Siemię lniane to niewielkie nasionka lnu, których właściwości zdrowotne oraz wartości odżywcze powinny szczególnie docenić osoby zmagające się z problemami ze strony układu pokarmowego. Działa osłaniająco na żołądek i jelita oraz reguluje ich pracę. Coraz bardziej zyskujące na popularności siemię lniane zostało nawet włączone do grona produktów superfoods, czyli takich które posiadają bardzo wiele składników odżywczych niezbędnych ludzkiemu organizmowi do efektywnego funkcjonowania. Po siemię lniane często sięgają osoby, które walczą ze zbędnymi kilogramami, gdyż wspomaga odchudzanie i pozwala utrzymać wagę po schudnięciu. Ma dobry wpływ na włosy, skórę i paznokcie.

Na pierwszy rzut oka siemię lniane może nie wzbudzać zainteresowania. Mające od 2 do 3 mm nasiona lnu są płaskie i szarobrązowe. Jednak przez ten niepozorny wygląd nie warto rezygnować z pełnego właściwości leczniczych produktu. Zarówno zmielone siemię lniane, jak i w ziarenkach, chroni przed rakiem piersi i reguluje poziom cholesterolu we krwi. Jakie jeszcze właściwości ma siemię lniane? Jak i na co pić siemię lniane? Tego i wielu innych cennych informacji dowiesz się z dalszej części artykułu.

Siemię lniane – czym jest ten coraz modniejszy superfood?

Siemię lniane to bardzo drobne, płaskie nasiona lnu zwyczajnego o brązowej lub złotej barwie, które zalane wodą pęcznieją i otaczają się sporą ilością śluzu. Nie każdemu zatem musi smakować siemię lniane zalane wodą, ale jest to tylko jeden ze sposobów jego przygotowywania. Jak jeść siemię lniane? Nasionka można dodawać do posiłków i koktajli. Siemię lniane jest oleiste, więc z nasion pozyskuje się olej. Ma mnóstwo prozdrowotnych właściwości, które są doceniane już od wieków. Len był uprawiany w starożytnym Egipcie, Chinach i Babilonie na 3 tysiące lat p.n.e. Obecnie siemię lniane zyskuje na popularności szczególnie wśród osób zainteresowanych zdrową dietą i produktami superfoods. Można je kupić w wielu sklepach i aptekach zazwyczaj w dwóch rodzajach: brązowym lub złotym. Ten drugi jest trudniej dostępny i droższy, jednak ma lepszy smak i więcej wartości odżywczych.

Siemię lniane – poznaj właściwości

Właściwości zdrowotne siemienia lnianego wynikają z obecności w jego składzie błonnika i kwasów tłuszczowych omega-3. W jednej łyżce siemienia lnianego znajdują się 3g błonnika, co stanowi około 10proc. dziennego zapotrzebowania na niego. W nasionach obecne są dwa rodzaje błonnika – rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Ten pierwszy wykazuje właściwości żelujące, powoduje wiązanie się treści pokarmowej i opóźnia opróżnianie żołądka. W praktyce znaczy to tyle, że po zjedzeniu posiłku z dodatkiem drogocennych ziarenek dłużej będziemy odczuwać sytość, niż jakbyśmy zjedli danie bez dodatku siemienia lnianego. Podobny efekt dają popularne ostatnio nasiona chia. Nierozpuszczalny błonnik natomiast przyczynia się do uregulowania częstości wypróżnień.

Nasiona lnu pełne są związków śluzowych, białkowych oraz kwasów organicznych, w tym witaminy C, enzymów, soli mineralnych – cynku, magnezu i żelaza. Pomagają one utrzymać naturalną równowagę hormonalną u kobiet. W tych niepozornych ziarenkach skrywa się także olej. Pozyskany ma w sobie spore pokłady kwasów tłuszczowych omega-6, fitosteroli i witaminy E.

