Post sponsorowany

Badanie metodą rezonansu magnetycznego to znakomita pomoc dla lekarzy i pacjentów. Diagnostyka ta dokładnie odwzorowuje analizowane struktury ciała. Jest to możliwe dzięki współczesnej technice, która opiera się o prawa fizyki (korzysta się tu z możliwości, jakie daje pole magnetyczne). Rezonans magnetyczny jest bezpieczny, badanie to nie jest inwazyjne, dzięki niemu możemy szybko otrzymać od specjalistów trafną diagnozę.

Badanie ciała rezonansem magnetycznym – na czym polega?

Pacjent kładzie się na specjalnym łóżku, które znajduje się w urządzeniu przypominającym tubę, jest to tzw. klatka Faradaya, do której nie dociera żadne zewnętrzne pole magnetyczne. Osoba badana nie powinna mieć na ciele oraz w ciele żadnych metalowych części, jeśli ma coś takiego, koniecznie przed badaniem musi powiedzieć o tym obsłudze. Pacjent podczas badania znajduje się w tubie, w której pracuje skaner rezonansu magnetycznego, w trakcie badania nie można nie się ruszać. Czasami lekarz zleca także podanie kontrastu, aby wyniki badania były bardzo dokładne. Komputer dokonuje obliczeń, a następnie prezentuje obraz wybranej struktury ciała, nawet trójwymiarowo. Badanie to może pokazać nawet niewielkie zmiany patologiczne.

Tomograf komputerowy

Innym rodzajem diagnostyki obrazowej jest tomografia komputerowa, która wykorzystuje promienie rentgenowskie. Dzięki temu może pokazać dokładnie układ kostno-szkieletowy, centralny układ nerwowy, jamę brzuszną oraz narządy klatki piersiowej. Podczas badania pacjent wjeżdża do urządzenia, w którym robione są zdjęcia ciała pod różnym kątem, należy leżeć nieruchomo.

Trzeba powiedzieć, że przeciwieństwie do rezonansu magnetycznego, tomografię komputerową można zlecać osobom z wszczepionym rozrusznikiem serca. Na tomografię komputerową pacjent zgłasza się na czczo, w przypadku rezonansu magnetycznego nie jest to konieczne (chyba że podawany będzie kontrast). Tomografii komputerowej nie robi się kobietom w ciąży.

Mammografia cyfrowa

Mammografia to popularne badanie, które zalecane jest kobietom. To radiologiczna metoda badania piersi, która umożliwia wczesne rozpoznanie zmian w ciele, wykrywa patologię sutka oraz inne, groźne dla zdrowia choroby. Diagnostyka ta polega na zrobieniu serii zdjęć gruczołu, z wykorzystaniem promieni rentgenowskich. Mammografia cyfrowa to kolejny skok w technologii, która służy wykrywaniu raka piersi. Urządzenie to jest bardzo komfortowe, zarówno dla lekarzy, jak i kobiet, które mogą odczuwać prawdziwą wygodę podczas badania. Zaawansowane mechanizmy kompresji piersi oraz ścisłe przyleganie detektora do ciała, umożliwiają uzyskanie znakomitego obrazu, który ułatwia postawienie diagnozy.

Warto wiedzieć, że Lecznica Citomed w Toruniu dysponuje znakomitym, nowoczesnym sprzętem do przeprowadzania różnych badań. Tu zrobisz RTG cyfrowe, zlecisz badanie tomografem komputerowym i diagnostykę rezonansem magnetycznym. Na pacjentów czeka zawsze miła i profesjonalna obsługa, serdecznie zapraszamy!

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x