Zielona kawa, to zwykła kawa, tyle że nie poddana procesowi palenia. Produkt ten cieszy się ogromną popularnością głównie wśród osób odchudzających się, którym służy jako suplement diety wpierający w walce ze zbędnymi kilogramami. Pomaga skutecznie zredukować masę ciała, wspiera regenerację organizmu po ciężkim treningu i przyspiesza jego powrót do stanu, w jakim wykazuje pełną gotowość do ponownych ćwiczeń. Zielona kawa wpływa na organizm w podobny sposób co zielona herbata: pomaga w walce z nadwagą, neutralizuje wolne rodniki i redukuje poziom cukru we krwi. Oprócz właściwości odchudzających, z których jest przede wszystkim znana,  zielona kawa wykazuje także pozytywny wpływ na skórę, jak również zmniejsza cellulit, czyli prawdziwą zmorę kobiet. Aby w pełni zrozumieć jak działa zielona kawa i jakie niesie za sobą rezultaty jej picie, należy bliżej przyjrzeć się procesowi produkcji oraz składowi i właściwościom ziaren i ekstraktu z zielonej kawy. Z dalszej części artykułu dowiesz się: czym jest zielona kawa, dlaczego warto wprowadzić ją do swojej diety oraz jakie są przeciwwskazania do picia zielonej kawy.

Sprawdź również korzyści z picia herbat, które opisaliśmy!

Zielona kawa – czym jest? 

Zielona kawa praktycznie niczym nie różni się od kawy, która spożywana jest przez miliardy ludzi na całym świecie każdego dnia. Jedyne co może wzbudzić naszą ciekawość, to niecodzienny kolor naparu z ziaren zielonej kawy, który jest tak jak i one zielony. Bierze się to stąd, że ziarna te nie są poddawane paleniu, nie bez powodu zresztą. Dzięki nie przeprowadzeniu obróbki termicznej, ziarna zachowują pewne właściwości, których czarna kawa już nie posiada.

Mówiąc prościej, zielona kawa to po prostu niepalone dojrzałe lub niedojrzałe ziarna kawy z gatunku Robusta, które w odróżnieniu od kawy palonej, pełne są nielotnych związków i kwasu chlorogenowego. Kwas ten w połączeniu z kofeiną przyczynia się do spadku wagi i redukcji cellulitu. Nie ma się więc czemu dziwić, że miłośnicy kawy coraz częściej sięgają właśnie po ten rodzaj kawy, który jest zdrowszą i wykazującą korzystniejszy wpływ na organizm alternatywą dla kawy czarnej.

Warto też zwrócić uwagę na smak kawy zielonej, który nie jest nawet w niewielkim stopniu podobny do zwykłej, palonej kawy. Jest dużo łagodniejszy, a przy tym pozostawiający lekko gorzkawy posmak, przez co niektórym może przypominać w smaku zieloną herbatę.

Na rynku zieloną kawę dostać można w wielu różnych formach. Najpopularniejsza jest ta w postaci ziaren, które można samemu zmielić w domu, a także zielona kawa w woreczkach. Bez problemu znaleźć można także suplementy z zieloną kawą, takie jak tabletki. Preparaty te często są dodatkowo wzbogacane o błonnik pokarmowy, chrom, wyciągi z ziół, kofeinę, żeń-szeń czy ekstrakt z zielonej herbaty.

zielona kawa, właściwości zielonej kawy

Zielona kawa – właściwości

Kawa ma w swoim składzie około 250 różnych związków chemicznych, jednak większość z nas jest w stanie wymienić jeden – kofeinę, która wykazuje pobudzający wpływ na organizm. Ważnym składnikiem, który także powinniśmy znać jest kwas chlorogenowy będący przeciwutleniaczem. Obfituje w niego jedynie zielona kawa, gdyż w czarnej ulega rozkładowi pod wpływem temperatury. Kwas chlorogenowy wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, a nawet antygrzybiczne. Hamuje wytwarzanie wolnych rodników odpowiedzialnych za miażdżycę, starzenie się oraz zmiany nowotworowe. Dodatkowo zmniejsza wchłanianie węglowodanów z pożywienia, zmuszając tym samym organizm do korzystania z nagromadzonych zapasów w postaci tkanki tłuszczowej.

Na tym właściwości zielonej kawy się nie kończą. Wykazuje ona także ochronne działanie na wątrobę. Zielone ziarna kawy wzmacniają odporność, skutecznie zwiększając produkcję przeciwciał. Duże pokłady kofeiny w pewnym stopniu wspomagają odchudzanie, ale też działają na organizm pobudzająco, dlatego zielona kawa jest dużo zdrowszą alternatywą dla napojów energetycznych, które co prawda dodają energii, lecz ich przyjmowanie niesie za sobą pewne skutki uboczne. 

Pozytywny wpływ zielonej kawy na odchudzanie został potwierdzony naukowo już jakiś czas temu. Do tej pory jednak nie zostały przeprowadzone badania, które pokazywałyby, jak w dłuższej perspektywie wpływa ona na odchudzanie. Mimo wszystko trzeba pamiętać, że cudowne tabletki na odchudzanie nie istnieją, więc nie ma się co oszukiwać, że samo picie zielonej kawy wystarczy, by zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Nie obejdzie się bez odpowiedniej diety i regularnych ćwiczeń, które pozwolą uniknąć efektu jo-jo. Jedynie racjonalne odżywianie i długofalowe wyrabianie zdrowych nawyków żywieniowych zaowocuje utrzymaniem wymarzonej sylwetki.