Systematyczne spożywanie siemienia lnianego zapobiega stanom zapalnym i wspomaga odporność, dzięki zawartym w nasionach nienasyconym kwasom tłuszczowym. Siemię lniane jest też jednym z najbogatszych źródeł lignanów, ma ich dużo więcej niż inne rośliny. Lignany wykazują pozytywny wpływ na układ krążenia, obniżają ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową i miażdżycę. Przyczyniają się także do zmniejszenia poziomu „złego” cholesterolu LDL oraz glukozy we krwi, a przy tym chronią przed osteoporozą.

siemię lniane, zastosowanie siemienia lnianego, olej lniany

Siemię lniane, a olej lniany

Warto zwrócić również uwagę na niezwykle cenny produkt, jaki jest pozyskiwany z nasion siemienia lnianego – olej lniany, który jest źródłem zdrowia i urody. Jest on tłoczony na zimno i nie nadaje się do smażenia. Doskonale jednak sprawdza się jako składnik sałatek. Może być dodawany również do innych dań, w zależności od indywidualnych preferencji. Istotną informacją jest, że olej lniany ma stosunkowo krótki termin ważności i szybko jełczeje, zmienia smak i nie nadaje się do spożycia. Jako składnik diety reguluje poziom cholesterolu we krwi, zmniejsza ryzyko nadciśnienia, miażdżycy i chorób serca. Może być stosowany w leczeniu kaszlu lub stanów zapalnych układu oddechowego. Znalazł zastosowanie też w kosmetyce, głównie jako składnik kosmetyków naturalnych. Zastanawiasz się jak skutecznie zregenerować zniszczone i nadmiernie wypadające włosy? Olej lniany stosowany jako serum do włosów sprawi, że staną się one bardziej elastyczne i będą wyglądać na zdrowsze. Może być on także pomocny w łagodzeniu oparzeń i innych zmian skórnych.

Siemię lniane – zastosowanie

Siemię lniane może być przygotowywane na wiele różnych sposobów. W zależności od dolegliwości, na które ma ono pomóc, stosuje się je w różny sposób. Przykładowo, siemię lniane do picia w postaci naparu jest dobre na odchudzanie i dla zachowania zbilansowanej diety. Czasami można dodać do niego trochę miodu, co sprawi, że napój będzie smaczniejszy i łatwiej będzie go wypić.

– siemię lniane na odchudzanie

Tak jak już zostało wcześniej wspomniane, siemię lniane wspomaga w walce ze zbędnymi kilogramami. Co sprawia, że tym cudownym ziarenkom przypisuje się właściwości odchudzające? Po pierwsze, siemię lniane pomaga wyregulować poziom cholesterolu we krwi, z czym osoby z nadwagą mają często problem. Po drugie, nasiona lnu dają uczucie sytości, co pozwala ograniczyć liczbę spożywanych posiłków. Jak przygotować siemię lniane? Łyżeczkę świeżo zmielonych ziaren zalej szklanką wrzątku i odstaw pod przykryciem na 15 minut. Tak przygotowany napar pij rano i wieczorem. Pamiętaj o jednym – samo siemię lniane nie wystarczy. Musisz stosować zbilansowaną dietę i codziennie być aktywnym fizycznie, dopiero wtedy możesz liczyć na zadowalające efekty.

– siemię lniane na infekcje

Zapalenie oskrzeli i męczący kaszel możesz złagodzić stosując kurację oczyszczającą. Wsyp do kubka łyżkę siemienia lnianego i zalej wrzątkiem. Przykryj i odstaw na 15 minut, następnie przecedź. Tak przygotowany napar pij dwa razy dziennie. Już po kilku dniach zobaczysz efekty kuracji. Napar z siemienia lnianego wykazuje dużą skuteczność w leczeniu kaszlu i stanów zapalnych układu oddechowego. Ułatwia oddychanie i pozwala szybko i skutecznie pozbyć się uporczywego kaszlu.

– siemię lniane na zbilansowanie diety

Napar z siemienia lnianego korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Może być wzbogacony dodatkiem w postaci miodu, który poprawi jego smak. Inną propozycją podania jest dodanie świeżych owoców takich jak truskawki czy maliny. Taka przekąska świetnie smakuje i obfituje w witaminy, które po spożyciu będą lepiej przyswajalne przez organizm. A w dodatku zapewni uczucie sytości na długi czas.

– siemię lniane na problemy z układem pokarmowym

Najpowszechniejszą właściwością siemienia lnianego jest łagodzenie dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Zawarty w ziarenkach błonnik przy wypijaniu sporych ilości wody zapobiega zaparciom, usprawniając ruchy perystaltyczne jelit. Stanowi również pożywkę dla dobrych bakterii, które wspomagają oczyszczanie jelit ze złogów. Niektórym nie odpowiada konsystencja kisielu, jaką przybiera siemię zalane wodą, ale to właśnie ona odpowiada za działanie osłonowe i łagodzenie dolegliwości bólowych przewodu pokarmowego.

