Nie od dziś wiadomo, że palenie papierosów jest bardzo niezdrowe. Jest uznawane nawet za jedną z ważniejszych przyczyn nowotworów i to nie tylko płuc. Z pomocą nałogowcom stworzono tak zwane e-papierosy, które mają być zdrowsze od tradycyjnych. Czy na pewno są takie zdrowe? Co jest bardziej szkodliwe?

Czym dokładnie są elektroniczne papierosy?

E – papierosy zostały stworzone z myślą o nałogowych palaczach, aby pomóc im rzucić palenie. Niestety nałóg ma to do siebie, że trudno nagle całkowicie zaprzestać palić. Organizm tego dobrze nie zniesie i taki stan potrwa tylko przez krótki czas, po czym palacz wróci do nałogu ze zdwojoną siłą. E – papieros ma być sposobem na dostarczenie w zdrowszy sposób dawki nikotyny, która wydaje się organizmowi niezbędna do normalnego funkcjonowania. Chodzi o to, aby stopniowo zmniejszać dostarczaną ilość nikotyny, by organizm z powrotem poczuł, że może bez niej funkcjonować. E – papieros składa się ze specjalnego urządzenia z ustnikiem oraz liquidu zawierającego między innymi nikotynę. Palenie takiego e – papierosa ma być znacznie bezpieczniejsze niż tradycyjnych. Jaka jest prawda?

Czy elektroniczne papierosy są zdrowsze od tradycyjnych?

Oczywiście nie jest prawdą, że elektroniczne papierosy są całkowicie zdrowe. Jednak są one zdrowsze od tradycyjnych i to znacznie. Tradycyjne papierosy to przecież tytoń. Zawierają niebezpieczne dla organizmu tlenki węgla oraz ponad 5600 różnych innych substancji, w tym 400 bardzo szkodliwych dla zdrowia. Liquid elektronicznego papierosa, który jest odparowywany podczas palenia praktycznie nie zawiera tych wszystkich substancji. Oprócz nikotyny w jej składzie znajduje się jeszcze woda, glikol propylenowy lub gliceryna albo ich mieszanka, a także kilka – kilkanaście substancji odpowiadających za zapach i smak, posiadających atesty dopuszczające do stosowania ich w kosmetykach oraz innych artykułach spożywczych. Szkodliwe są śladowe ilości może 10 z nich. Naukowo dowiedziono, że e – papierosy są znacznie bardziej bezpieczne dla układu krążenia i serca niż tradycyjne. Jest jednak jeszcze jedna rzecz, a mianowicie glikol propylenowy i gliceryna. Przeprowadzane we Włoszech badania naukowe nie dowiodły większej szkodliwości ich wdychania, poza ewentualną suchością w gardle i kaszlem lub też jakąś reakcją alergiczną na glikol. Jest to substancja dokładnie przebadana i skuteczna, stosowana jako nośnik leków stosowanych w inhalacjach dla osób z chorobami układu oddechowego i płuc, w tym osób po przeszczepach płuc. Jednak w przypadku e – papierosów, wdychane ilości glikolu są znacznie większe. Do tego trzeba wziąć pod uwagę to, że wdychane są często oraz przez bardzo długi czas (nawet wiele lat). Żadne badania nie dowiodą więc wpływu glikolu i gliceryny na organizm wdychanych w dużych ilościach przez wiele lat. Nie wiadomo, co może się okazać po na przykład 20 czy 30 latach.

Inne sposoby na rzucenie palenia

Najlepiej by było oczywiście nie zaczynać przygody z papierosami. Od jednego papierosa naprawdę niedaleko do niebezpiecznego nałogu. E – papierosy choć zdrowsze od tradycyjnych, nie są tak całkiem zdrowe. W tej sytuacji warto rozejrzeć się za innymi sposobami na walkę z nałogiem tytoniowym, które będą naprawdę bezpieczne. Do wyboru są różne tabletki z nikotyną lub plastry do naklejenia na skórę, które przez skórę oddziałują na organizm zagłuszając głód nikotynowy. Można też walczyć z nałogiem zajmując sobie czas, który poświęcilibyśmy na palenie albo znajdując coś, co zamiast papierosa można włożyć sobie do ust.

Jest jednak jeszcze jedno rozwiązanie. Oddziaływanie specjalnymi falami rezonansowymi o odpowiednim natężeniu na komórki organizmu pomaga zagłuszyć potrzebę przyjęcia przez organizm kolejnej dawki nikotyny. Terapia jest nieinwazyjna i całkowicie bezpieczna. W zdrowy sposób pozwala pozbyć się tego niebezpiecznego uzależnienia.

 

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x