Luteina to naturalny składnik roślin. Należy do grupy związków karotenoidów. Substancja ta wykazuje liczne właściwości antyoksydacyjne.
Ponadto jest potoczną nazwą progesteronu – hormonu niezwykle ważnego dla utrzymania ciąży.
Luteina jest również związkiem występującym jako żółty barwnik, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania oczu.
Luteina – co to za substancja?
Luteina jest substancją, którą syntetyzują wyłącznie rośliny. Znaleźć ją można przede wszystkim w:
– zielonych liściach warzyw,
– warzywach o żółtym oraz pomarańczowym zabarwieniu.
Luteina należy do karotenoidów czyli naturalnych barwników roślinnych. Substancja ta niezwykle dobrze rozpuszcza się w tłuszczach.
Luteina jest również potoczną nazwą progesteronu – hormonu płciowego kobiet. Jej odpowiedni poziom w organizmie jest niezwykle ważny. Umożliwia zapłodnienie, podtrzymanie ciąży oraz laktację.
W naszych organizmach luteina gromadzi się również w soczewce oka oraz centralnej części siatkówki – w plamce żółtej. Pełni tam funkcję silnego antyoksydantu oraz filtruje wysokoenergetyczne światło niebieskie.
Spotkać również ją możemy pod postacią syntetycznego leku zawierającego progesteron. Jest dostępny jako luteina dopochwowa lub luteina podjęzykowa.
Luteina – właściwości
Luteina w organizmie kobiety jest wytwarzana przez lutealne komórki ciałka żółtego w jajnikach, a także łożysko w czasie trwania ciąży. Jej wytwarzanie oraz rola jest związana z cyklem miesięcznym.
W przypadku, kiedy dojdzie do zapłodnienia, ułatwia zagnieżdżanie się zarodka w błonie śluzowej macicy, a także utrzymywanie ciąży.
Luteina przygotowuje macicę do zagnieżdżenia się w niej komórki jajowej. Kiedy komórka jajowa zagnieździ się w macicy luteina pomaga ją utrzymać. Pełni tę rolę do momentu, gdy łożysko przejmie funkcję wytwarzania tego hormonu.
Luteina jest również żółtym barwnikiem znajdującym się w gałce ocznej. Filtruje światło niebieskie oraz chroni plamkę żółtą przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki.
Ponadto dostarczanie jej odpowiedniej ilości do organizmu wpływa na poprawę ostrości widzenia. Przeciwdziała ona również powstawaniu zaćmy i zwyrodnienia barwnikowego siatkówki.
Luteina zapobiega rozwojowi chorób układu krążenia oraz udarów. Wyższy poziom tej substancji w organizmie chroni przed wczesną miażdżycą tętnic.
Ponadto luteina przeciwdziała powstawaniu nowotworów. Według badań przeprowadzonych w USA spożywanie karotenoidów zmniejsza ryzyko zachorowania na raka płuc.
Luteina wpływa również na zdrowie skóry. Zwiększa jej nawodnienie oraz elastyczność.
Luteina – na co pomaga?
Tabletki z luteiną są stosowane w przypadku problemów z miesiączkowaniem, krwawieniem nieregularnym oraz plamieniem między miesiączkowym. Lekarz zazwyczaj zaleca stosowanie ich około 5 dni.
Kuracja ta podnosi poziom luteiny w organizmie. Po odstawieniu tabletek z luteiną jej stężenie spada, a miesiączka pojawia się.
Luteina przywraca naturalny rytm hormonalny organizmu.
Ponadto jest stosowana przy występowaniu chorób oczu. Opóźnia proces zwyrodnienia plamki żółtej.
Ponadto przeciwdziała tworzeniu się zaćmy, a także zwyrodnieniu barwnikowemu siatkówki.
Stosowanie luteiny polecane jest przy retiopatii cukrzycowej. Luteina pomaga również na tzw. „zmęczone” oczy osób, które spędzają dużo czasu przed monitorem komputera.
Luteina – nadmiar w organizmie
Odpowiedni poziom luteiny w organizmie jest niezwykle ważny. Jej nadmiar bądź niedobór może być niebezpieczny dla zdrowia. Warto,więc przeprowadzić odpowiednie badania, żeby dowiedzieć się, jaki mamy jej poziom w organizmie.
Należy do niego badanie krwi. Kobiety powinny pamiętać, aby przeprowadzić je w siódmym albo ósmym dniu po owulacji.
Ponadto należy pamiętać, że poziom progesteronu w ciągu doby jest nie stabilny. Z tego powodu zaleca się pobranie dwóch próbek krwi.
Nadmiar progesteronu oprócz ciąży mnogiej może oznaczać:
– torbiele na jajnikach,
– zaśniad groniasty,
– nieprawidłową pracę nadnerczy.
Objawami nadmiaru progesteronu mogą być natomiast silne obrzęki nóg, pojawienie się żylaków, zaparcia oraz wzdęcia. Pojawić się też mogą przebarwienia na twarzy.
Luteina – niedobór w organizmie
Problem niedoboru luteiny dotyka przede wszystkim osoby starsze, palące papierosy, pijące zbyt duże ilości alkoholu i otyłe. Z jej niedoborami zmagają się często osoby które chorowały na zwyrodnienie plamki żółtej, zaćmę.
Do jej najczęstszych objawów niedoboru luteiny należą:
– wahania nastroju,
– plamienia miesiączkowe,
– nieprawidłowy wzrost masy ciała.
Objawami niedoboru luteiny, kiedy kobieta jest w ciąży, mogą być:
– bóle w podbrzuszu,
– skurcze macicy,
– plamienia.
Suplementacja luteiny – w jakiej formie wstępuje?
Suplementacja luteiny występuje najczęściej w formie kapsułek lub tabletek. Stosowanie takich preparatów powinno zostać skonsultowane z lekarzem.
Ponadto luteina występuje w warzywach takich jak:
– jarmuż,
– kapusta,
– szpinak,
– brukselka.
Luteina odgrywa bardzo ważną rolę nie tylko w organizmie przyszłej mamy, ale w organizmie każdego z nas. Wpływa na zdrowie oczu.
Luteina powinna być obecna przede wszystkim w diecie kobiet starających się o dziecko, w ciąży oraz osób spędzających dużo czasu przed monitorem komputera.
Źródła
www.medme.pl/artykuly/luteina-w-ciazy-na-oczy-na-okres-skutki-uboczne,69222.html
www.doz.pl/apteka/k377-Luteina_borowka_witaminy
www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/7,103132,20502348,luteina-w-ciazy-skutki-cena-kiedy-nalezy-ja-przyjmowac.html