Układ pokarmowy jest jednym z najbardziej wrażliwych układów w organizmie człowieka. Świadczą choćby o tym szybkie reakcje w przypadku dostania się tam szkodliwych bakterii, wirusów czy grzybów wynikającego na przykład ze zjedzenia nieświeżego posiłku. Są jednak takie produkty, które same potrafią szkodzić układowi pokarmowemu bardziej niż drobnoustroje. Oto 5 takich produktów.

1. Alkohol

Alkohol w niewielkich ilościach ma nawet pozytywne działanie, ale łatwo uzależnia, a to już droga do picia stanowczo za dużo, codziennie i przez lata. Nadmiar alkoholu jest już iście destrukcyjny i to szczególnie dla układu pokarmowego – jest wymieniany wśród najczęstszych przyczyn nowotworów, w tym raka jelita grubego, czy żołądka. Oprócz tego prowadzi także do problemów z sercem, a nawet odbija się na wyglądzie, bo szkodliwie działa na skórę czy mięśnie. Alkohol zabija i to więcej ludzi niż wszystkie pozostałe używki na świecie.

2. Papierosy

Wprawdzie ich nie jemy, a palimy, jednak mają niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy i płuca. Szkodliwie działają także na układ pokarmowy. Papierosy to nie tylko nikotyna, ale także tlenki węgla i wiele innych bardzo szkodliwych substancji. Ponadto tak samo jak alkohol są używką i łatwo uzależniają, co prowadzi do wypalania ich nadmiernej ilości.

3. Kawa

Któż jej nie lubi? Wiele osób nie może wyobrazić sobie bez niej pierwszych chwil po wstaniu z łóżka. Nic tak nie pobudza i nie dodaje siły również podczas nocnych zmian w pracy, kiedy trzeba starać się nie zasnąć. Ma pozytywne właściwości, jednak nie da się ukryć, że jest kolejną uzależniającą używką i potrafi przynieść nieciekawe konsekwencje dla układu pokarmowego w postaci nadkwasoty czy zaburzanie tolerancji glukozy, a przecież mało kto pije kawę niesłodzoną. Kawy powinny więc unikać przede wszystkim osoby mające problemy z układem pokarmowym w postaci refluksu, wrzodów czy niestrawności, ale każdy powinien pić ją z umiarem. Tymczasem mało komu wystarczy jedna filiżanka na dzień.

4. Cukier

Znajduje się nie tylko w słodyczach i napojach i potrafi w nich być go naprawdę bardzo dużo, z czego nie zdajemy sobie nawet sprawy. Zjedzenie czegoś słodkiego pobudza, ale tylko na chwilę, po której znów mamy ochotę sięgnąć po kolejne ciastko. Cukier jest więc kolejnym uzależniaczem i niełatwo jest przestać jeść słodycze. Największy jednak problem tkwi w tym, że cukier jest wszędzie – nawet w produktach, po których się tego nie spodziewamy. Tymczasem spożywanie nadmiaru cukru to nie tylko prosta droga do cukrzycy. Cukier jest też idealną pożywką dla bakterii oraz grzybów. Przyczynia się więc do zaburzenia flory jelitowej czy do grzybicy układu pokarmowego, nie wspominając o otyłości i miażdżycy.

5. Sól

Nie wyobrażamy sobie bez niej potraw. Niesłone jedzenie jest niedobre. Doszło jednak do tego, że używamy jej stanowczo za dużo. Nie dość, że jadamy takie produkty jak chipsy czy frytki, bardzo niezdrowe nie tylko z powodu kaloryczności, ale i zawartości soli, to jeszcze sami solimy w domu nawet jajko czy twaróg na kanapce. Sól spożywana w ilości większej niż 5 g dziennie zaburza wchłanianie składników odżywczych z jedzenia i przyczynia się między innymi do chorób układu pokarmowego.

Można by wymienić dużo więcej szkodliwych produktów dla układu pokarmowego. Wypadałoby chociażby dodać gluten, który szkodzi osobom z nietolerancją i celiakią, tłuszcze czy produkty mleczne, które nie służą z kolei przy nietolerancji laktozy. Nie da się nie zauważyć, że większość szkodliwych dla układu pokarmowego produktów, to uzależniające używki. Oprócz walki z nałogami może on także pomóc zdiagnozować problemy z układem pokarmowym i znaleźć ich przyczynę oraz sposoby na pozbycie się dolegliwości.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x