Czerwona herbata (Pu-erh, Oolong, Puszong) potocznie nazywana „pogromcą tłuszczu”, to napój dedykowany wszystkim tym, którzy chcą raz na zawsze pozbyć się zbędnych kilogramów. Systematycznie spożywana ułatwia trawienie, przyspiesza redukcję cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Herbata czerwona chroni również przed próchnicą oraz wykazuje działanie antynowotworowe. W czasie produkcji czerwonej herbaty liście poddawane są bardzo krótkiej fermentacji, dzięki czemu przygotowany z nich napar cechuje lekko czerwona barwa, od której wzięła się nazwa herbaty. Herbata Pu-erh to ogromne bogactwo mikroelementów i kofeiny. Aby jednak móc w pełni wykorzystać jej możliwości trzeba wiedzieć, w jaki sposób należy ją parzyć i na jakie gatunki warto zwrócić uwagę. Sprawdź, jakie są różnice między herbatą Oolong a pozostałymi herbatami, jak ją parzyć oraz jakie zalety płyną z jej picia.

Gatunki czerwonej herbaty – Pu-erh, Oolong, Puszong

Herbata czerwona uznana została za jedną z najbardziej aromatycznych herbat, ze względu na swój korzenny smak i specyficzny zapach. Nie każdemu musi ona przypaść do gustu, jeśli jednak ktoś się do niej przekona, raczej nie będzie mógł się jej oprzeć. Możemy wyróżnić kilka odmian herbaty, jednak wszystkie z nich zaliczają się do herbat półfermentowanych. Dostępne na rynku rodzaje to: pu-erh, oolong i puszong.

– Pu-erh

Herbata wyjątkowa, inna od wszystkich, ale mimo wszystko zaliczana jest do herbat czerwonych. Ze względu na swój wyraźny smak nie każdego zachwyci. Jest herbatą fermentowaną, o stopniu fermentacji rzędu 70%. Pochodzi z wielkiej herbacianej prowincji Yunnan.

– Oolong

Herbata, której jakość może być mocno przeciętna, jak i wykwintna, a wszystko to zależne jest od czasu jej zbioru i zawartości tipsów. Pochodzi z Tajwanu. Ogromną zaletą herbaty jest to, że można ją przechowywać przez dowolnie długi czas. Przygotowany napar posiada złocisty lub ciemnobrązowy kolor, łagodny smak i ostry aromat.

– Puszong

W przypadku tej odmiany proces fermentacji jest bardzo krótki. Susz stanowi bazę do produkcji herbat jaśminowych. Puszong produkuje się w Chinach, w prowincji Fujian oraz na Tajwanie. Napar posiada żółtą lub bursztynową barwę. W smaku przypomina połączenie zielonej herbaty z odmianą oolong.

Podobieństwa i różnice między czerwoną herbatą, a pozostałymi herbatami 

Największe różnice dostrzec można w fazie fermentacji poszczególnych rodzajów herbat. Zielona herbata nie jest w ogóle poddawana procesowi fermentacji, a czarna jest. A jak jest w przypadku herbaty czerwonej? Także jest poddawana fermentacji, jednak bardzo krótko, przez co liście nie tracą charakterystycznej dla tej odmiany czerwonej barwy. Z tego względu właśnie herbatę bardzo często zalicza się do grona herbat półfermentowanych.

Poszczególne rodzaje herbat można także podzielić ze względu na pory roku, w których warto je pić. W okresie letnim wiele ludzi sięga po herbatę zieloną, gdyż posiada ona właściwości chłodzące i orzeźwiające. Tymczasem jesienią i zimą korzystniej dla organizmu jest pić herbatę czarną lub czerwoną, ponieważ posiadają właściwości rozgrzewające. Herbata czerwona jest wręcz idealna na niepogodę, gdyż rozgrzewa organizm od środka i poprawia ogólne samopoczucie. Herbata pu-erh podobnie jak herbata zielona posiada mnóstwo właściwości leczniczych – wzmacnia organizm, wspomaga trawienie i obniża poziom cholesterolu.

czerwona herbata, właściwości czerwonej herbaty, parzenie czerwonej herbaty

Właściwości czerwonej herbaty

Czerwona herbata obfituje w polifenole, dlatego wykazuje właściwości zapobiegające tworzeniu się wolnych rodników, które są odpowiedzialne za rozwój niektórych schorzeń, w tym chorób nowotworowych. W porównaniu do innych herbat, polifenole pochodzące z czerwonej herbaty najlepiej ze wszystkich wychwytują wolne rodniki uszkadzające komórki organizmu. Chroni przed występowaniem nadciśnienia tętniczego i miażdżycy.

Jak w wielu innych herbatach tak i w czerwonej obecna jest kofeina, która wykazuje jednak nieco inne właściwości niż ta pochodząca z kawy – działa wolniej i daje łagodniejszy efekt pobudzenia, ale utrzymuje się on przez cały dzień. Najsłabiej wykazuje właściwości antyoksydacyjne w porównaniu z innymi herbatami.

Odpowiednio przygotowany napar zawiera sporo związków mineralnych i mikroelementów oraz kofeiny, polifenoli, wapnia, fluoru, manganu, białka i olejków eterycznych. Dlatego wszystkie odmiany czerwonej herbaty poprawiają pamięć, normują ciśnienie i dobrze działają na układ moczowy zapewniając mu prawidłowe działanie.

