Wiele osób zastanawia się na odpowiedzią na to pytanie. Nie wiemy, co tak naprawdę przyniesie mniej szkód dla naszego organizmu, a da nam zdecydowanie lepsze efekty. Co jest lepsze – solarium czy naturalne opalanie? Warto znać odpowiedź na to pytanie, ponieważ nie jest ona do końca tak oczywista, jak może nam się wydawać. Oba sposoby na pozyskanie opalenizny wydają się mieć wady i zalety. 

Solarium – czy jest bezpieczne dla naszego zdrowia?

Do pewnego czasu wszyscy specjaliści uważali, że opalanie w solarium jest jak najbardziej bezpieczne. Wydawało się nawet, że jest to znacznie bezpieczniejszy sposób na opalanie niż przez promienie słoneczne. To wszystko za sprawą promieni UVA, które są emitowane z lamp solarnych do opalania. Są to promienie UV, które obecne są o każdej porze roku, bez względu na pogodę. Mogą przechodzić przez chmury, szkło i skórę. Tak więc wydawać, by się mogło, że skoro jesteśmy narażeni na promienie typu UVA na co dzień, nie mogą one mieć niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie.

Niedawno wykonano badania, które wykazały, że promienie typu UVA, są znacznie bardziej niebezpieczne, niż promienie UVB, które spotykane są jedynie latem podczas najbardziej słonecznych dni. Jest tak, ponieważ przenikają one w głąb tkanek nasze skóry, przez co mają one negatywne działanie na nasz organizm.

Opalanie w solarium jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Promienie emitowane przez lampy solarne niszczą włókna kolagenowe i elastynowe, przez co przyśpieszają procesy starzenia się naszej skóry. Mają również związek ze zwiększeniem ilości wolnych rodników w naszym organizmie, co znacznie przyczynia się do zwiększenia ryzyka występowania chorób nowotworowych.

Pozytywne działanie solarium

Jest jednak wiele pozytywnych aspektów korzystania z solarium. Gdyby tak nie było, nie opalanie w solarium nie byłoby tak bardzo popularne. Warto jednak wiedzieć, że tylko odpowiednia dawka promieniu UV może mieć na nas pozytywny wpływ. Opalanie w solarium zwiększa ilość wydzielanych endorfin w naszym organizmie, co sprawia, że poprawia się nasz humor i samopoczucie. Może być jednym ze sposobów na leczenie depresji, jednak nie wolno korzystać z solarium zbyt często.

Spędzony w solarium czas, może zwiększyć ilość przyswajalnej witaminy D. Dzięki procesowi syntezy, jaki zachodzi pomiędzy naszą skórą a promieniami UV, do naszego krwiobiegu trafia odpowiednia ilość niezbędnej dla zdrowia witaminy D. Warto korzystać z solarium w czasie jesieni, kiedy to zwiększa się zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminę D.

Poprawia wygląd naszej skóry. Korzystanie z solarium w odpowiedni sposób może poprawić stan zdrowia i wygląd naszej skóry. Może okazać się pomocne w zwalczaniu trądziku. Jest również skuteczny w zmniejszeniu dolegliwości odczuwalnych przez choroby skóry, takie jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca.

Jakie istnieją przeciwwskazania do korzystania z solarium

Jest ich naprawdę wiele i warto o nich wiedzieć, po takim opalaniu mogą pokazać się poważne powikłania. Warto więc zapoznać się z listą przeciwwskazań do opalania w solarium, by wiedzieć czy dotyczą twojego ciała.

  • Spożywanie niektórych suplementów oraz antykoncepcja – jeśli spożywasz suplementy lub leki, które mają działanie światłouczulające, najlepiej zrezygnować z korzystania z solarium. Dotyczy to również tabletek antykoncepcyjnych. Warto o tym pamiętać, ponieważ spożywanie takich produktów i jednoczesne korzystanie z solarium może spowodować u nas oparzenia i czerwone wykwity na skórze. Jednak jeśli decydujesz się na opalanie się za pomocą lamp UV, musisz odstawić wszystkie leki i suplementy o działaniu światło uczulającym na przynajmniej trzy miesiące przed wykonaniem zabiegu. W ten sposób na pewno nie będziemy narażeni na niepożądane działanie promieni wydzielanych przez lampy solarne.
  • Znamiona – kiedy jesteś osobą z widocznymi znamionami, solarium nie jest dla ciebie. Dzieje się tak, ponieważ promienie UVA, emitowane przez panele solarne mają negatywne działanie na wszelkie znamiona. Mogą przeistaczać je w zmiany nowotworowe. Dla swojego bezpieczeństwa nie korzystaj z solarium jeśli jesteś posiadaczką widocznych znamion, ponieważ może to zwiększyć ryzyko występowania chorób nowotworowych.
  • Ciąża – solarium jest absolutnie zakazane dla kobiet w ciąży. Mimo, że opalanie się w sposób naturalny nie jest zabronione, taka ilość promieni UV działających na naszą skórę może prowadzić do poważnych szkodzeń płodu. Jeśli poinformujesz obsługę solarium, że jesteś w ciąży, z pewnością nie zostaniesz dopuszczona do zabiegu. Jest to bardzo niebezpieczne zarówno dla kobiety, jak i rozwijającego się dziecka. Należy również unikać solarium po porodzie, ponieważ może mieć to negatywny wpływ na zdrowie kobiety. Jednak jeśli jesteś zwolenniczką solarium i po porodzie chcesz z niego korzystać jak najszybciej, najlepiej skontaktuj się ze swoim lekarzem. Więcej o opalaniu w ciąży przeczytasz w artykule: https://diagnozujmy.pl/opalanie-w-ciazy-o-czym-musisz-wiedziec/.

