Palenie to nałóg, w który bardzo łatwo popaść i to już w bardzo młodym wieku. Po papierosy sięgają nawet osoby niepełnoletnie, a często nałogowcami zostają właśnie dzieci palaczy. Najlepiej oczywiście nawet nie próbować, bo zaczyna się od jednego niewinnie zapalonego papierosa, a kończy na uzależnieniu, które nie tylko niełatwo pokonać, ale jest także bardzo szkodliwe. Co jeśli jednak dochodzi do uzależnienia? Czy są skuteczne i sprawdzone sposoby na rzucenie palenia?

Dlaczego warto rzucić palenie?

Palenie tytoniu jest wymieniane jako jedna z najważniejszych przyczyn wielu chorób, w tym nowotworów i to nie tylko płuc. Wpływa więc bardzo negatywnie na nasze zdrowie i nie tylko nasze, gdyż palenie bierne, czyli wdychanie dymu papierosowego przy innym palaczu jest równie niebezpieczne. Paląc szkodzimy więc nie tylko sobie, ale i naszym najbliższym, w tym dzieciom, które nie tylko mogą mieć później problemy zdrowotne, ale i same łatwo popaść w nałóg. Ponadto palenie odbija się na naszym wyglądzie, a zwłaszcza na wyglądzie zębów, a także oddechu, który zawsze ma nieprzyjemny zapach dymu. Do tego papierosy są drogie i rzucenie palenia sprawi, że będziemy mieć więcej na koncie.

Jak skutecznie rzucić palenie?

Jak skutecznie rzucić palenie?

Czy istnieją sposoby na skuteczne rzucanie palenia? Oczywiście, nawet każdy z nas ma wokół siebie osoby, które chwalą się, że rzuciły palenie i nie palą już od jakiegoś czasu. Trzeba jednak pamiętać, że nie da się rzucić palenia z dnia na dzień. Potrzeba na to sporo czasu i ogromnego samozaparcia, silnej woli i determinacji, jak przy każdym uzależnieniu. Papierosy będą bowiem zewsząd nas kusić, zwłaszcza jeśli mamy w gronie znajomych palaczy, którzy na każdym spotkaniu częstują wszystkich papierosami. Tymczasem podobnie jak z alkoholem – można nie palić przez dłuższy czas, a zapali się raz jednego papierosa i nałóg wróci jak bumerang. Jak więc rzucić palenie skutecznie?

Przede wszystkim: cel i motywacja

Przede wszystkim dla skutecznego rzucenia palenia niezbędne jest ustalenie sobie celu, czyli odpowiedzenie sobie na pytanie, dlaczego chcemy rzucić palenie. Dla siebie, zdrowia, bliskich, a może dla pieniędzy? Każdy powód jest dobry, a im więcej tym lepiej. Świadomość, że robimy to po coś, co będzie dla nas bardzo korzystne, jest niezbędna do zyskania odpowiedniej motywacji i utrzymania jej przez cały czas. Bez motywacji nie dojdziemy do niczego. Co może nas zmotywować? Po pierwsze efekty – szacunek i wsparcie otrzymane od innych, a także poprawa samopoczucia, wyglądu czy zawartości portfela. Dobrą motywacją może być właśnie osoba, której udało się to osiągnąć, jej wsparcie i cenne rady.

Jak skutecznie rzucić palenie?

Po drugie: plan działania

Rzucanie palenia to czasochłonny proces, który powinien zostać dobrze zaplanowany. Najważniejsze to ustalić, ile dokładnie każdego dnia wypalamy papierosów. Następnie wprowadźmy na przykład zasadę, że każdego dnia wypalamy o dwa kolejne mniej. Palenie trzeba rzucać stopniowo. Nie da się już pierwszego dnia od podjęcia decyzji nie zapalić ani jednego papierosa. Należy też odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego palimy. Czy jest to nasz sposób na stres, na odprężenie, przerwę w pracy, a może codzienna już rutyna. Planujmy tak każdy dzień, by trudno było o tą chwilę na papierosa. Pomyślmy, co możemy robić innego dla relaksu czy też co innego możemy włożyć do ust, kiedy czujemy chęć na papierosa. Wiele osób zamienia papierosy na słodycze, co też nie jest dobrym pomysłem. Ważne jest także unikanie sytuacji, gdzie stykamy się z dymem lub chętniej palimy. Koniecznie zerwijmy kontakt z innymi znajomymi palaczami.

Po trzecie: pomoc z apteki lub specjalista

Możemy również korzystać z szerokiego spektrum produktów z nikotyną, np. gumy tytoniowe, tabletki czy plastry, które można kupić w aptece. Jeśli jednak nasze samodzielne działania nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty i przejść specjalną terapię w ośrodku leczenia uzależnień.

Po czwarte: biorezonans

W rzuceniu palenie może okazać się także pomocny biorezonans. Polega on na oddziaływaniu na palacza za pomocą specjalnego urządzenia i elektrody emitującej prąd o zmiennej częstotliwości, który wywołuje reakcję zagłuszającą głód nikotynowy.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x