Mniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale) to znany chwast, o cennych właściwościach leczniczych. Dziko porasta tereny Europy, Azji i obu Ameryk. W Polsce rośnie na łąkach, poboczach dróg i ugorach. Wiele osób próbuje pozbyć się rosnących w ich ogrodach mleczy, zapominając o ich dobroczynnym działaniu. Ogromne zastosowanie w medycynie naturalnej sprawia, że zamiast wyrzucać mniszki pospolite korzystniej jest pozyskać z nich to co najlepsze. Sprawdź, jakie mniszek pospolity ma działanie i jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego.

Mniszek lekarski, mniszek pospolity, mlecz, dmuchawiec, mniszek – różne nazwy tej samej rośliny

Wszystkie powyższe określenia to nazwy jednej rośliny – mniszka lekarskiego należącego do rodziny astrowatych i powszechnie porastającego nieużytki. Przypuszcza się, że wywodzi się on z Grecji, ale nie zostało to oficjalnie potwierdzone, jednak już w starożytnej Grecji wykorzystywano syrop mniszka do leczenia zapalenia oczu. Rozpowszechniono go znacznie później, a prawdziwy szczyt popularności osiągnął w XVI wieku, kiedy zaczęto stosować go jako remedium na wiele dolegliwości. Roślinę można pozyskiwać na trzy różne sposoby, w różnym czasie. Na wiosnę, kiedy mniszek lekarski wytworzy rozetę liści i wykształci pędy z koszyczkami kwiatowymi w stanie pąków należy ściąć całą część nadziemną i dobrze wysuszyć. W ten sposób otrzymuje się ziele mniszka, a jeśli pozbędziemy się pędów kwiatowych, to otrzymamy wyłącznie jego liście. Drugim okresem kiedy pozyskuje się mniszka co celów leczniczych jest jesień. Wtedy to zbiera się korzenie roślin starszych, wykopując je z ziemi, dokładnie myjąc, usuwając w tym przypadku zbędne części nadziemne i susząc w suszarni ogrzewanej lub przy wykorzystaniu warunków naturalnych. W okresie kwitnienia mniszka pospolitego zbiera się także charakterystyczne żółte koszyczki, które po wysuszeniu dają kwiat mniszka pospolitego.

Mniszek lekarski – właściwości

Dosyć często mówi się o pozytywnym wpływie jaki wykazuje mniszek lekarski na raka. Dotychczas przeprowadzone eksperymenty pokazują, że stan niektórych chorych na nowotwór znacznie się poprawił po regularnym piciu herbaty z mniszka lekarskiego (mającej w sobie wyciąg z korzenia tej rośliny). Badania wykonywane były na osobach chorych na białaczkę i chłoniaka. Pozytywne reakcje na przyjmowanie herbaty były krótkotrwałe i nie do końca oczywiste, dlatego szczegółowa analiza wpływu mniszka na raka wciąż trwa.

Mniszek pospolity skutecznie pobudza wytwarzanie żółci przez wątrobę oraz ułatwia jej przemieszczanie się przez drogi żółciowe w kierunku dwunastnicy. Podczas całego procesu dochodzi do zwiększenia kurczliwości tych przewodów, w tym głównie pęcherzyka żółciowego, dlatego nie ma prawa dojść do zastoju żółci w organizmie. Obecne w mniszku lekarskim związki czynne wykazują korzystny wpływ na czynność wydzielniczą trzustki, co przekłada się na unormowanie procesu trawienia.

Roślina zielna potocznie zwane mleczem działa przeciwcukrzycowo. W składzie zioła znaleźć można substancję rezerwową – hormon zwany insuliną. Insulina reguluje gospodarkę węglowodanową organizmu, spowalnia proces przyswajania cukru z pożywienia i skutecznie obniża indeks glikemiczny spożytego pokarmu. W przypadku osób chorujących na cukrzycę może dodatkowo obniżać poziom glukozy we krwi. Warto dodać, że pochodząca z mniszka insulina może hamować łaknienie i zwiększać uczucie sytości, w rezultacie czego będzie się rzadziej sięgać po jedzenie.

Kolejną niezwykle istotną dla naszego zdrowia właściwością, jaką przypisuje się mniszkowi, jest zwiększanie przesączu w kłębkach nerkowych – moczopędność. Dodatkowo zioło ma działanie oczyszczające i odtruwające (podobnie jak chmiel – przeczytaj artykuł o wartościowych ziołach!)

Mniszek lekarski wykazuje pozytywny wpływ na proces fagocytozy białych ciałek krwi. Podejrzewa się także, że przyczynia się do wytworzenia interferonu, substancji wykazującej silne właściwości przeciwwirusowe. Dlatego też istnieje ogólne przekonanie, że mniszek jest niezastąpiony w ogólnym osłabieniu organizmu oraz w zwiększonym narażeniu na choroby wirusowe i infekcyjne.

W jakiej formie przyjmować mniszek lekarski?

1. Syrop z mniszka lekarskiego

Pozyskiwany z kwiatów, łodygi lub korzenia syrop jest idealnym środkiem łagodzącym na kaszel, chrypkę i stany zapalne jamy ustnej. Stymuluje produkcję soków żołądkowych i poprawia trawienie. Ze względu na silne działanie moczopędne syrop z mniszka lekarskiego skutecznie eliminuje schorzenia pęcherza, nerek i kamicy moczowej. Przydaje się także w leczeniu objawów miażdżycy.

