Każdy z nas chociaż raz w życiu miał problemy z cerą. Nie zawsze jest ona doskonała, a tym bardziej nie nieskazitelna, jak te w reklamach. Uzyskanie pięknej i zdrowiej skóry jest nie lada wzywaniem. Na jej wygląd wpływ ma wiele czynników, a z niektórych nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy.

Zarówno mężczyźni i kobiety w różnym wieku mają kłopoty z cerą. Nie ma na to wpływu również wiek, chociaż wielu z nas myśli, że to nastolatkowie mają największe i najczęstsze problemy z trądzikiem. Jak więc pozbyć się trądziku raz na zawsze? I czy istnieją jakieś sposoby na piękną i nieskazitelnie gładką cerę?

Jakie są przyczyny powstawania zapaleń skórnych?

Jest ich naprawdę wiele. Na stan naszej skóry wpływa przede wszystkim to, jak pracuje nasz organizm. Jeśli jego praca jest zaburzona, może mieć to negatywny wpływ na wygląd skóry. Ogromne znaczenie ma styl naszego życia. Jeśli często pojawia się u nas trądzik, może to być znak, że jedna z ważnych funkcji w organizmie została zaburzona.

Warto więc wiedzieć jakie czynniki zewnętrze i wewnętrzne mogą mieć wpływ na wygląd naszej cery. To pomoże w określeniu, który problem dotyczy nas, a zwalczenie trądziku może stać się o wiele prostsze.

Nieodpowiednia dieta

To częsta przyczyna pogorszenia się stanu skóry. Dzieje się tak, ponieważ przy spożywaniu wielu produktów niezdrowych negatywnie wpływamy na układ trawienny. Ma to ścisły związek z wyglądem cery. Jeśli w naszej diecie jest dużo tłuszczy nasyconych, substancji chemicznych czy cukru, w naszym ciele dojdzie do wielu zaburzeń.

Sprzyja to powstawaniu stanów zapalnych, które pojawiają się również na skórze. Warto więc dbać, by w diecie pojawiło się jak najwięcej produktów pełnowartościowych, które wesprą pracę naszego organizmu i pomogą nam w poprawie wyglądu cery.

Zanieczyszczenie organizmu

Zdarza się to coraz częściej i ma to ogromne znaczenie dla naszego wyglądu. Bardzo często bywa tak, że kiedy w naszym organizmie jest dużo toksyn i innych szkodliwych substancji, nasza skóra staje się szara, a cienie pod oczami znacznie się powiększają i stają się bardzo widoczne. Pojawia się większa ilość zaskórników, a pory skóry są otwarte i widoczne.

Przy zanieczyszczonym organizmie pojawia się trądzik i wiele zmian uczuleniowych. Niestety w dzisiejszych czasach nie jesteśmy w stanie całkowicie ochronić się przed toksynami. Dostają się one do naszego organizmu wraz z wdychanym powietrzem i jedzeniem. Trudno jest więc zadbać, by ilość zanieczyszczeń w naszej krwi nie wzrastała, a jedynie malała.

Zaburzenia hormonalne

Problem ten spotykany najczęściej u młodych osób. Jest to przyczyna zmian w organizmie, jakie zachodzą w okresie dojrzewania. To wyjątkowy czas dla każdego człowieka, jednak może przysporzyć wiele problemów. Wiele młodych osób właśnie w okresie dojrzewania cierpi na trądzik, którego nie można zwalczyć żadnymi sposobami.

Bywa jednak, że również dorośli mają zaburzenia hormonalne i dlatego pojawia się u nich trądzik i inne problemy skórne. Warto sprawdzić poziom hormonów – wiedza, że to właśnie przez nie mamy trądzik pomoże nam w pozbyciu się go.

Zła pielęgnacja

Często zapominamy o pielęgnacji naszej skóry. Twarz powinna być myta dwa razy dziennie. Rano, by przygotować ją na kolejny dzień i oczyścić z zarazków, które się na niej pojawiły podczas snu. Wieczorem, ponieważ należy ją umyć po ciężkim dniu, który zostawił wiele zarazków, pyłów, potu i łoju na jej powierzchni. Jednak nie wielka część osób robi to codziennie i to jeszcze dwa razy. Przez to nasza skóra staje się zanieczyszczona. Otwarte pory wciągają wszystkie zarazki i bród zgromadzony na skórze i zanieczyszczają się. Przez to pojawiają się stany zapalne w postaci trądziku lub zaskórników.

Makijaż

Oczywiście nie chodzi tu o całkowite zrezygnowanie z makijażu. Makijaż sam w sobie nie jest szkodliwy dla naszej skóry. Jednak zaleca się rozpoczęcie robienia makijażu w starszym wieku, ponieważ może on się przyczyniać do powstawania zmarszczek i przyśpieszenia procesu starzenia się. Przy makijażu warto pamiętać, że najważniejszy jest odpowiedni dobór wszystkich produktów.

Powinny one idealnie pasować do potrzeb naszej skóry. Jeśli jednak kosmetyki, których używamy nie spełniają naszych oczekiwań, mogą mieć negatywny wpływ na wygląd naszej skóry. Warto więc zwracać uwag, na produkty, które dobieramy dla siebie i dopasowywać je do rodzaju naszej cery.

Jakie są najczęstsze objawy problemów z cerą?

Niemal wszyscy cierpimy na nie w podobny sposób. Są one nieestetyczne i sprawiają, że czujemy się nieatrakcyjnie. Niestety ten problem dotyka dużą grupę naszego społeczeństwa. U jednych zmiany są bardziej widoczne i zaostrzone, u innych jest to mniej doskwierająca dolegliwość.