Ile czasu możemy spędzać w solarium?

Nie zaleca się spędzania więcej niż dwadzieścia minut w solarium. Sesje nie powinny być też zbyt częste. Dwa razy na pół roku, zdecydowanie wystarczą. Jeśli masz jasną karnację, blond lub rude włosy, początkowy czas na opalanie w solarium nie powinien przekraczać pięciu minut. Dopiero po większej ilości sesji, kiedy twoja skóra przyzwyczai się do silnego działania paneli słonecznych emitujących promienie UV, możesz sobie pozwolić na zabiegi o długości dziesięciu minut. Natomiast, kiedy masz ciemniejszą karnację, pierwsze sesje opalania w solarium mogą trwać dziesięć minut. Potem możesz je wydłużyć do dwudziestu minut.

Opalanie naturalne – czy jest bezpieczne?

W przeciwieństwie do opalania w solarium, wygrzewanie się na słońcu jest zdecydowanie bardziej bezpieczne dla naszego zdrowia. Nie musimy z niego rezygnować nawet, kiedy jesteśmy w ciąży. Przy opalaniu na nasze ciało największy wpływ mają promienie UVB, na które jesteśmy wystawieni jedynie latem w szczytowych godzinach dnia. Jeśli odpowiednio przygotujemy się do opalania naturalnego, to może ono mieć jedynie pozytywne skutki.

Różnice między opalaniem naturalnym a solarium

  • Poprawia nasz nastrój – dzięki temu, że słońce zwiększa ilość endorfin, jesteśmy w znacznie lepszym humorze. Dzieje się tak, ponieważ endorfiny, które inaczej nazywane są hormonem szczęścia, pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Polecane jest spędzanie czasu na słońcu, osobom, które cierpią na stany depresyjne. Jest to niezwykle pomocne i znacznie bezpieczniejsze niż solarium.
  • Możemy opalać się dłużej na słońcu niż w solarium opalać się w sposób naturalny możemy przez godzinę bez żadnej przerwy. Czas poświęcony na opalanie może się wydłużyć, ale w takim wypadku musimy robić sobie cogodzinną przerwę, by nasz organizm miał czas na odpoczynek. Jest to znacznie dłuższy czas niż w przypadku solarium. W solarium jedna sesja opalanie nie powinna przekraczać dwudziestu minut. Wtedy jest dla nas bezpieczna. Jeśli wydłużymy czas trwania sesji w solarium, może mieć poważne powikłania dla naszego zdrowia.
  • Opalanie na słońcu nie jest zabronione dla kobiet w ciąży – mimo tego, że wiele osób sądzi, że kobiety w ciąży nie powinny spędzać czasu na słońcu, ten pogląd nie ma żadnych podstaw. Oczywiście kobieta w ciąży musi odpowiednio przygotować się do opalania, a czas jaki spędzi na słońcu nie może zbyt długi. Zabrania się stosowania solarium kobitom w ciąży, ponieważ promienie wydzielane przez panele solarne mogą być szkodliwe dla płodu.
  • Znamiona nie są przeszkodą podczas opalania na słońcu – osoby, które mają znamiona na skórze, nie muszą rezygnować z naturalnego opalania. Jednak solarium nie jest wskazane dla takich osób – ma znacznie większe działanie na naszą skórę, przez co negatywnie działa na naszą skórę. Naturalne opalanie nie jest tak bardzo szkodliwe. Wystarczy, że zakryjemy swoje znamiona, na przykład plastrem – wtedy będą one chronione przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
  • Witamina D – jest wytwarzana poprzez proces syntezy zachodzący między naszą skórą, a promieniami słonecznymi. W wyniku tego procesu do naszego krwiobiegu trafia odpowiednia dawka witaminy D. Dzieje się to zarówno przy naturalnym opalaniu, jak w solarium. Jest to bardzo pozytywne działanie na nasz organizm, ponieważ witamina D jest niezbędnym składnikiem dla naszego zdrowia.
  • Karnacja skóry nie jest problemem – bez względu na to czy masz jasną, czy ciemną karnację nie istnieją żadne przeciwwskazania do opalania się w naturalny sposób. Jedynie co musisz zrobić to dokładnie zabezpieczyć swoją skórę. W solarium nie zaleca się wykonywania sesji osobom z bardzo jasną karnacją.

Która opalenizna jest lepsza – ta z solarium czy naturalna?

Na to pytanie uzyskanie odpowiedzi nie jest łatwe. Zarówno opalanie na słońcu, jak i solarium ma swoje pozytywne i negatywne strony. Jednak więcej negatywnych działań na nasze zdrowie ma korzystanie z solarium. Warto o tym pamiętać i wybierać opalanie naturalne, kiedy mamy ku temu okazję. Jednak jeśli jest jesień czy zima, możemy sprawić sobie jedną lub dwie sesje opalania w solarium, dzięki czemu poprawimy sobie nastrój. Jest to również doskonały sposób na dostarczenie naszemu organizmowi odpowiedniej dawki witaminy D.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x