Osteoporoza to stan chorobowy, który polega na postępującym ubytku masy kostnej. Kości są najmocniejsze w wieku 20-25 lat, a później ich stan ulega zmianie. Przyczyną osteoporozy jest głównie niedobór wapnia.

Objawy osteoporozy

Osteoporoza nie ma typowych objawów. Może rozwijać się przez lata nie dając żadnych oznak. Na początku, w pierwszej fazie nie powoduje bólu, ale nawet niewielki uraz może doprowadzić do poważnych złamań.

Osteoporozę trudno zidentyfikować, ale należy pamiętać, że jeśli stan choroby jest wysoko zaawansowany, to bardzo trudno, a nawet niemożliwe staje się jej wyleczenie. W zaawansowanej fazie osteoporozy pojawiają się objawy takie jak nieprawidłowa postawa, ból brzuch, ból kręgosłupa, łamanie się kości.

Dlatego niezwykle warto jej przeciwdziałać.

Jak przeciwdziałać osteoporozie:

1. Ćwiczenia siłowe – kiedy kości są obciążane systematycznie ale umiarkowanie stymuluje się wzrost ich masy, a mięśnie podtrzymujące ich szkielet są rozwijane. Ćwiczenia siłowe , albo takie z obciążeniem ciężaru własnego ciała najlepiej utrzymują kości w zdrowiu. Podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych , np. podczas podnoszenia hantli kości są wystawione na działanie sił mechanicznych. Siły te stymulują pracę osteoblastów, w ten sposób wzmagają produkcję tkanki kostnej, jej odbudowę, zapobiega złamaniom.

2. Wiesiołek- to roślina znana od tysięcy lat. W Anglii w XVII był królewskim panaceum. Był lekiem na wysokie ciśnienie, układ krwionośny. Jego liście służyły do szybszego gojenia ran.

Wiesiołek w swoim składzie zawiera dużą ilość kwasów omega06, GLA. Ta niepozorna roślina spotykana jest w wielu miejscach na całym świecie, zaś w swoim składzie zawiera znaczną ilość kwasów omega-6, w szczególności GLAW swoim składzie ma również kwas linolenowy, wchodzi on w składzie każdej obecnej w organizmie komórki.

Obecnie wiesiołek jest elementem naszej codziennej diety jeśli chcemy zapobiec osteoporozie. Powinno się regularnie przyjmować olej z wiesiołka z wapniem, dzięki temu zmniejsza się utrata kości, zwiększa się ich gęstoć. Zwiększa on również wchłanianie się minerałów. Można go stosować nie tylko zapobiegając osteoporozie ale również walcząc z chorobami reumatycznymi.

3. MSM ( Metylosulfonylometan) – jest związkiem organicznym siarki. To pierwiastek budujący nasz organizm. Od niego, od jego zawartości w tkankach zależy budowa elementów chrzęstnych znajdujących się w kręgosłupie, stawach. Poziom siarki w organizmie powinien wynosić 0,2 mg/kg.

Niedobór siarki może prowadzić właśnie do osteoporozy, dlatego powinno się zażywać MSM. Likwiduje również bóle pleców, reumatoidalne zapalenie stawów, zmniejsza bóle mięśni. Odpowiednia ilość siarki w organizmie wzmacnia wszystkie nasze komórki, sprawia, że ich ściany są bardziej elastyczne.

4. Wapń- jest jednym z najważniejszych składników , który pomaga zapobiec osteoporozie. To z niego są zbudowane kości. Pełni również inne funkcje, umożliwia pracę mięśni, nerwów i układu odpornościowego. Dlatego nasza dieta powinna być bogata w wapń.

Najsilniejsze kości są wieku 30 lat. Ważne jest dlatego dostarczanie odpowiedniej ilości wapnia, w przypadku dzieci i dorosłych. Podczas gdy kobiety przechodzą menopauzę ich kości się zmniejszają. Zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy. Dlatego koniecznie wtedy kobiety powinny przyjmować wapń.

Powinno się spożywać około 1000-1200 mg wapnia dziennie. Ważne jest aby wybierać naturalne suplementy. Należy zwracać uwagę, czy zawarta w nich dawka nie przekracza 2500 mg, ponieważ zbyt duża jego dawka może powodować powstawanie kamieni nerkowych.

5) Witamina D- ułatwia dystrybucję wapnia do części ciała, kości które go potrzebują. Organizm przyswaja wapń z kości, gdy następuje niedobór witaminy D, a to prowadzi do osteoporozy.

Zalecane jest codzienne przyjmowanie witaminy D. Znajduje się w takich produktach jak np. łosoś, mleko sojowe, żółtka jaj.

6)Potas- poprawia równowagę wapnia, zwiększa gęstość mineralną w kościach i zmniejsza redukcję kości, spowodowaną przez kwasy metaboliczne.

Pokarmy bogate w potas to: białe ziemniaki, jogurt, soja, ryby, słodkie ziemniaki, awokado, banany, sałata, szpinak, dynia, melon, mleko, marchew, soczewica, brzoskwinie, papaja, pistacje, mleko sojowe, pomidory, pieczarki, rodzynki, orzeszki ziemne, migdały, pomarańcze, brokuły, nasiona słonecznika, itp.

Źródła: 

e-anetabloguje.blog.pl/2016/11/16/dzieki-temu-szybko-i-naturalnie-pokonasz-osteoporoze/

polki.pl/zdrowie/choroby,osteoporoza-objawy-objawy-diagnostyka-i-sposoby-zapobiegania-osteoporozie,10031753,artykul.html

oczymlekarze.pl/zdrowy-styl-zycia/cwiczenia/2686-osteoporoza-cwiczenia-na-mocne-kosci

krokdozdrowia.com/jak-zapobiec-osteoporozie/

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x