Jak rozpoznać, że mamy problemy z cerą, jak się objawiają i kiedy najlepiej udać się do lekarza?

Czerwone zmiany ropne 

Jest to objaw trądziku. Są to często bardzo widoczne zmiany, które są wilgotne i świecą się. Jest to zmiana, która pojawia się najczęściej u młodych osób w okresie dojrzewania.

Czarne płytkie krostki

Inaczej zwane zaskórnikami. Ich najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa pielęgnacja. Pojawiają się one przez zanieczyszczenia dostające się pod warstwy skóry. Jest to zmora niemal każdego z nas, ponieważ nie zawsze udaj się nam oczyścić skórę w dokładny sposób.

W ciągu dnia pod jej powierzchnię dostaje się wiele bakterii i innych zanieczyszczeń, czemu nie jesteśmy w stanie zaradzić. Wiele osób chce pozbyć się zaskórniaków wyciskając je, ale nie powinno się tego robić, ponieważ to może powodować do wdania się stanu zapalnego i zwiększenia ilości zaskórników.

Zmarszczki

Pojawiają się u starszych osób. Twierdzi się, że są to zmiany mimiczne i w niektórych przypadkach, taka może być prawda. Jednak powodem jest przesuszona skóra. Kiedy nasza skóra nie jest dostatecznie nawilżona, zaczyna się marszczyć, a proces jej starzenia znacznie się przyspiesza. Właśnie w ten sposób najczęściej powstają zmarszczki, które nie są łatwe do usunięcia. Po pojawieniu się zmarszczek mamy niewiele sposobów na ich pozbycie się, a jedyne możemy zapobiegać ich powstawaniu.

Popękane naczynka

Również są powodem odwodnienia organizmu i suchej skóry. Objawiają się niebieską siateczką, pojawiającą się w różnych miejscach na skórze. Tak samo jak zmarszczki, popękane naczynka nie jest łatwo zwalczyć. Możemy jedynie złagodzić, by były mniej widoczne i zapobiegać powstawaniu nowym.

Powiększone pory

Jest to problem wielu osób. Powiększone pory wyglądają nieestetycznie i przyczyniają się do powstawania zaskórników. Główną przyczyną ich otwierania się jest ciepło. Często podczas lata mamy otwarte pory, ponieważ nasze ciało nagrzewa się od wysokiej temperatury i słońca. Nie wiele jest sposobów na pozbycie się otwartych porów. Nie ma skutecznych preparatów, które poradziłyby sobie z tym problemem raz na zawsze. Większość z nich działa tylko chwilowo.

Jakie są sposoby na pozbycie się problemów z cerą?

Jest ich wiele i powinno stosować się do wszystkich. Tylko wtedy będziemy w stanie pozbyć się zmian, pojawiających się na naszej skórze. Warto więc wiedzieć jakie sposoby pomogą nam w osiągnięciu pięknej i nieskazitelnie czystej skóry. To da nam szansę na poprawienie swojego wyglądu, ale również samopoczucia.

Prawidłowa dieta

Jest niezwykle ważna, kiedy chcemy mieć piękną skórę. Do naszej diety powinniśmy wprowadzić dużo warzyw i owoców zawierających witamin i minerały, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Dzięki odpowiedniej diecie będziemy również w stanie pozbyć się wielu szkodliwych i toksycznych substancji, które mają negatywny wpływ na wygląd naszej skóry. Warto również dbać, by w naszej diecie było dużo błonnika, potasu i selenu czyli substancji, które biorą udział w odbudowanie naszej skóry. Będzie to miało dobry wpływ na nasz wygląd.

Odpowiednia pielęgnacja

By nasza skóra wyglądała pięknie i młodo, musimy o nią dbać. Powinniśmy pamiętać, by myć twarz dwa razy dziennie, co pomoże nam ją oczyścić. Warto również myć ją nie tylko wodą, ponieważ może to wysuszyć naszą skórę. Najlepiej wybierać żele do mycia twarzy, które są odpowiednie dla naszego typu skóry. Nie wolno myć twarzy mydłem, ponieważ zaburzy ono ph skóry i może przyczynić się do powstawania kolejnych zmian skórnych.

Masaże

Są idealnym rozwiązaniem na zmarszczki i popękane naczynka. Masaż skóry może być wykonywany codziennie lub kilka razy w tygodniu, ale ważne jest, by był on robiony regularnie. Dzięki masażowi przy użyciu olejków, możemy odpowiednio nawilżyć i wygładzić nasza skórę. To pomoże nam w poprawieniu jej wyglądu i stanu zdrowia.

Dobrze dobrane kosmetyki

Bardzo ważne jest, by każda kobieta używająca makijażu na co dzień pamiętała, by dobrać kosmetyki do rodzaju swojej skóry. Kiedy nasza skóra jest sucha i ma wiele suchych skórek, to warto wybrać podkład nawilżający. Jeśli mamy cerę tłustą i mieszaną, to należy unikać podkładów tłustych i wysuszających. Najlepszym produktem dla tego rodzaju skóry są kremy BB lub CC. Zapewniają one odpowiednie nawilżenie, oraz matowe naturalne wykończenie bez wysuszania skóry.

Nie wolno wyciskać

Problemem wielu osób jest wyciskanie niedoskonałości i ciągłe dotykanie  twarzy. Wyciskając krostki na naszej twarzy przenosimy na nią zarazki, co może powodować powstawanie większej ilości stanów zapalnych. Nie wolno dotykać i wyciskać zmian skórnych, ponieważ to może tylko powiększyć i rozprzestrzenić nasz problem.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x