Układ hormonalny jest jednym z najważniejszych układów w naszym ciele. Odpowiada on za funkcjonowanie hormonów, które mają wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie. Układ hormonalny często jednak szwankuje, ponieważ czynników wpływających negatywnie na jego działanie, jest naprawdę dużo. Niestety nie wiemy dokładnie, jak duża liczba naszego społeczeństwa cierpi na zaburzenia gospodarki hormonalnej, ale szacuje się, że jest to duża grupa.
Zaburzenia hormonów mogą pojawić u osób w każdym wieku. Jeśli kobieta w ciąży nie dostarcza sobie i dziecku odpowiedniej ilości witamin i innych niezbędnych do życia składników odżywczych, może sprawić, że narodzone dziecko, może mieć problemy z hormonami.
Czym spowodowane są zaburzenia hormonalne?
Do zaburzeń hormonalnych może dojść z powodu złej diety. Osoby spożywając dużą ilość produktów, których zawartość to tłuszcze nasycone oraz cukry mogą być w grupie zwiększonego ryzyka. Warto również pamiętać o witaminach, minerałach oraz kwasach tłuszczowych, które powinny znaleźć się w naszej diecie w odpowiednich ilościach.
Jeśli dawka tych niezbędnych do życia substancji odżywczych będzie zbyt mała, układ hormonalny może cierpieć na zaburzenia swojej pracy. Kiedy przedawkujemy jedną z tych substancji, również mogą u nas występować zaburzenia hormonalne. Na poziom hormonów i ich prace mają wspływ również toksyny, które wraz z powietrzem czy pokarmem dostają się do naszej krwi.
Jak objawiają się zaburzenia hormonalne?
Odkrycie zaburzeń hormonalnych nie jest łatwe. Wiele z dolegliwości, które one powodują, mogą nam przywodzić na myśl choroby i dolegliwości spowodowane złą dietą. Jeśli cierpisz na jedne lub więcej w wymienionych niżej objawów, warto udać się do lekarza, by zlecił badania hormonalne. Wykażą one, które hormony maja zbyt wysoki czy niski poziom albo czy wszystko jest w porządku i przyczyn danych dolegliwości, należy szukać dalej.
Trądzik
Wiele osób mających zaburzenia hormonalne cierpi z powodu trądziku. Jest to główny powód występowania stanów zapalnych skóry podczas okresu dojrzewania. W tym czasie dochodzi do naturalnych zmian w układzie hormonalnym i mogą one powodować trądzik młodzieńczy. Jeśli już dawno mamy za sobą okres dojrzewania, a nadal nie możemy zwalczyć trądziku, to znak, że nasz organizm nadal nie uregulował pracy hormonów.
Może być to spowodowane złą dietą czy nadmierną ilością toksyn, dostających się do naszej krwi. Jeśli u osób dorosłych występuje trądzik, powinny się udać do dermatologa, który stwierdzi czy są to zmiany spowodowane zaburzeniami hormonów, czy przyczyna jest inna.
Zaburzenia miesiączkowania
Cykl kobiety jest niezwykle wrażliwy. Wystarczy jedna zmiana w pracy jej organizmu, a cykl może się skrócić lub wydłużyć. Ważne jest jednak, by kobieta zaobserwowała czy zaburzenia miesiączkowe mogą być spowodowane zmianami w diecie, szybkim przybraniem na wadze lub schudnięciem. Jeśli wszystkie inne czynniki wpływające na długość cyklu są wykluczone, można wtedy podejrzewać, że przyczyną mogą być hormony.
Jednak warto wiedzieć, że o zaburzeniach cyklu miesiączkowego możemy mówić, gdy przynajmniej przez trzy miesiące ich długość różni się o więcej niż cztery dni. W dzisiejszych czasach nie wiele jest kobiety, których cykle zgadzają się z dokładnością co do jednego dnia. Jednak wydłużenie przerwy pomiędzy jedną miesiączką, a kolejną jest większe niż cztery dni, możemy wtedy stwierdzić u siebie zaburzenia miesiączkowe. Zaburzenia hormonalne są częstą przyczyną zmian w długości cyklów.
Niepłodność
Spotykana zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Największym problemem płodności u mężczyzn jest zaburzenie poziomu testosteronu. Zaś u kobiet jest to prolaktyna. W obu przypadkach hormony mogą sprawiać problemy z płodnością i utrudniać zapłodnienie. U kobiet problemy z płodnością pojawiają się wraz z zaburzeniami miesiączkowania. Jest to więc łatwo wykrywalny problem. Jednak u mężczyzn sprawa nie jest już tak prosta. To kobiety najczęściej obwiniają się jeśli nie mogą zajść w ciążę. Badania jednak wykazują, że problem najczęściej leży po obu stronach. Mężczyźni nie są chętni do wykonywania badań, więc wykrycie zaburzeń hormonalnych, które mogą negatywnie wpływać na płodność, staje się niemożliwe.
Częste bóle głowy i migreny
Nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale zaburzenia hormonalne maja ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Często zdarza się, że osoby mające problemy z układem hormonalnym, cierpią z powodu częstych bólów głowy. U kobiet najczęstszą przyczyną jest prolaktyna, która zostaje wytworzona w przysadce mózgowej. Jej nadmiar może powodować ciągłe i uporczywe bóle głowy, a nawet zaburzenia widzenia i mdłości. Fachowo taką dolegliwość nazywa się hiperprolaktynemią, co oznacza częste skoki w poziomach prolaktyny.