– siemię lniane na paznokcie

Siemię lniane może być wykorzystywane jako sposób na słabe paznokcie. Paznokcie pod wpływem przygotowanej z siemienia lnianego odżywki stają się zdrowsze, mocniejsze i bardziej sprężyste. Tego typu mikstury są dedykowane przede wszystkim paznokciom rozdwajającym się. Ze względu na swoją oleistość, nasiona lnu posiadają mnóstwo odżywczych właściwości i są jednym z najpopularniejszych środków medycyny naturalnej.

– siemię lniane na włosy

Siemię lniane stosowane wewnętrznie sprawi, że włosy zaczną rosnąć zdecydowanie szybciej i będą rzadziej wypadać. Ponadto staną się gęstsze, dłuższe oraz zwiększy się ich objętość. Maseczki, odżywki oraz żele na włosy z siemienia lnianego, czyli produkty przeznaczone do stosowania zewnętrznego zapewnią włosom odpowiednie nawilżenie, uczynią je jedwabiście gładkimi i miękkimi w dotyku. Włosy będą się dużo łatwiej układać, mniej splątywać i rzadziej przetłuszczać. Warto osobiście przetestować, jaka forma siemienia lnianego jest dla nas najlepsza. Ogromnym plusem jest, że kosmetyki z siemienia lnianego do stosowania zewnętrznego można przygotować samodzielnie w domu, nie wydając przy tym dużej ilości pieniędzy.

siemię lniane, zastosowanie siemienia lnianego, olej lniany

Gdzie i jakie siemię lniane kupować?

Na rynku znaleźć można siemię lniane w dwóch postaciach: całe lub zmielone. Warto w tym miejscu podkreślić, że siemię lniane mielone nie jest warte naszej uwagi, gdyż związki zawarte w nasionkach łatwo się utleniają, więc dochodzi do ich utraty już w procesie produkcji. W dodatku zmielona mieszanka po jakimś czasie jełczeje i mogą uwalniać się w niej substancje toksyczne. Sporadycznie pojawia się również wytrącony olej. Jeśli koniecznie chcesz mieć siemię lniane w zmielonej postaci, kupuj całe nasionka i miel je na bieżąco tuż przed spożyciem w zwykłym młynku do kawy. Najbardziej wartościowe jest nieprzetworzone siemię lniane w postaci niewielkich ziaren. Należy przechowywać je w temperaturze pokojowej w zamkniętym, suchym i ciemnym pojemniku, a mielić na chwilę przed podaniem. Dzięki temu będzie łatwiej przyswajalne przez organizm i nie utraci cennych właściwości.

Ciekawostka – dieta Dr Budwig

Zdrowa żywność jest niezbędna do utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór lub nadmiar można zauważyć gołym okiem. Leczenie żywnością jest szczególnie polecane osobom zmagającym się z chorobami, gdyż wspomaga w walce z nimi i wzmacnia organizm od środka. Najlepszym dowodem na to, że siemię lniane nie jest toksyczne ale wręcz leczy, jest antynowotworowa dieta Dr Budwig, która przyspiesza powrót do zdrowia. Jest oparta głównie na mielonym siemieniu lnianym i oleju wyciskanym na zimno z ziaren lnu. Przy tym siemię nigdy nie jest podawane samodzielne, a w połączeniu z innymi składnikami. Dieta dr Budwig ma za zadanie dostarczyć organizmowi pokarmy bogate m.in. w tłuszcze omega-3, węglowodany złożone, błonnik i antyoksydanty. I nie jest to zwykła dieta jak np. dieta wegańska i wegetariańska, którą stosuje się w zależności od przekonań. Dieta Dr Budwig jest z założenia dietą przeciwnowotworową. Jak twierdzi sama autorka, zaproponowane przez nią zasady żywienia wykazują dużą skuteczność w leczeniu wielu innych przewlekłych i nawracających schorzeń. Jest zaliczana do diet niskowęglowodanowych. Podstawową zasadą jest eliminacja „złych” tłuszczów: zwierzęcych i kiepskiej jakości tłuszczów roślinnych. Zaproponowany przez Dr Budwig sposób żywienia został doceniony – aż siedem razy była kandydatką do nagrody nobla.
Źródło:
http://bonavita.pl/cudowne-siemie-lniane-zastosowanie-i-wlasciwosci-zdrowotne
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/siemie-lniane-wlasciwosci-odzywcze-jak-pic-i-stosowac-siemie-lniane_41526.html
https://portal.abczdrowie.pl/wlasciwosci-siemienia-lnianego

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x