Post sponsorowany

Niepłodność zawsze dotyczy obojga partnerów, dlatego diagnostyka zawsze powinna odbywać się zarówno u kobiety, jak i mężczyzny.

Kiedy mówimy o niepłodności?

O niepłodności mówi się, kiedy po dwunastu miesiącach odbywania regularnych stosunków seksualnych bez antykoncepcji nie doszło do zapłodnienia. Wówczas oboje partnerzy powinni zgłosić się do kliniki w celu wykonania diagnostyki niepłodności. Na rynku działa wiele klinik leczenia niepłodności, jedną z nich jest Gameta, która posiada swoje ośrodki w czterech miastach Polski. Szczegółowe informacje o ofercie kliniki poznasz, klikając w link http://gameta.pl/.

 

Czy diagnostykę można wykonać wcześniej, przed upływem 12 miesięcy?

Niektóre warunki pozwalają na wcześniejsze wykonanie badania. Diagnostyka niepłodności może być przeprowadzona przed upływem dwunastu miesięcy regularnych stosunków bez zapłodnienia gdy:

  • pacjentka przekroczyła 35. rok życia,
  • pacjentka miesiączkuje nieregularnie,
  • rozpoznane zostały nieprawidłowości pracy macicy lub jajowodów,
  • pacjentka jest płodna, co sugeruje problemy jej partnera.

 

Diagnostyka niepłodności żeńskiej

Przed dokonaniem badań lekarz powinien przeprowadzić z pacjentką szczegółowy wywiad, podczas którego bliżej można określić możliwe przyczyny niepłodności. Wywiad przed dokonaniem badań na niepłodność dotyczy:

  • przebytych zabiegów chirurgicznych w okolicach jamy brzusznej i układu rozrodczego,
  • problemów ginekologicznych związanych z nieregularną owulacją, nadmiernym krwawieniem czy bolesnymi stosunkami,
  • przebiegu i rozwiązania dotychczasowych ciąży, a także rozwoju dzieci,
  • nieprawidłowości hormonalnych.

 

Jakie badania na niepłodność wykonuje się kobietom?

Najczęstszą przyczyną niepłodności kobiet są niedrożność jajowodów oraz zmiany hormonalne. Pierwszą z tych przyczyn rozpoznaje się poprzez wykonanie badań oceniających budowę narządów rozrodczych.

Histeroskopia – czyli zabieg polegający na wizualnej ocenie stanu macicy poprzez wprowadzenie przez pochwę cienkiego endoskopu z kamerą. Podczas tego badania możliwe jest również wykonanie prostych zabiegów, takich jak usunięcie polipów czy zrostów, a także wykonanie rysy endometrium przed podaniem zarodka. Histeroskopię wykonuje się po pierwszej fazie cyklu miesięcznego, czyli po zakończeniu krwawienia. Na życzenie pacjentki badanie może być wykonane w znieczuleniu ogólnym. Zabieg wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych i trwa około pół godziny.

Laparoskopia – zabieg wykonuje się w celu oceny budowy i położenia organów rozrodczych, oceny drożności jajowodów czy zlokalizowania zrostów. Pozwala również na zdiagnozowanie endometriozy. Do jamy brzusznej wprowadzany jest cienki endoskop, który emituje obraz – zabieg jest mało inwazyjny.

W badaniu przyczyn niepłodności pomocne jest także monitorowanie cyklu miesiączkowego – jego częstość, intensywność krwawienia, wahania temperatury ciała. Istotna jest również ocena rezerwy jajnikowej, czyli sprawdzenie potencjału rozrodczego, jaki drzemie w jajnikach. Szczegółowy przebieg badań diagnostycznych poznasz odwiedzając stronę kliniki gameta pod linkiem http://gameta.pl/diagnostyka-nieplodnosci/.

 

Testy na niepłodność mężczyzn

Niepłodność mężczyzn dzieli się na trzy przyczyny.

  1. Przyczyny przedjądrowe – najczęściej są to zaburzenia hormonalne.
  2. Przyczyny jądrowe – są wywołane wrodzonymi lub spowodowanymi czynnikami zewnętrznymi uszkodzeniami jąder.
  3. Przyczyny pozajądrowe – najczęściej jest to niedrożność nasieniowodów, infekcje gruczołów, a także zaburzenia erekcji.

 

Badanie nasienia

Specjalistyczne ośrodki rozpoczynają badanie niepłodności mężczyzn od oceny nasienia. Badanie to pozwala na poznanie liczby plemników w spermie oraz ocenę ich żywotności. Badany jest również prawidłowy stan płynu nasieniowego.

Badanie nasienia powinno się wykonać po tygodniowym okresie abstynencji seksualnej. Spermę do badania oddaje się drogą masturbacji. Nieodpowiednie warunki przechowywania nasienia mogą mieć negatywny wpływ na jego stan, dlatego najlepiej jest oddać nasienie w trakcie wizyty w klinice.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x