Refleksoterapia jest masażem leczniczym, który może rozwiązać wiele problemów zdrowotnych w nieinwazyjny, bezpieczny sposób. Jest rodzajem akupresury– uciskania konkretnych punktów danej części ciała tak, aby zniwelować lub całkowicie usunąć dokuczliwe dolegliwości. Mimo że należy do metod medycyny alternatywnej, jej skuteczność jest zadziwiająca. Przeczytaj, jak refleksoterapia stóp może ci pomóc!

Jak działa refleksoterapia stóp?

Aby badać receptory, przesuwa się jednocześnie naciskając palcami po stopie, odkrywając punkty szczególnie wrażliwe czy bolesne. Także ziarnistośćdeformacja świadczy o nieprawidłowości w obrębie określonej części ciała. Refleksolog, który profesjonalnie zajmuje się refleksoterapią, nie leczy pacjenta objawowo, ale stymuluje jego organizm do regeneracji. Takie zabiegi uruchamiają procesy samouzdrawiające ciała- naturalną drogę do równowagi i zdrowia.

Teorie przybliżające działanie refleksologii

Pierwsza z nich to teoria stworzona przez doktora Williama Fitzgeralda, która została rozwinięta przez Eunice Ingham – matkę współczesnej refleksologii. Zgodnie z jej ideą, przez ciało ludzkie biegną nerwy, których zakończenia znajdują się w palcach dłoni i stóp. Ich przebieg to tzw. zona– dzięki niej uciskanie punktu na stopie umożliwia odblokowanie nieprawidłowo działającej części ciała umiejscowionej w danej strefie.

Następna teoria posługuje się założeniami zaczerpniętymi z medycyny chińskiej. Jednym z jej głównych założeń jest przepływ energii przez biegnące w organizmie ludzkim kanały energetyczne, tzw. meridiany. Energia, która przez nie płynie jest nazywana chi. Podczas gdy któryś z kanałów zostaje zablokowany, w jego obszarze może pojawić się choroba. Wiedząc, że zakończenia kanałów energetycznych znajdują się w stopach, ich stymulacja może przywrócić odpowiedni poziom krążenia energii i tym samym usunąć dokuczliwe dolegliwości.

Jakie efekty może przynieść refleksoterapia stóp?

Tak jak było wspomniane wcześniej, leczniczy masaż stóp ma na celu przywrócenie równowagi organizmowi. W zależności od stanu zdrowia konkretnej osoby, efekty mogą pojawić się już po pierwszym zabiegu. W razie problemów z układem wydalniczym, jakimi mogą być uporczywe zaparcia, efektem po pierwszej wizycie u refleksoterapeuty może być przeczyszczenie.

Innym natychmiastowym rezultatem w zależności od schorzenia mogą być również potliwość, uczucie ciepła, zimna czy mrowienia, senność, a nawet objawy krótkiej choroby podobnej do przeziębienia. Nie warto się jednak zniechęcać- to dobre znaki informujące o rozpoczętym procesie samoleczenia organizmu. Zabiegom powinno się poddawać 2-3 razy w tygodniu, z czasem zmniejszając ich częstotliwość.

Wskazania i przeciwwskazania

Refleksoterapię zaleca się przy takich dolegliwościach jak:

bóle głowy i migreny
bóle kręgosłupa
dolegliwości związane z zatokami
bezsenność
niestrawności
infekcje górnych dróg oddechowych
infekcje dróg moczowych
nadwrażliwe jelita.

Przeciwwskazaniami mogą okazać się:
żylaki
osteoporoza
cukrzyca
choroby zakaźne
przewlekłe, ostre infekcje
owrzodzenie stóp.


[1] Refleksoterapia stóp – efekty, przeciwwskazania i przebieg leczniczego masażu, http://bonavita.pl/refleksoterapia-stop-efekty-przeciwwskazania-i-przebieg-leczniczego-masazu

[2] Refleksoterapia – metoda masażu leczniczego, http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/refleksoterapia-metoda-masazu-leczniczego_40190.html

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x