2. Miód z mniszka lekarskiego

Podobnie jak innym rodzajom miodów, przypisuje mu się nadzwyczajne właściwości w walce z przeziębieniem. Jak się jednak okazuje, miód z kwiatów mniszka wytworzony przez pszczoły wykazuje więcej zdrowotnych właściwości niż inne miody. Dodany do herbaty pozwoli szybko zwalczyć objawy choroby, w tym uporczywy kaszel i katar.

3. Wino z mniszka lekarskiego

Mlecz polny można wykorzystać do produkcji wina, które ma silne właściwości lecznicze i zdrowotne. Pełne jest witamin, flawonoidów i soli mineralnych. Wydawać by się mogło, że pije się je jedynie dla smaku, jednak w tle wspomaga procesy trawienne, wydzielanie żółci i oczyszczanie organizmu. Podobnie jak miód i sok z mniszka lekarskiego jest skutecznym środkiem w leczeniu wczesnych faz infekcji czy przeziębienia.

4. Herbata z mniszka lekarskiego

Picie herbat z czystka, mniszka lekarskiego czy innego zioła jest doskonałą alternatywą dla zwykłych herbat przyprawionych chemicznie ze sklepowej półki. Picie herbaty z korzenia mniszka lekarskiego zaleca się w przypadku wzdęć i ospałości. Dodatkowo jest ona skutecznym remedium przeciw zaparciom i dolegliwościom żołądkowym.

5. Sok z mniszka lekarskiego

Tak jak już zostało wcześniej wspomniane, sok z mniszka lekarskiego tak jak i inne przetwory z udziałem rośliny znanej wszystkim jako mlecz, są szczególnie wskazane przy schorzeniach dróg żółciowych i wątroby, a także przy zbyt wysokim poziomie cukru we krwi. Sok z mniszka wykazuje też właściwości uspokajające i pomaga uzyskać prawidłowe wartości białych krwinek przy zbyt niskim ich poziomie.

Mniszek lekarski zastosowanie

Największe korzyści stosowanie przetworów z mniszka lekarskiego przynosi w różnego rodzaju schorzeniach przyczyniających się do uszkodzeń wątroby i zmniejszenia produkcji żółci, przede wszystkim w powrocie do zdrowia po zapaleniu wątroby, w przypadku zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym, ale też w ryzyku wystąpienia kamicy żółciowej i przy jej potwierdzonych początkach. Osobom, u których zaobserwowano niedobór soku żółciowego także zaleca się przyjmowanie przetworów, w których głównym składnikiem będzie mniszek pospolity.

Przyjmowanie przetworów z mniszka lekarskiego przynosi pozytywne rezultaty w chorobach związanych z upośledzeniem czynności kłębków nerkowych, a także zmniejszeniem dobowej ilości moczu. Zioła pomagają w leczeniu obrzęków spowodowanych niedomogą krążenia i nerek, a także są niezastąpione w reumatyzmie, dnie (podagrze) i przeciwdziała otyłości.

Zewnętrzne stosowanie mniszka lekarskiego zdecydowanie przyspiesza proces gojenia się uszkodzonej skóry (więcej ziół, które pomogą Twojej cerze znajdziesz w tym artykule: https://diagnozujmy.pl/ziola-kobiece-zdrowie/), pozwala raz na zawsze pozbyć się uciążliwych kurzajek i brodawek. Aby im zaradzić należy systematycznie stosować okłady ze świeżych liści lub z białego soku wypływającego z łodygi w chwili jej złamania.

Mniszek lekarski – przepisy

1. Syrop z mniszka lekarskiego

Składniki:

  • 1 litr kwiatów mniszka
  • 2 cytryny
  • 1 litr wody
  • 1 kg cukru

Oczyść kwiaty mniszka, włóż do garnka, zalej zimną wodą i gotuj przez około 15 minut, następnie odstaw garnek na około 24 godziny. Po tym czasie przygotowaną miksturę odcedź przez sitko. W międzyczasie wyciśnij cytryny. Gdy pozbędziesz się kwiatów, do otrzymanego wywaru dodaj sok z cytryn i cukier. Całość dokładnie wymieszaj i gotuj na małym ogniu przez około 2 godziny, aż do momentu, gdy przybierze postać miodu. Przygotowany syrop przelej do słoiczków.

2. Wino z mniszka lekarskiego

Składniki:

  • 50 gram wysuszonego korzenia
  • 0,75 litra białego wina

Wysuszony korzeń mniszka lekarskiego rozdrobnij, zalej białym winem i odstaw na około 2 tygodnie. Pamiętaj, by miksturę codziennie dokładnie wstrząsać. Po upływie określonego czasu przygotowane wino przecedzić przez gazę.

Źródła:
https://www.wymarzonyogrod.pl/zakladanie-ogrodu/ogrodek-ziolowy/mniszek-lekarski-wlasciwosci-i-zastosowanie-mniszka-czyli-mlecza,136_3022.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/mniszek-lekarski-zastosowanie-mniszka-lekarskiego_39824.html
http://www.ekologia.pl/kobieta/zdrowie/mniszek-lekarski-wlasciwosci-dzialanie-i-leczenie,20405.html

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x