Post sponsorowany

Ultrasonograf jest obecnie jednym z ważniejszych urządzeń diagnostycznych stosowanych w wielu dziedzinach medycyny. Pozwala w sposób nieinwazyjny i całkowicie bezpieczny dla organizmu monitorować rozwój płodu, badać stan organów wewnętrznych w obrębie jamy brzusznej, serca, szyi, piersi i jąder, stawów i mięśni, oczu, klatki piersiowej i układu nerwowego. Dlatego aparat do USG powinien się znaleźć w każdym gabinecie lekarskim.

Jaki sprzęt USG wybrać?

Ultrasonografy są nowoczesnymi aparatami medycznymi, które jednak mają stosunkowo długą historię. Pierwsze urządzenia tego typu wprowadzono do placówek szpitalnych w latach 60-tych ubiegłego wieku. Oznacza to, że technika diagnostyczna oparta na działaniu fal ultradźwiękowych ma już ponad pół wieku. Tak długi okres sprzyjał doskonaleniu technologii produkcji aparatów USG, a w szczególności rozszerzaniu ich możliwości na nowe obszary medycyny i poprawianiu jakości obrazów badań. Te ostatnie są efektem lepszych głowic, ale również technologii cyfrowego przetwarzania obrazów. Ich doskonała jakość pozwala lekarzom na precyzyjniejsze rozpoznawanie zmian oraz właściwą interpretację wyników badań. Efektem jest możliwość diagnozowania nieprawidłowości w znacznie wcześniejszym stadium oraz stwarzanie większych szans na całkowite wyleczenie.

Rozwój technologii produkcji aparatów do USG sprawił, że obecnie lekarze mogą wybierać pomiędzy urządzeniami w szerokiej gamie cenowej i zakresie możliwości pracy. Dobór właściwego modelu jest uzależniony o konkretnych potrzeb diagnostycznych i zakresu wykorzystania aparatu. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie, lekarz powinien precyzyjnie określić jakie badania będzie wykonywać oraz ilu współpracowników będzie korzystać z urządzenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu USG?

Oferowane przez producentów aparaty do USG są przeznaczone do badań ogólnych lub specjalistycznych. Te drugie charakteryzują się znacznie wyższą ceną, dlatego ich wybór powinien być uzasadniony potrzebą placówki. Alternatywą są ultrasonografy ogólne wyposażone w dodatkowe akcesoria, dzięki którym można przeprowadzać badania specjalistyczne. Parametry istotne przy wyborze aparatu do USG to:

  • liczba i typ głowic, jakie znajdują się w zestawie (śródoperacyjne, laparoskopowe, wolumetryczne, matrycowe, z kanałem biopsyjnym, ginekologiczno-położnicze, kardiologiczne itp.),
  • zakres emitowanych fal głowic (liniowe – minimum 10-14 MHz, brzuszne – między 3,5 a 5 MHz, dopochwowe – minimum 6 MHz),
  • obrazowanie głowic – 2D, 3D lub 4D,
  • dodatkowe funkcje oczyszczania obrazu z szumu,
  • dostępność technologii wielokierunkowego rozchodzenia się fal ultradźwiękowych,
  • różne rodzaje obrazowania (np. Dopplerowskie power, color, kierunkowe, tkankowe, pulsacyjne, a także obrazowanie trapezoidalne, tomograficzne, panoramiczne lub z użyciem kontrastu),
  • liczba kanałów przetwarzania obrazów,
  • liczba gniazd głowic,
  • tryby zasilania,
  • opcje przesyłania i archiwizacji danych badawczych,
  • opcje dodatkowe takie jak: optymalizacja obrazu czy pomiar objętości badanych struktur,
  • możliwość rozbudowy o kolejne specjalistyczne moduły.

Ile kosztuje sprzęt USG?

Dla lekarzy, który wybierają aparaty USG, cena z pewnością jest ważnym czynnikiem decyzyjnym. Jej wysokość jest podyktowana stopniem zaawansowania technologicznego modelu oraz możliwościami i liczbą zaprogramowanych funkcji. Kompaktowe urządzenia z serii DC są dostępne w cenach poniżej 20 000 zł. Modele zaawansowane techniczne, przeznaczone do rozbudowanej diagnostyki klinicznej osiągając ceny około 100 000 zł.

aparatura medyczna, urządzenia medyczne

Aparaty USG Mindray w Mar-Med

Firma Mar-Med to dystrybutor sprzętu medycznego, który oferuje lekarzom w gabinetach prywatnych, przychodniach, szpitalach i klinikach aparaty USG Mindray. Wśród dostępnych modeli znalazły się zarówno te o wielu funkcjach klinicznych, przeznaczone do placówek leczniczo-badawczych o wysokich wymaganiach jak i mniejsze aparaty do gabinetów lekarskich. Do urządzeń wysokiej klasy Premium zalicza się między innymi aparat USG firmy Mindray – Resona 7. Urządzenie wyróżnia się najwyższą możliwą rozdzielczością obrazowania, opartą na platformie ZST+. Umożliwia on między innymi przeprowadzenie precyzyjnej diagnostyki u trudnych pacjentów, naczyniową analizę hemodynamiczną, elastografię Shearwave z kwantyfikacją oraz jest wyposażony w zaawansowane funkcje kliniczne. Alternatywą dla nich są mniejsze kompaktowe aparaty USG Midray DC-30.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x