Post sponsorowany

Zdobywanie wiedzy o nowych lekach i metodach leczenia jest długotrwałym i skomplikowanym procesem noszącym nazwę badań klinicznych. Jest to szczególny rodzaj badań naukowych, gdyż są one prowadzone z udziałem ludzi.

Najważniejszym celem badań klinicznych jest potwierdzenie skuteczności oraz bezpieczeństwa nowych leków i metod leczenia. Ośrodki zajmujące się przeprowadzaniem badań klinicznych – Łódź, Wrocław, Warszawa i szereg innych – pozyskują chętnych spośród osób zdrowych i chorych spełniających wymogi określone na użytek konkretnego badania. Liczba badań klinicznych, które są lokowane w Polsce, od 2011 r. utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie. W 2018 r. do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wpłynęło 527 wniosków o rozpoczęcie badań nad produktami leczniczymi. Zważywszy jednak na to, iż prawie 40 proc. podań złożono pod koniec roku, w Centralnej Ewidencji Badań Klinicznych z 527 badań zarejestrowano 393.

Jakie badania kliniczne wykonuje się w Polsce?

Zdecydowaną większość badań klinicznych przeprowadzanych w Polsce – jest to 29 proc. wszystkich badań – stanowią badania onkologiczne. Na kolejnych pozycjach plasują się dziedziny medyczne, takie jak: neurologia (11 proc.), dermatologia (8,5 proc.), oraz gastroenterologia (7 proc.). 5-procentowy i mniejszy udział w badaniach mają: kardiologia, reumatologia, choroby płuc, diabetologia, nefrologia, psychiatria, ginekologia i okulistyka. Zdecydowanie najczęściej przeprowadza się badania III fazy (57 proc.) i II fazy (32 proc).

Badania kliniczne a społeczna świadomość

Pomimo iż zdecydowana większość Polaków – aż 87 proc. – nie ma wątpliwości co do tego, że badania kliniczne są potrzebne, to jedynie średnio 2 na 5 osób wyraża gotowość do wzięcia w nich udziału. Dowodzi to tego, iż w Polsce powszechna wiedza o badaniach klinicznych wciąż jest niewystarczająca.

Specjaliści zalecają kampanie informacyjne zakrojone na szerszą skalę oraz zwiększenie dostępności do badań dla szpitali powiatowych.

Centrum Medyczne SYNEXUS ŁÓDŹ

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x