Zielona kawa – działanie

Jak już zostało kilkukrotnie wspomniane, zielona kawa dobrze wpływa na odchudzanie. Największą rolę w tym przypadku odgrywa wymieniony wyżej kwas chlorogenowy, który ogranicza wchłanianie pochodzącej z pożywienia glukozy aż o 7% zarówno u osób zdrowych, jak i u chorych na cukrzycę.

W pewnym badaniach przeanalizowano też wpływ kawy wzbogaconej kwasem chlorogenowym na osoby z nadwagą. Naukowcy postanowili dokładnie sprawdzić, jak na organizm osób otyłych działa kawa zielona, a jak czarna. Jak się okazało, po pewnym okresie przyjmowania kawy zielonej średni spadek masy ciała wynosił około 5,4 kg. Dla porównania, osoby pijące normalną kawę, schudły prawie 3 razy mniej – około 1,7 kg.

Zielona kawa zawiera też kwas kawowy, który ma silne działanie antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne. A przy tym pobudza produkcję żółci i zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu II – insulinoopornej. Warto również zaznaczyć, że kwas chlorogenowy należy do polifenoli, a więc przeciwutleniaczy, a co za tym idzie – zielona kawa, w której jest on obecny, ma również właściwości antyrakowe. Skutecznie niszczy wolne rodniki i pozwala pozbyć się z organizmu metali ciężkich. Dzięki temu zielona kawa hamuje i opóźnia rozwój zmian nowotworowych na wczesnych etapach choroby.

 

zielona kawa, właściwości zielonej kawy

Zielona kawa – jak pić?

Producenci zielonej kawy obiecują, że zielona kawa przyspiesza przemianę materii, zmniejsza łaknienie oraz pomaga utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu. Pojawia się jednak pytanie: jak pić zieloną kawę? Na rynku kupić ją można w postaci ziaren, które mieli się bezpośrednio przed parzeniem, aby kawa zachowała jak najwięcej właściwości smakowych i zdrowotnych. Dostać można ziarna konkretnego rodzaju, a także mieszanki. Podczas przygotowywania wykorzystuje się zmielone ziarna, jak również całe. Z jednej porcji niezmielonych ziaren napar można przygotować aż trzykrotnie.

Proporcje zielonej kawy ustala się wedle upodobania, jednak osobom dopiero co rozpoczynającym swoją przygodę z zieloną kawą zaleca się wsypanie do kubka lub filiżanki 2-3 łyżeczek zmielonej kawy i zalanie gorącą (ale nie wrzącą) wodą. Następnie powinno się odczekać od 3 do 5 minut, i po upływie tego czasu napar jest gotowy do picia. Nie wolno przesadzać też z długością parzenia kawy – w za długo parzonej obecny jest akrylamid, który ma szkodliwy wpływ na układ nerwowy i rozrodczy u gryzoni, przez co można domniemywać, że jest niebezpieczny także dla ludzi. Toksyczne związki są szkodliwe dla organizmu, a akrylamid należy do takich, które są bardzo łatwo przez niego przyswajalne. Dlatego nie przesadzaj z długością parzenia kawy zielonej, a zamiast kawy po włosku wybieraj espresso.

Do zielonej kawy można zastosować różnego rodzaju dodatki, trzeba jednak pamiętać, że co prawda poprawiają one walory smakowe, ale zazwyczaj są kaloryczne, a przecież zieloną kawę pije się głównie po to, by pozbyć się zbędnych kilogramów i poprawić wygląd sylwetki.

Zielona kawa – przeciwwskazania

Jaki wpływ ma zielona kawa na zdrowie? Czy istnieją przypadki, w których należy zrezygnować z picia zielonej kawy? Odpowiedź brzmi: tak. Na preparaty posiadające w swoim składzie zieloną kawę, jak i na całe ziarna zielonej kawy, powinny uważać osoby chorujące na cukrzycę, które przyjmują leki antycukrzycowe. Kawa zielona posiada właściwości obniżające poziom glukozy we krwi, zatem w połączeniu z lekami obniżającymi poziom glikemii może doprowadzić nawet do hipoglikemii. Osoba, u której się ona pojawi, może odczuwać wewnętrzny niepokój, czuć się osłabiona, zmęczona oraz senna. Niektórych od razu zaczyna boleć głowa, a ciało pokrywa wysypka spowodowana alergią.

Warto też dodać, że przeprowadzone na szczurach eksperymenty wykazały, że długotrwałe stosowanie preparatów z zielonej kawy może przyczynić się do wystąpienia zespołu metabolicznego. Możliwość picia zielonej kawy powinny przedyskutować ze swoim lekarzem prowadzącym osoby, u których występuje choroba serca czy nadciśnienie, a także kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią. Przeciwwskazaniem do stosowania kuracji odchudzającej zieloną kawą jest także wiek – naparu nie powinny pić dzieci poniżej 16 roku życia.

 

Źródło:
https://kobieta.onet.pl/zdrowie/zycie-i-zdrowie/zielona-kawa-a-odchudzanie-wlasciwosci-jak-parzyc/9jteg
https://portal.abczdrowie.pl/zielona-kawa-na-odchudzanie
http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/suplementy/zielona-kawa-czy-zielona-kawa-skuteczny-sposob-na-odchudzanie_40979.html
http://bonavita.pl/dzialanie-uboczne-picia-zielonej-kawy-hit-czy-mit

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x