest rośliną o wszechstronnym zastosowaniu. Często pełni funkcje ozdobne, ciekawie urozmaicając ogrody.
Nie każdy jednak wie o jej licznych właściwościach zdrowotnych – pomaga w leczeniu wielu chorób.
Lawenda – co to za roślina?
Lawenda jest rośliną, która należy do rodziny jasnowatych. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego. Jej uprawa jest niezwykle popularna w Chorwacji oraz Prowansji. Rośnie na ciepłych oraz słonecznych stanowiskach.
W Polsce ze względu na warunki klimatyczne jej uprawa jest znacznie utrudniona. Istnieje, jednak odmiana lawendy – lawenda wąskolistna – którą można uprawiać u nas w kraju.
Lawenda jest półkrzewem. Jej pędy osiągają od 20 do 100 cm. Liście lawendy są zazwyczaj pokryte cienkimi albo gruczołkowatymi włoskami, które zawierają olejki eteryczne. Kwiaty tej rośliny mają zazwyczaj fioletową barwę.
Lawenda występuje w około 50 gatunkach. Najczęściej uprawianą odmianą w Polsce jest lawenda wąskolistna, która nazywana jest również lekarską.
Lawenda – właściwości
Lawenda przede wszystkim wykazuje właściwości uspokajające oraz wyciszające. Ponadto działa bakteriobójczo oraz antyseptycznie. Dzięki niej zatrzymuje się rozwój flory bakteryjnej.
Lawenda wykazuje również działanie antyreumatyczne oraz znieczulające. Przyczynia się również do zwiększenia wydzielania soków trawiennych. Roślina ta nasila ruchy perystaltyczne jelit.
Lawenda działa pozytywnie na pracę wątroby. Wpływa również korzystnie na pracę serca.
Ponadto podnosi ona odporność organizmu.
Lawenda wykorzystywana jest również na dolegliwości związane ze skórą. Roślina ta rozszerza naczynka włosowate oraz działa przeciwbólowo.
Ponadto lawenda przyspiesza regenerację naskórka, a także działa przeciwtrądzikowo.
Warto również wiedzieć, że lawenda wykazuje działanie kojące na układ pokarmowy. Działa również uspokajająco, wpływa na poprawę jakości snu.
Lawenda – jak można ją wykorzystać?
Lawenda wykorzystywana jest jako roślina lecznicza. Stosuje się ją przede wszystkim w celach:
- pobudzenia układu krążenia,
- wzmocnienia systemu nerwowego,
- uśmierzenia bólu,
- uspokajających,
- polepszenia pracy układu pokarmowego.
Lawenda znajduje swoje zastosowanie również w kosmetyce. Stanowi składnik wielu produktów, takich jak na przykład toniku dla wrażliwej oraz delikatnej skóry.
Ponadto znajduje się ona w perfumach, płynach do kąpieli, mydłach, kremach oraz maseczkach do twarzy.
Lawendę wykorzystać można również w kuchni. Idealnie nadaje się do przyprawiania mięs oraz warzyw. Jest ona składnikiem ziół prowansalskich.
Lawenda często znajduje się również w herbatach oraz syropach.
Co więcej, to roślina ozdobna jak i miododajna.
Ponadto lawenda odstrasza mole, wołki zbożowe oraz mszyce. W tym celu wystarczy zawiesić w domu czy też w szafie zapachową torebkę z tą rośliną.
Lawenda – Jak można ją wyhodować?
Lawendę wyhodować można w domu. Warto wiedzieć, że lubi ona ciepło i dlatego, gdy posadzimy już ją w doniczce albo skrzynce należy zadbać o odpowiednio nasłonecznione miejsce.
Kolejną bardzo ważną rzeczą jest wybór donicy lub skrzyni. Przede wszystkim powinna być ona duża oraz szeroka – dzięki temu korzenie będą miały swobodę.
Należy zwrócić również uwagę na wybór ziemi. Powinna być ona żyzna, przepuszczalna oraz wapienna.
Taka ziemia musi być systematycznie podlewana. Nie można, jednak jej przelać. Należy robić to dopiero wtedy, gdy ziemia wyschnie, ale nie będzie przesuszona. Nie można zapominać również o drenowaniu ziemi.
Lawendę można wystawiać latem na słoneczny balkon.
Kolejną ważną rzeczą w hodowli lawendy jest to, że nie można przycinać jej przed zimą. Z tym procesem należy zaczekać do wiosny. Dzięki temu nie puści ona przed wcześnie pędów, a także nie rozkrzewi się za bardzo.
Lawenda to roślina o licznych zastosowaniach. Pomaga przy różnych schorzeniach, a także działa zbawiennie na wrażliwą skórę. Ponadto może urozmaicić codziennie potrawy. Wykorzystywana jest również często na pozbycie się z mieszkania moli.
Źródła
https://bonavita.pl/lawenda-roslina-o-leczniczych-wlasciwosciach-i-wszechstronnym-zastosowaniu
https://www.weranda.pl/ogrody/rosliny/jak-uprawiac-lawende-w-domu
https://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/uprawa-lawendy-id757.html