Czerwona herbata na odchudzanie

Wiele osób wciąż zadaje sobie pytanie: co pić żeby schudnąć? Z dotychczas przeprowadzonych badań i analiz wynika, że czerwona herbata daje ogromne wsparcie w odchudzaniu, jednak dopiero w połączeniu ze zbilansowaną dietą i systematycznymi treningami pozwoli osiągnąć oczekiwane rezultaty. Herbata czerwona bezpośrednio wpływa na przewód pokarmowy pobudzając tym samym procesy trawienia, poprzez zwiększenie wydzielania soków trawiennych. Ze względu na fakt, że procesy fermentacyjne zachodzą w czerwonej herbacie o wiele krócej niż w czarnej, posiada ona dużo więcej enzymów i polifenoli. To właśnie im przypisywane są właściwości odchudzające. Polifenole hamują lipazę żołądkową oraz trzustkową. Emulgacja tłuszczu zostaje zaburzona i wywołuje zwiększoną termogenezę zainicjowaną zwiększeniem wydatków energetycznych. Dzięki temu picie czerwonej herbaty wspomaga pracę jelit, usprawnia proces trawienia i zapobiega występowaniu zaparć. Herbata odchudzająca, jaką bez dwóch zdań jest czerwona herbata, skutecznie obniża również poziom cholesterolu w organizmie. Nawet niedawno opracowana piramida zdrowego żywienia uwzględnia herbatę, która zdaniem ekspertów ma liczne właściwości prozdrowotne.

Czerwona herbata na infekcje

Obecna w herbacie mieszanina składników polifenolowych z wysoką skutecznością neutralizuje bakterie i wirusy, dlatego herbaty mogą być wykorzystywane jako środek do przeciwdziałania, a także leczenia wspomagającego chorób infekcyjnych, takich jak grypa, przeziębienie, biegunka czy stany zapalne śluzówki jamy ustnej.

Czerwona herbata na zęby i skórę

W składzie czerwonej herbaty znaleźć można fluor i wapń, który pomaga budować mocne kości i zęby. Regularne picie herbaty skutecznie ochroni zęby przed próchnicą. Napar pomaga oczyścić organizm z toksyn, co przekłada się na doskonały wygląd skóry i włosów. Obecny w nim cynk pozwala zachować zdrową gładką skórę, dlatego picie czerwonej herbaty zaleca się osobom zmagającym się z trądzikiem lub świądem.

Czerwona herbata na pobudzenie

Tak jak już zostało wcześniej wspomniane, czerwona herbata obfituje w kofeinę mającą nieco odmienne działanie niż ta pochodząca z kawy. Ta druga wchłaniana jest już w żołądku, więc ma bardzo szybkie działanie. Kofeina pochodząca z herbaty przyswajana jest dopiero w jelitach, przez co dużo wolniej przedostaje się do krwioobiegu i daje dłużej trwające efekty.

czerwona herbata, właściwości czerwonej herbaty, parzenie czerwonej herbaty

Jak parzyć czerwoną herbatę?

Parzenie czerwonej herbaty nie wymaga specjalnej wiedzy ani umiejętności. Wystarczy wsypać do filiżanki niepełną łyżeczkę herbaty, a następnie zalać susz wodą o temperaturze nie przekraczającej 95oC i odstawić na około 5 minut. Zaleca się spożywanie 3 filiżanek dziennie herbaty o różnych porach. Ze względu na fakt, że czerwona herbata obniża wchłanianie żelaza, napar należy spożywać co najmniej 30 minut po zjedzeniu posiłku. Herbata najlepiej działa bez żadnych dodatków słodzących. Cukier neutralizuje większość jej prozdrowotnych właściwości.

Kto nie powinien pić czerwonej herbaty?

Jak w przypadku wielu innych produktów, tak i w przypadku picia czerwonej herbaty należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Drogocenny napój, jakim jest herbata Pu-erh w odpowiedniej ilości wzmocni organizm od środka i przyczyni się do poprawy ogólnego stanu zdrowia, jednak w nadmiarze może nieść za sobą poważne konsekwencje. Po pierwsze – spożywanie jej w zbyt dużych ilościach powoduje pewne zaburzenia wodno-elektrolitowe i odwodnienie, przez co organizm traci wodę i cenne składniki mineralne. Przykładowo utrata potasu może powodować skurcze mięśni, omdlenia, czy też chroniczne uczucie zmęczenia. Herbata Oolong zmniejsza wchłanianie żelaza, dlatego nie należy łączyć jej z posiłkami. Biorąc pod uwagę te dwa aspekty, kobiety w ciąży powinny koniecznie skonsultować się z lekarzem, zanim wprowadzą czerwoną herbatę do swojej diety. Dodatkowo czerwona herbata wykazuje właściwości moczopędne, więc jest dobra na nerki, ale mimo wszystko należy zachować umiar. Działa również pobudzająco na funkcjonowanie przewodu pokarmowego, dlatego raczej powinny unikać jej osoby cierpiące na wrzody żołądka

Źródło:
http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/suplementy/czerwona-herbata-wlasciwosci-ochudzajace-i-lecznicze_34657.html
http://bonavita.pl/czerwona-herbata-dziala-nie-tylko-odchudzajaco
https://kobieta.onet.pl/zdrowie/profilaktyka/czerwona-herbata-na-odchudzanie-pu-erh-efekty-i-wlasciwosci/k9zz8
http://www.fabrykasily.pl/odchudzanie/czerwona-herbata-a-odchudzanie

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x