Nadwaga
Często spotykana u osób z problemami hormonalnymi. Jest to często spotykany problem, ponieważ nieprawidłowy poziom hormonów, ma negatywne działanie na cały organizm. Często takie zmiany powodują zaburzenia pracy metabolizmu i układu trawiennego. Osoby mające zaburzenia hormonalne mogą mieć częste biegunki lub zaparcia. Warto również pamiętać, że najwięcej problemów z nadwagą pojawia się u osób, z zaburzeniami hormonu tarczycy. Hormon ten może spowalniać pracę metabolizmu przez co ilość spalanej tkanki tłuszczowej się zmniejsza.
Jakie produkty wprowadzić do swoje diety, by poprawić prace układu hormonalnego?
Warto pamiętać, że dobrze zbilansowana dieta, to podstawa. Ważne są również regularne posiłki i stałość w spożywaniu zdrowej żywności. Niezbędne są witaminy, minerały i inne substancje odżywcze, które dbają o nasz organizm i wspierają jego pracę. Jakie więc nawyki żywieniowe warto wprowadzić do naszego życia, by zadbać o prawidłową prace układu hormonalnego i cieszyć się pełnym zdrowiem i dobrym samopoczuciem?
Produkty dla kobiet:
Dieta kobiet musi być nieco inna niż mężczyzn. Dzieje się tak, ponieważ w organizmie kobiety jest znacznie większa ilość hormonów, które często mogą sprawiać problemy. Ciało kobiety potrzebuje więc, innych składników odżywczych niż mężczyzna.
- Nasiona szałwii hiszpańskiej
Są one bogatym źródłem wielu witamin i minerałów. Kobiety powinny spożywać codziennie odpowiednią ich porcję, ponieważ są w stanie uregulować pracę organizmu. Mają również zbawienne działanie na układ trawienny i metabolizm. Dzięki nim z łatwością możemy osiągnąć idealną wagę, odpowiednią dla naszego wzrostu. Jednak ich głównym zadaniem jest oczyszczanie naszego organizmu z toksyn. I to właśnie to ma ogromny wpływ na gospodarkę hormonalną kobiet. Mężczyźni nie powinni spożywać nasion szałwii hiszpańskiej, ponieważ zawiera ona składniki, które mogą się przyczyniać do powstawania raka prostaty. Zaleca się więc unikanie spożywania nasion chia przez mężczyzn, ze względu na bezpieczeństwo ich zdrowia. - Niepokalanek mnisi
Jest to naturalny preparat, który polecany jest kobietom z zaburzeniami układu hormonalnego. Może on z łatwością uregulować jego pracę, najbardziej wpływa na poziom prolaktyny, która często sprawia wiele kłopotów. Zaleca się go przede wszystkim paniom, które mają zaburzenia miesiączkowania spowodowane nadmiernym wydzielaniem się prolaktyny. Dzięki swojemu działaniu, może również pomóc w zajściu w ciąże. Wiele kobiet ma problemy z płodnością, ponieważ prolaktyna uniemożliwia zajście w ciążę blokując owulację i wytwarzanie komórki jajowej. - Dzięgiel chiński
Jeden z najlepszych preparatów, który ma ogromny wpływ na gospodarkę hormonalną kobiet. Jest on inaczej nazywany, kobiecym żeń- szeniem. Jest polecany kobietą w okresie menopauzy, ponieważ to w tym czasie hormony zaburzają swoja pracę. Przez to kobiety często cierpią na wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Dzięgiel chański jest w stanie, z łatwością uregulować pracę układu hormonalnego i sprawić, że organizm kobiety będzie pracował tak samo jak przed menopauzą. Preparat w pełni naturalny i bezpieczny. Jest stworzony z korzenia dzięgieli chińskiej, który również można zakupić i pić z niego napary. Spożywanie dzięgieli chińskiej, jest doskonałym sposobem dla starszych kobiet, które pragną, by ich organizm wrócił do prawidłowego funkcjonowania.
Produkty dla mężczyzn:
Ilość hormonów męskich jest znacznie mniejsza, ale to nie znaczy, że nie sprawiają one kłopotów. U wielu mężczyzn wykrywa się zaburzenia testosteronu czyli najważniejszego hormonu w ich organizmie. Testosteron jest odpowiedzialny za wiele procesów zachodzących w organizmie mężczyzny. Warto więc widzieć jakie produkty wprowadzić do jego diety, by praca układu hormonalnego nie była zaburzona.
- Cynk
Jest to niezwykle ważny minerał, którego nie powinno zabraknąć w diecie mężczyzny. Cynk jest odpowiedzialny za regulowanie poziomu testosteronu, a jest to niezwykle ważne, ponieważ jest nadmiar lub niedobór może prowadzić do wielu chorób. Zaleca się zbadanie poziomu testosteronu mężczyznom, którzy mają trądzik, problemy z nadwaga i przez dłuższy czas, mimo starań, nie doczekują się swojego potomka. Zaburzenia układu hormonalnego, mogą być jedną z przyczyn tych zdarzeń. Jeśli badania wykażą zaburzenia w ilości produkowanego testosteronu, lekarz przekaże zalecenie spożywania cynku. Często właśnie jego niedobór w diecie mężczyzny sprawia, że ma on problemy z hormonami. - Żeń – szeń
Wpływa korzystnie na organizm mężczyzny i poprawia jego funkcjonowanie. Zalecany przez lekarzy dla mężczyzn, którzy cierpią na zaburzenia hormonalne. Poprawia potencję i reguluje poziom testosteronu. Jest to składnik, który powinien mieć swoje miejsce w diecie każdego mężczyzny, ponieważ ma on ogromny wpływ na jego zdrowie i samopoczucie.